Łukasz Szewczyk21.11.2019 (22:33)3 komentarze

Marek i Tomasz Sekielscy laureatami Nagrody Radia Zet im. A. Woyciechowskiego 2019 (wideo)

Doroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu". Bianka Mikołajewska (OKO.press), Adam Pieczyński (TVN/TVN24) oraz Paweł Reszka (Polityka) z tytułami "Dziennikarza Dekady".
Marek i Tomasz Sekielscy laureatami Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego 2019 / fot. Eurozet
Marek i Tomasz Sekielscy laureatami Nagrody Radia ZET im. A. Woyciechowskiego 2019 / fot. Eurozet
Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono już po raz piętnasty. Doroczną nagrodę otrzymali bracia Marek i Tomasz Sekielscy za swój głośny film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu", poruszający problem pedofilii w polskim kościele katolickim. Oprócz statuetki otrzymali czek wartości 50 tys. zł.
Tomasz Sekielski jest pierwszym dziennikarzem, który odebrał Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego dwukrotnie - pierwszy raz w 2006 roku razem z Andrzej Morozowskim.


Wyróżnienia honorowe trafiły w ręce Magdaleny Gałczyńskiej za artykuł "Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli "za czynienie dobra nie wsadzamy"" opublikowany 19 sierpnia w Onecie oraz Grzegorza Rzeczkowskiego z "Polityki" za książkę "Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami".


Co roku Kapituła, składająca się z redaktorów naczelnych, dyrektorów programowych i wybitnych przedstawicieli najważniejszych polskich mediów, przyznaje Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego autorom materiałów dziennikarskich, które "łamią stereotypy, wykraczają poza schematy i zaglądają "za kulisy" otaczającej nas rzeczywistości". Celem konkursu jest uhonorowanie dziennikarzy za "odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane". Nominacje przyznają członkowie Kapituły, a ich decyzje są niezależne, niezawisłe i niepodważalne. W tym roku, wyjątkowo, trzy nominacje do Nagrody Specjalnej pochodziły z głosowania kolegiów redakcyjnych mediów informacyjno-publicystycznych.

Tegoroczny konkurs był wyjątkowy. W roku 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności Kapituła uhonorowała trzech dziennikarzy tytułem "Dziennikarza Dekady", nawiązując tym samym do Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz XX-lecia", którą w 2010 roku odebrał red. Jerzy Baczyński. Tym razem przyznano aż trzy równorzędne nagrody specjalne, a laureatami zostali: Bianka Mikołajewska (wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press; przez 13 lat związana z redakcją "Polityki"), Adam Pieczyński (redaktor naczelny TVN24 i Faktów TVN; współtwórca pierwszej polskiej stacji informacyjnej - TVN24) i Paweł Reszka (kierownik Działu Krajowego tygodnika "Polityka"; w ostatnich 10 latach pisał m.in. dla "Tygodnika Powszechnego" i "Newsweek Polska"; autor takich książek jak "Mali Bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy", "Mali Bogowie 2. Jak umierają Polacy", czy "Chciwość. Jak nas oszukują wielkie firmy").
To oni, zdaniem Kapituły, "w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości". Laureaci Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady", oprócz pozłacanej statuetki, otrzymali po 100 tys. zł ufundowane przez Zbigniewa Jakubasa z jego prywatnego majątku.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Gratulacje.
Krystalicznie uczciwy człowiek 22.11.2019 (9:35:00)
 15  
Dlaczego Ci panowie nie zrobią dokumentu o pedofilii w showbiznesie?
Np. o panu S.
 21  
widać że preferowanie tylko jednego poglądu jest popularne nie daje się drugiej stronie na odpowiedz .szkoda że brak obiektywizmu tu jest dominujący .
 2