Łukasz Szewczyk04.12.2019 (17:34)brak komentarzy

Teatr Telewizji "na żywo" po raz pierwszy w TVP Polonia

TVP Polonia pokaże na sztukę "Blizny pamięci" - rzecz o Janie Karskim. Spektakl będzie transmitowany z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Odtwórcą głównej roli i reżyserem spektaklu jest Jerzy Zelnik. W roli młodego Karskiego wystąpi Sebastian Ryś.
"Blizny pamięci" w Teatrze TV / fot. Mateusz Zelnik
"Blizny pamięci" w Teatrze TV / fot. Mateusz Zelnik
Historia opowiadana jest z dwóch perspektyw: młodego rozpoczynającego życie chłopaka wrzuconego w wir działań wojennych i doświadczonego mężczyzny u schyłku życia, do którego powracają wciąż żywe i nie dające o sobie zapomnieć obrazy tragicznej młodości. Dwa nurty narracji dopełniając się, wchodzą ze sobą w dialog, wzajemnie komentują oddając pełen wewnętrznych napięć przebiegu ludzkiego życia. Powstaje niezwykle poruszająca wypowiedź o ludzkim wymiarze historii i bohaterstwa.
Sebastian Ryś osobiście związany jest z postacią, którą odgrywa. Jego cioteczna babka, Zofia Rysiówna oraz dziadek, Zbigniew Ryś w 1940 roku uratowali życie Janowi Karskiemu.

Jan Karski - legendarny kurier z Warszawy, emisariusz Polski Podziemnej, wyróżniony między innymi pośmiertnie amerykańskim Medalem Wolności

Premiera "Blizny pamięci" w TVP Polonia w niedzielę (8 grudnia) o godz. 20.40. Powtórki dla innych stref czasowych - niedziela, 8 grudnia godz. 2:40 oraz poniedziałek, 9 grudnia godz. 13:45