Łukasz Szewczyk09.12.2019 (12:24)brak komentarzy

Sekielscy, Figurski, Łucyan, Michniewicz i "Seksuolożki. Sekrety gabinetów" MediaTorami 2019

Studenci dziennikarstwa z 22 polskich uczelni wybrali najlepszych, według nich, dziennikarzy minionego roku akademickiego. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Magda Łucyan, Michał Figurski czy Tomasz i Marek Sekielscy. W kategorii AuTORytet studenci wyróżnili Beatę Michniewicz.
Laureaci 13. edycji Plebiscytu MediaTory / Fot. Mediatory
Laureaci 13. edycji Plebiscytu MediaTory / Fot. Mediatory
Już po raz trzynasty spotkali się dziennikarze oraz osoby związane z mediami z całej Polski. Studenci dziennikarstwa z 22 uczelni wyższych zadecydowali, kto zasłużył na statuetki w 13. edycji Plebiscytu MediaTory. W tym roku uprawnionych do głosowania było ponad 10 tysięcy osób. - Młodzi adepci dziennikarstwa nagrodzili dziennikarzy, których uznają za swój zawodowy wzorzec. To głos młodych, wierzących w ideały studentów sprawia, że Plebiscyt MediaTory niezmiennie od trzynastu lat, jest ceniony w świecie mediów - mówi Paulina Bochenek, Prezes Stowarzyszenia MediaTory.

Laureaci 13. edycji Plebiscytu MediaTory - Studenckie Nagrody Dziennikarskie:

• AuTORytet: Beata Michniewicz

• NawigaTOR: Paweł Pieniążek
Za liczne publikacje o wojnie w Syrii, w której gra polityczna miesza się z dramatem cywilów. Za wielomiesięczną pracę w rejonie objętym konfliktem i rzeczowe opisy złożonej sytuacji w kraju po latach ciągłej wojny. Za obserwację i analizę gwałtownych zmian zachodzących w Syrii uzależnionej od światowych mocarstw

• TORpeda: Jakub Kaługa
Za systematyczne i szybkie relacjonowanie faktów dotyczących zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Za rzeczowe i wyważone relacje w momencie, w którym w kraju zapanowała żałoba. Za pozostanie wiernym informacyjnej formie w sprawie budzącej ogromne emocje.

• AkumulaTOR: Magdalena Miśka-Jackowska (RMF Classic)
Za program poświęcony twórcom muzyki filmowej. Za radiową opowieść o legendarnych motywach i najnowszych ścieżkach filmowych, wzbogaconą o kalendarium premier oraz sesji nagraniowych. Za potęgowanie emocji wyniesionych z kina, a także wspaniałą podróż w świat muzyki filmowej. Za wartościową lekcję o muzyce filmowe

• DetonaTOR: Tomasz i Marek Sekielscy ("Tylko nie mów nikomu")
Za dokument o wykorzystywaniuseksualnym dzieci przez księży, który wstrząsnął polskim społeczeństwem. Za zainicjowanie szerokiej, wielotygodniowej dyskusji na temat patologiiw Kościele. Za ukazanie nieskuteczności działań kapłanów i instytucji w walce z pedofilią oraz doprowadzeniedo konfrontacji ofiar z księżmi-oprawcami.

• ObserwaTOR: Magda Łucyan (TVN 24)
Za cykl rozmów z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau, w których autorka pokazała godną podziwu wrażliwość dziennikarską. Za przypominanie o tragedii, jaką przeżyli bohaterowie reportażu i skłanianie odbiorców do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

• ProwokaTOR: Marta Szarejko ("Seksuolożki. Sekrety gabinetów")
Za szczere rozmowy z seksuolożkami i przełamanie tabu życia seksualnego kobiet w Polsce. Za zbiór wywiadów o problemach, które mają swoje podłoże w wychowaniu, w relacjach partnerskich lub traumatycznych przeżyciach. Za stawianie trudnych pytań i poruszenie tematów pomijanych w debacie publicznej.

• InicjaTOR: Michał Figurski (Radio Zet)
Za nowatorskie podejście do tematu edukacji zdrowotnej. Za zachęcenie znanych ludzi i gwiazd do opowiedzenia na antenie radia o swoich dolegliwościach. Za skonfrontowanie ich doświadczeń z opiniami ekspertów. Za promowanie wiedzy o zdrowiu oraz metodach leczenia w sposób lekki i z humorem.


• ReformaTOR: Robert Socha (Superwizjer TVN)
Za ukazanie zaniedbań i nieprawidłowości dotyczących czynności procesowych w sprawie śmierci 19-letniego Jakuba Schimandy. Za odnalezienie i zebranie dowodów przemawiających za inną, niż przyjęta wcześniej przez prokuraturę, przyczyną śmierci nastolatka. Za reportaż, który przyczynił się do odwołania prokuratora rejonowego w Golubiu-Dobrzyniu i jego zastępcy.

Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński i Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś Partnerem Strategicznym - Warszawski Instytut Bankowości.