Łukasz Szewczyk17.01.2020 (10:44)brak komentarzy

"Historia Holocaustu". Pasmo tematyczne na Polsat Viasat History

Z okazji Dnia Pamięci Holokaustu kanał Polsat Viasat History składa hołd ofiarom, przypomina historię i przedstawia fakty dotyczące najmroczniejszych dni II wojny światowej. Przygotowano dedykowane pasmo obejmie poruszające filmy dokumentalne
"Historia Holocaustu" w Polsat Viasat History
Cykl rozpocznie "Pociąg śmierci" (20 stycznia, godz. 20.55). Dokument ukazuje unikalne materiały archiwalne, niepublikowane wcześniej zdjęcia. Dodatkowo rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tych wydarzeń przybliżą pierwszą masową zbrodnię II wojny światowej i jeden z pierwszych aktów Holokaustu -- masakrę 13 tysięcy Żydów w rumuńskim mieście Jassy.
Kolejna propozycja to "Zagłada europejskich Żydów" (21 stycznia, godz. 20.55). Po raz pierwszy w jednym programie dokumentalnym dokładnie zanalizowana i wyjaśniona zostanie cała historia zagłady żydowskiej populacji w XX wieku. Program bada korzenie Holokaustu i szuka odpowiedzi na pytanie jak doszło do powstania planów eksterminacji Żydów i jak wcielono je w życie najpierw w Niemczech, a potem w całej Europie. Poznamy prawdę o poszczególnych fazach 'ostatecznego rozwiązania', o sformułowaniu definicji terminu 'Żyd', konfiskacie mienia ludności żydowskiej, o separacji i fizycznej izolacji ofiar, o przymusowych pracach i masowych rzeziach, aż wreszcie po deportację do gazowych komór śmierci w koncentracyjnych obozach zagłady.

Cykl zakończą ""Dziewczęta z Auschwitz" (31 stycznia, godz. 21.00). Ten przerażający dokument przedstawia wspomnienia byłych więźniarek obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz prezentuje opinie współczesnych młodych Polaków na temat dramatycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Choć od tych tragicznych zdarzeń minęło 70 lat, pamięć o czasach głodu, poniżenia i upokorzenia jest wciąż bolesna.