Łukasz Szewczyk22.01.2020 (9:37)brak komentarzy

"Mistrz". Film o legendarnym polskim pięściarzu jesienią w kinach

Zakończyły się zdjęcia do filmu "Mistrz" przedstawiającego losy legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Kinowa premiera 16 października 2020. Koproducentem filmu jest TVP.
Film "Mistrz" o legendarnym polskim pięściarzu / fot. R. Palka / Galapagos Films
Film "Mistrz" o legendarnym polskim pięściarzu / fot. R. Palka / Galapagos Films
- W ostatnich latach powstały ważne polskie filmy o powstaniu warszawskim czy o rzezi wołyńskiej, nadszedł więc czas opowiedzieć niezwykłą historię Polaka, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem - mówi Maciej Barczewski, reżyser i scenarzysta "Mistrza".
Akcja filmu rozgrywa się w realiach początków funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ich wiarygodne przedstawienie wymagało między innymi zbudowania repliki znacznej części dawnego obozu, której zabudowania wzniesiono nieopodal Piaseczna pod Warszawą.

- Dbałość o prawdziwą fakturę historyczną filmu dotyczyła nie tylko prac scenograficznych i kostiumowych, ale nałożyła niezwyczajne wymogi na obsadę aktorską, przede wszystkim na odtwórcę roli tytułowej, którym jest Piotr Głowacki. Podjął się on niezwykłego, jak na polską kinematografię, niemal dwuletniego wysiłku przygotowania fizycznego do roli. W efekcie diety i forsownych treningów stracił niemal jedną trzecią masy ciała i mógł w nadzwyczaj wiarygodny sposób przedstawić postać pięściarza w obozie zagład" - mówi reżyser.

- Boks stał się dla Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego narzędziem do przetrwania. Nasza opowieść jest o tym, jak pasja i podążanie za nią może ratować życie - dodaje Piotr Głowacki.

Autorem zdjęć do "Mistrza" jest Witold Płóciennik ("Ikar. Legenda Mietka Kosza") nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Scenografię przygotowała laureatka nagrody Emmy - Ewa Skoczkowska ("Kamienie na szaniec"). Za muzykę odpowiada Bartosz Chajdecki ("Bogowie").

Obok Piotra Głowackiego ("Bogowie") na ekranie wystąpią m.in. Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami obrazu są współtwórcy sukcesu biograficznego hitu "Najlepszy" - Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński (Iron Films sp. z o.o.). Koproducentami są: TVP S.A., Cavatina GW sp. z o.o., Hardkop sp. z o.o., Aeroplan Studios sp. z o.o. Na ekrany polskich kin "Mistrz" trafi 16 października 2020 roku. Za dystrybucję odpowiada Galapagos Films.
Galapagos Films