Łukasz Szewczyk11.12.2019 (11:42)10 komentarzy

Grand Press: Tomasz Sekielski Dziennikarzem Roku 2019 (wideo)

Po raz 23 redakcje z całej Polski przyznały dziennikarskie nagrody Grand Press, których organizatorem jest branżowy miesięcznik Press. Dziennikarzem Roku 2019 został Tomasz Sekielski
W głosowaniu polskich redakcji na Dziennikarza Roku 2019 najwięcej punktów zdobył Tomasz Sekielski. Głosujący docenili film "Tylko nie mów nikomu", który dziennikarz zrealizował wspólnie z bratem Markiem.
- Od nas dziennikarzy - szczególnie w obecnej sytuacji, nie chodzi mi tylko o to, co się dzieje w Polsce, ale i w ogóle na świecie, o czasy postprawdy, o fake newsy i manipulacje - zależy bardzo dużo. A śmiem nawet powiedzieć, że zależy przyszłość demokracji. Mówię o dziennikarstwie rzetelnym, jakościowym. Życzę nam wszystkim odwagi, niezależności, upory, uczciwości i wszystkiego dobrego - mówił Sekielski.


W głosowaniu na Dziennikarza Roku drugie miejsce zajął Bertold Kittel ("Superwizjer" TVN), trzecie Andrzej Stankiewicz (Onet), czwarte Marek Sekielski (producent "Tylko nie mów nikomu") a piąte Magdalena Gałczyńska (Onet)..

Tytuł "Dziennikarz Roku" to nagroda za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nominacje zgłaszają kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych oraz portali internetowych. Dziennikarzem Roku zostaje ten, któremu głosujące redakcje przyznały najwięcej punktów. Nagrodą dla Dziennikarza Roku jest czek równowartości 10 tys. euro i statuetka stalówki.

Przypomnijmy, że dotychczas tytuł Dziennikarza Roku zdobyli: Jacek Żakowski (1997), Monika Olejnik (1998), Tomasz Lis (1999), Kamil Durczok (2000), Waldemar Milewicz (2001), Janina Paradowska (2002), Anna Marszałek (2003), Marcin Pawłowski (2004), Justyna Pochanke (2005), Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006), Marcin Kącki i Tomasz Lis (2007), Bogdan Rymanowski (2008), Tomasz Lis (2009), Artur Domosławski (2010), Andrzej Poczobut (2011), Jerzy Jurecki (2012), Mariusz Szczygieł (2013), Piotr Andrusieczko (2014), Konrad Piasecki (2015), Bianka Mikołajewska (2016), Wojciech Bojanowski (2017) oraz Bertold Kittel (2018).

Podczas gali ogłoszono też laureatów Grand Press za materiały dziennikarskie i rozstrzygnięto konkurs Grand Press Digital. W poszczególnych kategoriach wygrały materiały:

• NEWS
"Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości" - Magdalena Gałczyńska (Onet) rozpracowała powiązania hejterki internetowej i ujawniła związek wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka (i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości) z grupą hejterską mającą na celu skompromitowanie sędziów nieposłusznych władzy.

• DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
"Pancerny Marian i pokoje na godziny" - Bertold Kittel ("Superwizjer" TVN) ujawnił, że prezes NIK Marian Banaś wynajmował gangsterom kamienicę z pokojami na godziny; stał się jej właścicielem w niejasnych okolicznościach, nie wpisał jej do oświadczenia majątkowego, a służby badające te oświadczenie nie poinformowały premiera o sprawie przed powołaniem Banasia na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

• PUBLICYSTYKA
"Homo sovieticus po latach" - Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny") rozlicza ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza.

• REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY
"Sekret Świętej Brygidy" - Bożena Aksamit ("Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format") we wstrząsającym reportażu pokazuje ofiary ks. Henryka Jankowskiego, zgwałcone nastolatki, czasem odbierające sobie potem życie. Tekst wstrząsnął opinią publiczną z powodu pozycji swojego negatywnego bohatera, ale także dlatego, że wokół jego czynów panowała od lat zmowa milczenia. Był to ostatni reportaż Bożeny Aksamit, która niedługo potem zmarła na raka.

• REPORTAŻ RADIOWY
"Niedokończona żałoba" - Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik (Polskie Radio Koszalin) opisują walkę rodziny Arama Rybickiego, ofiary katastrofy smoleńskiej, aby zapobiec nakazanej przez państwo ekshumacji.

• REPORTAŻ TELEWIZYJNY/WIDEO
"Tylko nie mów nikomu" - Tomasz Sekielski, Marek Sekielski (YouTube, Sekielski) - reportaż o pedofilii w Kościele, w którym ofiary księży pedofilów nie tylko opowiadają po raz pierwszy swoje dotąd skrywane przeżycia, ale też konfrontują je po latach podczas spotkań z dawnymi oprawcami.

• WYWIAD
"Związki partnerskie nie są złe" - Robert Mazurek ("Dziennik Gazeta Prawna") w swoim stylu spiera się z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem, gdy ten oświadcza, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne.

• DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE:
"Pegasus" - Lech Dawidowicz ("Czarno na białym" TVN 24) dociera do informacji, że polskie służby zakupiły najpotężniejszy system szpiegowski, który może przejąć kontrolę nad dowolnym urządzeniem, dając wgląd w życie i tajemnice każdego z nas.

• GRAND PRESS DIGITAL:
Konkret24 - serwis dziennikarski uruchomiony przez tvn24.pl, który sprawdza się w roli polskiego projektu fact-checkingowego, ujawniając przekłamania i manipulacje.

• GRAND PRESS ECONOMY:
Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej" za dociekliwość i drążenie zmian w finansach publicznych i systemie emerytalnym, a także za to, że w zrozumiały sposób potrafi pokazać skutki zmian w prawie, wyważyć racje, nie poddając się narracji żadnej opcji politycznej.

• NAGRODA im. BOHDANA TOMASZEWSKIEGO
Michał Kołodziejczyk (WP SportoweFakty)

Komentarze (1 - 10 z 10)

szczególnie sprzedaż koszulek promujących jego reportaże świadczy o misyjnym charakterze dziennikarstwa
 4  
szkoda że promowanie swoich pupili jest jedynym celem . podjudzanie i opluwanie wartości to jest cel TVN .
 18  
Laureaci tej nagrody ("Dziennikarz Roku") od zarania :
1997 – Jacek Żakowski
1998 – Monika Olejnik
1999 – Tomasz Lis
2000 – Kamil Durczok
2001 – Waldemar Milewicz
2002 – Janina Paradowska
2003 – Anna Marszałek
2004 – Marcin Pawłowski
2005 – Justyna Pochanke
2006 – Tomasz Sekielski oraz Andrzej Morozowski
2007 – Marcin Kącki oraz Tomasz Lis
2008 – Bogdan Rymanowski
2009 – Tomasz Lis
2010 – Artur Domosławski
2011 – Andrzej Poczobut
2012 – Jerzy Jurecki
2013 – Mariusz Szczygieł
2014 – Piotr Andrusieczko
2015 – Konrad Piasecki
2016 – Bianka Mikołajewska
2017 – Wojciech Bojanowski
2018 – Bertold Kittel
2019 – Tomasz Sekielski
 7  
Słyszę wycie? Znakomicie !!!
 4  
gratulacje!!!
 10  
szkoda że promowanie swoich pupili jest jedynym celem . podjudzanie i opluwanie wartości to jest cel TVN .
Jakich wartości? Chyba stacja pomyliłeś od opluwania jest TVP
 1  
Nie wie już jak zabłysnąć to bierze się za Kościół. Zwykły pajac który szuka taniej sensacji a ciekawe ilu ma kumpli pedryli i pedofilów!? Dla mnie zwykły prostak!
 1  
Wszystkim pis-dzielcą polecam maść na ból d*py.
 0  
cześć czerwone ćwoki jak się czujecie 13 grudnia szmaciarze?
 20  
widać że TVN jad podjudza i wyszydza wartości . Nie kiedy trzeba odrobina zadumy i refleksji zacząć od siebie a nie widzieć belki w oku oponenta anie swoim .
 1