Łukasz Szewczyk23.02.2020 (8:09)2 komentarze

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w TVP Historia

W niedzielę (1 marca 2020 roku) w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych kanał TVP Historia przygotował premierę filmu dokumentalnego "Żołnierz Rzeczpospolitej". Tego dnia widzowie będą mogli obejrzeć także dokument "Mój przyjaciel Laluś" oraz poruszający film "Wyklęty".
"Żołnierz Rzeczpospolitej" w TVP Historia
Ustanowiony w 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca, w rocznicę wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Bazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Jak co roku TVP Historia przypomni na swojej antenie losy Żołnierzy Wyklętych.
Premierowy film dokumentalny "Żołnierz Rzeczpospolitej" (1 marca o godz. 19.00 w TVP Historia) w reżyserii Wojciecha Niebelskiego i Marka Wrony to opowieść o Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim, wybitnej postaci podziemia niepodległościowego. Oficer w czasie kampanii wrześniowej, a później szef wywiadu i kontrwywiadu AK południowych okręgów Generalnego Gubernatorstwa. Jego siatka w trakcie wojny rozpracowywała niemieckie struktury i instytucje, demaskowała kolaborantów, uczestniczyła w zabezpieczeniu słynnej akcji Most III, zwieńczonej przerzutem pocisku V2 na Zachód. Przygotowywała się również do działania w warunkach przewidywanej okupacji sowieckiej, rozpracowując struktury podziemia komunistycznego. Po zakończeniu wojny Brygady Wywiadowcze weszły w skład organizacji Wolność i Niezawisłość, zaś Edward Bzymek-Strzałkowski został członkiem jej II Zarządu. Dwa dni po aresztowaniu w 1946 r., podejmuje desperacki krok i aby chronić swoich współtowarzyszy wyskakuje z II piętra kamienicy w krakowskiej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Placu Inwalidów. W ciężkim stanie, został przetransportowany do szpitala więziennego na Montelupich. Po bestialskim śledztwie skazany na karę śmierci w tzw. procesie krakowskim, zamienioną ostatecznie na wieloletnie więzienie. Do końca życia był inwigilowany. W 1992 r. zostaje zrehabilitowany, zaś władze Krakowa nazywają jego imieniem jedną z ulic miasta. W 2011 r. odznaczony zostaje pośmiertnie przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Mój przyjaciel Laluś" (1 marca o godz. 21.00) w reżyserii Dariusza Walusiaka to historia ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, sierżanta Józefa Franczaka "Lalusia", zastrzelonego 21 października 1963 r. podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych. Ten przedwojenny podoficer żandarmerii wojskowej, żołnierz AK, podkomendny Uskoka, kilkakrotnie ranny, po śmierci swojego dowódcy i kolegów z oddziału pozostał sam. Ścigany przez 18 lat do końca pozostał niezłomny. "Laluś" marzył o normalnym życiu, o rodzinie. Podczas ostatniego spotkania z przyjacielem, Wacławem Szaconiem "Czarnym", powiedział: "Pragnę, by po śmierci chociaż moje kości spoczęły w grobie rodzinnym".

Dramat "Wyklęty" (1 marca o godz. 22.10) z 2017 r. w reżyserii Konrada Łęckiego to oparta na faktach fabuła, której akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

Komentarze (1 - 2 z 2)

chyba dzień pamięci bandytów
 0  
Narodowy Dzień Pamięci BANDYTÓW PRZEKLĘTYCH
-tak poprawnie powinno zwać się tych złodziei i zbrodniarzy
 0