Łukasz Szewczyk18.11.2019 (15:53)brak komentarzy

Transmisja spektaklu o Kalinie Jędrusik w TVP Kultura

TVP Kultura szykuje dla swoich widzów transmisję inspirowanego życiem i twórczością Kaliny Jędrusik spektaklu "Kalina" z poznańskiego Teatru Nowego.
Kalina Jędrusik / Foto: Jakub Wittchen
Kalina Jędrusik / Foto: Jakub Wittchen
TVP Kultura pokaże przedstawienie inspirowane życiem i twórczością Kaliny Jędrusik - charyzmatycznej aktorki, wielkiej diwy piosenki, zwanej "polską Marilyn Monroe". Monodram aktorki Teatru Nowego w Poznaniu - Anny Mierzwy, został zrealizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" i od premiery w 2016 cieszy się uznaniem zarówno widzów, jak krytyki. Wykorzystano w nim oryginalnie zaaranżowane piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik. Według słów twórczyń spektaklu, aktorki Anny Mierzwy, reżyserki Agaty Biziuk i autorki scenariusza Magdaleny Zaniewskiej, "jest to opowieść o konstruktorce własnego mitu, która zżymała się na jego użycie. O wielkiej falsyfikatorce, która najbardziej bała się zamknięcia w jednej formie. O micie, lepionym z ról, prasy, anegdot, wspomnień kochanków i męża Pigmaliona."

Przed transmisją Jakub Moroz porozmawia z Piotrem Kruszczyńskim, dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu. Po spektaklu TVP Kultura zaprasza na spotkanie z reżyserką Agatą Biziuk, autorką scenariusza Magdaleną Zaniewską oraz autorką koncepcji, wyboru piosenek i odtwórczynią roli tytułowej Anną Mierzwą, która gra Kalinę Jędrusik także w powstającym właśnie serialu Telewizji Polskiej o Agnieszce Osieckiej w reżyserii Roberta Glińskiego i Michała Rosy. Spektakl jest częścią cyklu Scena Monodramu TVP Kultura, w ramach którego raz w miesiącu przedstawiane są premierowe spektakle "teatru jednego aktora" w wykonaniu zarówno uznanych mistrzów, jak artystów młodego pokolenia.
Transmisja przedstawienia "Kalina" we wtorek (19 listopada 2019 roku) o godz. 20:30.