Łukasz Szewczyk31.01.2020 (8:04)brak komentarzy

"Kobiety rządzą światem". Specjalne wydanie Wysokich Obcasów, prenumerata cyfrowej Wyborczej w prezencie

W magazynie "Kobiety rządzą światem", specjalnym wydaniu "Wysokich Obcasów", redakcja prezentuje sylwetki 23 kobiet - polityczek, aktywistek, artystek, naukowczyń i sportowczyń, które poprzez swoje działania i postawy zmieniają świat.
Magazyn „Kobiety rządzą światem”
Magazyn „Kobiety rządzą światem”
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, noblistka Olga Tokarczuk, piłkarka Megan Rapinoe, fizyczka Sabrina Gonzalez Pasterski - m.in. to one w 2019 r. wychodziły przed szereg, by pokonywać stereotypy, walczyć o równość płci czy aktywizować wszystkich do działań proekologicznych.
Liderki, wizjonerki, ikony. Bohaterkami magazynu "Kobiety rządzą światem" są kobiety, które swoją pracą i działalnością zmieniają i kreują rzeczywistość. Są wszędzie - w polityce, sporcie, nauce, kulturze, sztuce, religii. Wszystkie cechuje odwaga i silna osobowość, dzięki którym walczą o prawa mniejszości, przyrodę, lepszą przyszłość; pokonują stereotypy i kompleksy, udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych.

- Chciałabym, by moja praca była oceniana nie przez perspektywę płci, tylko faktycznych dokonań - mówi Sabrina Gonzalez Pasterski, fizyczka zwana "kardashianką świata nauki" i zarazem następczynią Alberta Einsteina. Jej imponującą karierę analizuje Sylwia Czubkowska.

Urodziła siedmioro dzieci, studiowała medycynę, dowodziła dziewiątą armią świata. A teraz jako pierwsza kobieta w historii stanęła na czele Komisji Europejskiej - o Ursuli von der Leyen opowiada Adriana Rozwadowska.

- Chcę, żebyście zachowywali się tak, jakby nasz dom płonął. Ponieważ tak właśnie jest - o Grecie Thunberg, 17-latce, która od miesięcy zwraca uwagę całego świata na grożącą nam katastrofę klimatyczną i apeluje do politycznych liderów o podjęcie konkretnych działań, pisze Katarzyna Seiler.

Nie zabraknie również rozmowy Michała Nogasia z Olgą Tokarczuk, laureatką Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Pisarka opowiada w niej o wyróżnieniu, procesie twórczym i książkach, do których lubi wracać.

Oprócz tego w magazynie będzie można przeczytać m.in. o wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, która rzuciła wyzwanie cyfrowym gigantom jak Facebook czy Google; prezydentce Słowacji Zuzanie Czaputovej, nowej sile politycznej tego kraju; najmłodszej pełnoetatowej brokerce z Wall Street Lauren Simmons, której historia z pewnością zostanie kiedyś sfilmowana; Sannie Marin, premierce Finlandii i jednocześnie najmłodszej szefowej rządu na świecie; wielebnej Dhammanandzie - mniszce-feministce; projektantce Stelli McCartney i jej próbach łączenia mody z ekologią, czy o karierach aktorek - Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Phoebe Mary Waller-Bridge i Emmy Watson.

W wydaniu opisane zostały również historie kobiet ze świata sportu: sędzi piłki nożnej w ekstraklasie Stéphanie Frappart i Megan Rapinoe, gwiazdy Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Magazyn "Kobiety rządzą światem" w objętości 124 stron jest dostępny w punktach sprzedaży prasy od czwartku, 30 stycznia 2020 roku w cenie 14,99 zł. Wraz z nim czytelnicy otrzymają bezpłatny dostęp do prenumeraty cyfrowej "Gazety Wyborczej" na dwa miesiące.

Numer wspiera autopromocja na łamach dziennika. Działania przygotował i zaplanował zespół promocji "Gazety Wyborczej".