Łukasz Szewczyk10.03.2020 (20:18)brak komentarzy

MocArty RMF Classic za rok 2019 dla Tokarczuk, Możdżera i "Bożego Ciała"

Już po raz dziesiąty wręczono MocArty RMF Classic, czyli nagrody słuchaczy stacji. W tym roku nie obyło się bez niespodzianek i zwrotów akcji.
MocArty
Z powodu zagrożenia koronawirusem wręczenie statuetek laureatom odbyło się nie podczas uroczystej gali, a w studio radiowym, w czasie specjalnego programu poświęconego plebiscytowi.
Dodatkowo, w ramach jubileuszowej 10. edycji MocArtów także sama Redakcja RMF Classic postanowiła uhonorować Nagrodą Specjalną noblistkę Olgę Tokarczuk.

W plebiscycie za 2019 rok słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Człowiekiem Roku 2019 została Ewa Zgrabczyńska - Dyrektorka Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu - doceniona za niezwykłe osobiste zaangażowanie i determinację podczas akcji ratowania tygrysów przewożonych z Włoch przez Polskę za naszą wschodnią granicę.

Z Wydarzenie Roku 2019 słuchacze uznali sukces filmu "Boże ciało" w reżyserii Jana Komasy - poruszająca wierzących i niewierzących opowieść o młodym chłopaku, który udaje, że jest księdzem, uwiodła cały świat, a deszcz nagród na arenie międzynarodowej - od Gdyni przez Wenecję po Palm Springs, z nominacją do Oscara na czele - był tylko tego dowodem.

W kategorii Muzyka Filmowa Roku 2019 zwyciężyła muzyka Leszka Możdżera do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Leszek Możdżer znalazł niezwykły kompromis między odtworzeniem stylu pianistyki Mieczysława Kosza, a nowoczesnym brzmieniem, które przemawia do dzisiejszego widza. Dzięki temu powstała przejmująca i intensywna muzyka, która nadaje tempo i rytm całej opowieści, dopełnia charakter bohaterów i dopowiada najgłębsze emocje.

Z kolei w kategorii Rzecz z Klasą Roku 2019 zwyciężył projekt plakatu "Zły Pan" autorstwa Anny Frydrych z ASP w Warszawie. Na żółtym, ostrzegawczym tle widnieje rysunek popularnej plakietki, której używają właściciele "złych psów" psów, by ostrzec innych przed wejściem na teren posesji. Tyle, że tu napis jest inny. Prosty i oszczędny projekt o wyjątkowo mocnym przekazie.

Inny wymiar miała w tym roku także nagroda specjalna "Bo wARTo!" - przyznawana zwykle młodym, utalentowanym twórcom ze świata filmu. W ramach 10. edycji MocArtów - inaczej niż dotychczas - nagrodę przeznaczono dla młodych Animatorek /Animatorów kultury. Na konkurs napłynęło kilkaset zgłoszeń od słuchaczy i instytucji kultury z całej Polski. Zwycięzcę wyłoniła Kapituła. Nagrodę w postaci statuetki oraz czeku na 10 tysięcy euro otrzymała Beata Kwiecińska z Domu Kultury INSPIRO w Podłężu - za stworzenie miejsca, które naprawdę jest dla wielu domem - ciepłym i przyjaznym. INSPIRO założone w niewielkiej wiosce w Małopolsce wyznaczyło kierunki dla nowej formuły domów kultury - tworzonych w ramach samorządowych struktur, a jednak od początku we współpracy z mieszkańcami. Pani Beata dała się poznać jako wspaniała animatorka kultury i manager. Wykonuje pionierską pracę, aby INSPIRO był lokalnym centrum życia społecznego, gdzie ludzie mogą rozmawiać, rozwijać pasje i obcować ze sztuką.