Łukasz Szewczyk02.03.2020 (22:31)3 komentarze

Orły 2020: "Boże ciało" najlepszym filmem, "Wataha 3" najlepszym serialem

Już po raz 22 wręczono Polskie Nagrody Filmowe - Orły 2020. Za najlepszy polski film uznano obraz "Cicha noc", który jednocześnie zdobył najwięcej statuetek. W kategorii najlepszy serial wygrała "Wataha. Sezon 3", a najlepszymi aktorami okazali się Aleksandra Konieczna i Bartosz Bielenia
Kadrz filmu "Boże ciało"
Głosami Polskiej Akademii Filmowej najważniejszą nagrodę w kategorii Najlepszy Film otrzymał obraz "Boże ciało". Film zdobył także Nagrodę Publiczności, o przyznaniu której decydowały głosy internautów. Obraz zdominował tegoroczną galę zdobywając aż 11 nagród.
Podczas gali wręczono także nagrody specjalne. Nagrodę za osiągnięcia życia otrzymała Maja Komorowska. To jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, doceniana przez reżyserów i uwielbiana przez widzów. Zaczynała w teatrze Jerzego Grotowskiego najpierw w Opolu, następnie we Wrocławiu. W filmie wykreowała niezapomniane role w obrazach Krzysztofa Zanussiego m.in. w: "Życiu rodzinnym", "Za ścianą", "Bilansie kwartalnym", "Stanie posiadania" czy "Cwale", za które była wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą. Grała również w filmach reżyserowanych przez Andrzeja Wajdę ("Wesele", "Katyń"), Tadeusza Konwickiego ("Jak daleko stąd, jak blisko", "Lawa") w głośnym "Dekalogu I" Krzysztofa Kieślowskiego czy filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego. W stanie wojennym zaangażowana w pomoc rodzinom internowanych, niosła im realne wsparcie.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2020 - laureaci:
Najlepszy film: "Boże Ciało"
Najlepszy film europejski: "Faworyta"
Najlepszy film dokumentalny: "Tylko nie mów nikomu"
Najlepszy filmowy serial fabularny: "Wataha"
Najlepsza reżyseria: Jan Komasa ("Boże Ciało")
Najlepszy scenariusz: Mateusz Pacewicz ("Boże Ciało")
Najlepsza główna rola męska: Bartosz Bielenia ("Boże Ciało")
Najlepsza główna rola kobieca: Aleksandra Konieczna ("Boże Ciało")
Najlepsza drugoplanowa rola męska: Łukasz Simlat ("Boże Ciało") i Robert Więckiewicz ("Ukryta gra")
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Eliza Rycembel - ("Boże Ciało")
Najlepsze zdjęcia: Piotr Sobociński jr. ("Boże Ciało")
Najlepsza scenografia: Magdalena Dipont, Robert Czesak ("Pan T.")
Najlepsze kostiumy: Magdalena Biedrzycka ("Pan T.")
Najlepsza charakteryzacja: Dariusz Krysiak ("Krew Boga")
Najlepsza muzyka: Leszek Możdżer ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")
Odkrycie roku: Mateusz Pacewicz - scenariusz ("Boże Ciało")
Najlepszy dźwięk: Maciej Pawłowski, Robert Czyżewicz ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")
Najlepszy montaż: Przemysław Chruścielewski ("Boże Ciało")
Nagroda publiczności: "Boże Ciało"

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003), "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009), "Rewers" (2010), "Essential Killing" (2011), "Róża" (2012), "Obława" (2013), "Ida" (2014), "Bogowie" (2015), "Body/Ciało" (2016), "Wołyń" (2017), "Cicha noc" (2018) oraz "Zimna Wojna" (2019).

Galę rozdania Orłów po raz czwarty w swojej historii pokazywała telewizja Canal+ w paśmie odkodowanym.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Na 19 kategorii film "Boże ciało" zdobył aż 11 nagród. Tym bardziej, że w trzech kategoriach (film europejski, film dokumentalny, serial fabularny) nie był nominowany ze względów oczywistych. Czy to nie świadczy o tym, że polskie różnorakie kino cienko przędzie ? Inni polscy twórcy zabarłożyli ?
 6  
No, wiadomo, film o księżulku musi w Polsce karierę zrobić. O ministrantach z księżulkiem może coś nakręcicie.
 0  
Nie pisz głupot. To nie jest film o księżulku, tylko o człowieku udającym księdza, A szaty duchownego na osobie świeckiej to wg Kościoła profanacja.
 1