Łukasz Szewczyk29.11.2019 (7:14)1 komentarz

Serial "Młody Piłsudski" od grudnia w TVP1

TVP1 rozpoczyna emisję serialu historycznego opowiadającego o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski, jego rodzina i najbliżsi przyjaciele - późniejsi premierzy i prezydenci. Akcja serialu toczy się w Wilnie, Petersburgu, Łodzi, Warszawie i Krakowie.
"Młody Piłsudski" w TVP
Udany zamach na cara Aleksandra II (Jan Englert) odmienia życie mieszkańców byłego Królestwa Polskiego, w tym Ziuka - Józefa Piłsudskiego (Grzegorz Otrębski). W pierwszym odcinku poznajemy go jako gimnazjalistę (młody Piłsudski - Jakub Dyniewicz), młodzieńca inteligentnego, pomysłowego, przekornego, nie poddającego się pokornie carskiej władzy. Śledzimy bliską relację Ziuka z ciotką Stefką (Ewa Wencel), duchową opiekunką Piłsudskiego. Jego starszy brat Bronisław (młody Bronek - Rafał Kowalski, starszy - Sebastian Cybulski) rozważniej podchodzi do codziennych problemów ojczyzny nękanej przez Rosję.
Podczas studiów Ziuk prowadzi działalność spiskową, za która zostaje oskarżony o udział w organizacji zamachu na kolejnego cara i zesłany na pięć lat do obozu na Syberii. Po powrocie kontynuuje konspiracyjną działalność.

"Młody Piłsudski" to koprodukcja TVP i Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Serial dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premierowe odcinki serialu "Młody Piłsudski" w niedzielę o godz. 20.15 (od 8 grudnia 2019 roku) na antenie TVP1.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Piłsudski to postać niejednoznaczna. wręcz mająca masę negatywnych cech.Klęska wrześniowa po części spada na jego konto przez dobór ludzi i decyzje jakie podjął w stosunku do wojska i usunięcia młodych wykształconych wojskowych. Ciekawi mnie dlaczego natomiast nikt nie dba o postacie które były donośniejsze, bardziej chwalebne i zasłużone dla Polski jak: Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty. Maurycy Zamojski czy Wincenty Witos.
 5