Łukasz Szewczyk03.02.2020 (14:27)8 komentarzy

Grupa Polsat pozyska 1 miliard złotych na inwestycje o charakterze proekologicznym

Cyfrowy Polsat wyemituje pierwsze w Polsce zielone obligacje korporacyjne w złotówkach, z których środki w wysokości 1 miliarda złotych zostaną przeznaczone na refinansowanie inwestycji prośrodowiskowych
Cyfrowy Polsat
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zakończonej właśnie oferty, a uzyskane warunki uważamy za duży sukces. To bardzo duża jak na polski rynek emisja obligacji, a dodatkowo jako pierwsza firma w Polsce spoza sektora bankowego wykorzystaliśmy stosunkowo nowy instrument, jakim są zielone obligacje korporacyjne. Odnotowaliśmy bardzo duże zainteresowanie emisją i spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony rynku. Uzyskaliśmy świetną marżę, najniższą w historii naszych dotychczasowych emisji i obiektywnie bardzo dobrą w odniesieniu do obecnych warunków rynkowych - mówi Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych w Cyfrowy Polsacie S.A. i Polkomtelu Sp. z o.o. - Wszystko to świadczy o atrakcyjności samej oferty i bardzo dużym zaufaniu do naszej Grupy i realizowanej przez nas strategii. Dzięki tej emisji jeszcze bardziej zdywersyfikowaliśmy źródła finansowania i zyskaliśmy jeszcze większą elastyczność biznesową. Natomiast wprowadzając obligacje na rynek Catalyst, damy inwestorom kolejny instrument atrakcyjnej i stabilnej inwestycji w Grupę Cyfrowy Polsat - dodaje.
- To nasza kolejna emisja obligacji, ale po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na zielone obligacje. To stosunkowo młody na naszym rynku instrument finansowy, z którego dotychczas korzystało niewiele podmiotów. Dlatego proces ten wymagał od nas dodatkowych działań i przygotowań, warto jednak było podjąć ten wysiłek. Kwestie ekologii i ochrony środowiska naturalnego są nam bliskie. Cieszymy się, że realizowane dotychczas w naszej Grupie projekty z tego obszaru zostały pozytywnie zweryfikowane przez niezależnych ekspertów i docenione przez instytucje finansujące - mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu w Cyfrowym Polsacie S.A. i Polkomtelu Sp. z o.o.

Środki z emisji obligacji zostaną przeznaczone na refinansowanie wydatków poniesionych m.in. na modernizację i unowocześnienie infrastruktury telekomunikacyjnej Grupy w obszarze efektywności energetycznej, a w szczególności:
• Zastąpienie starych, energochłonnych rozwiązań technologii 2 i 3G nowoczesną technologią 4G LTE, która ma potencjał do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w sieci w relacji do ilości transferowanych danych.
• Modernizację i zastąpienie przestarzałych elementów infrastruktury stacjonarnej, jak np. technologii miedzianej przez światłowodową, co pozwala na szybszą transmisję danych na dłuższych dystansach, wymaga mniej prac utrzymaniowych i pozwala na zmniejszenie zużycia energii.
• Inwestycje w energooszczędne rozwiązania wspierające jak np.: systemy chłodzące, inteligentne oświetlenie, optymalizację magazynowania energii, wirtualne serwery, systemy uczące się i sztuczną inteligencję.

Cena emisyjna jednej obligacji jest równa jej wartości nominalnej i wynosi 1 tys. zł. Planowany dzień emisji obligacji to 14 lutego 2020 roku. Obligacje będą podlegały wykupowi po 7 latach, a planowanym dniem wykupu jest 12 lutego 2027 r. Obligacje mogą być wykupione wcześniej. Oprocentowanie obligacji jest zmienne, oparte o stawkę WIBOR 6M powiększoną o marżę 165 bps. Oprocentowanie obligacji wypłacane będzie co pół roku.

Wyemitowane przez Cyfrowy Polsat obligacje korporacyjne zostaną wprowadzone do alternatywnego systemu obrotu prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. w ramach rynku Catalyst.

Komentarze (1 - 8 z 8)

teraz dopiero ruszy nagonka typu "Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w europie". We Francji i kilku innych krajach jest większe zanieczyszczenie ale cicho sza, bo Polskę trzeba napiętnować i wydoić z kasy.
Proekologiczna ściema na wyciągnięcie kasy.
 5  
I popsują kolejne kanały Eleven, Viasat, Comedy Central a teraz Sundance TV.
Polszmat jest w tym miszczem.
 3  
Jeszcze tylko zabraknie zębatemu 11 mld do spłaty długu za Polkomtel.
 0  
mają głowę na karku, sprzedali PKOBP OFE POLSAT, a OFE idzie do likwidacji, a to PKOBP zarobił? CBA zamknie kogos?
 0  
Skąd takie ujadanie w komentarzach? Każdy kto przyczynia się do zmniejszenia smogu i innego syfu zasługuje na oklaski. Mam nadzieję że inne firmy wezmą przykład
 0  
Jeszcze tylko zabraknie zębatemu 11 mld do spłaty długu za Polkomtel.
Zdechniesz trollu od smogu i nadal będziesz bredzić zamiast cieszyć się że ktoś coś robi żeby było lepiej?
 0  
teraz dopiero ruszy nagonka typu "Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w europie". We Francji i kilku innych krajach jest większe zanieczyszczenie ale cicho sza, bo Polskę trzeba napiętnować i wydoić z kasy.
Proekologiczna ściema na wyciągnięcie kasy.
Przez takich głupków jak Ty nikt nic nie robi ze smogiem u nas
 0  
Zdechniesz trollu od smogu i nadal będziesz bredzić zamiast cieszyć się że ktoś coś robi żeby było lepiej?
Też zastanawiam się skąd tyle głupków na forum. Solarz ani grzeje ani ziębi ale szacun za dbanie o ekologię
 0