Łukasz Szewczyk12.03.2020 (20:14)brak komentarzy

Rusza plebiscyt "SuperMiasta". Akcja Gazety Wyborczej na 30-lecie samorządów w Polsce

W piątek (13 marca 2020 roku) we wszystkich wydaniach lokalnych Gazety Wyborczej rozpocznie się akcja "SuperMiasta", przygotowana w związku z 30. rocznicą pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin.
- W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii wyborów samorządowych w III RP. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy. Drogi, mosty, tunele, obwodnice. Parki, bulwary, ścieżki rowerowe. Wyremontowane rynki, nowe osiedla i szkoły. Budżety obywatelskie, rady dzielnic, panele obywatelskie. Te największe projekty - jak Euro 2012, i te w skali mikro - jak integrujące sąsiadów święta ulic. Nie mam wątpliwości: utworzenie samorządów, wzmocnionych następnie reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski - mówi Mikołaj Chrzan, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej i szef redakcji lokalnych. - 30. rocznica powstania samorządów do dobry pretekst do refleksji i podsumowania, co się udało i z czego jesteśmy dumni. W akcji "SuperMiasta" chcemy chwalić się naszymi wspólnymi osiągnięciami. Chcemy doceniać sukcesy, pokazywać zmiany. Zaangażujemy czytelników do wspólnego wybierania największych osiągnięć i pokażemy, że warto współdziałać, podnosić jakość życia i zmieniać przestrzeń wokół siebie - dodaje.
Od 13 marca 2020 roku na łamach lokalnych wydań Gazety Wyborczej i w serwisach lokalnych Wyborcza.pl będą pojawiać się publikacje pod hasłem "SuperMiasta". Czytelnicy poznają m.in. listę ok. 200 miejsc i inicjatyw, które są dumą poszczególnych miejscowości.
Wszystkie redakcje będą zbierać propozycje mieszkańców do plebiscytu na największe sukcesy w ich miastach odniesione w ciągu ostatnich 30 lat. Głosowanie na najciekawsze nominacje rozpocznie się pod koniec marca, a zwycięzców poznamy w połowie kwietnia 2020 r.

Oprócz tego dziennikarki i dziennikarze ze wszystkich redakcji lokalnych "Gazety Wyborczej", którzy na co dzień piszą o różnych aspektach funkcjonowania swoich miast, zdecydują o przyznaniu nagród "Gazety Wyborczej" dla wyjątkowych "SuperMiast". Okazją do wspólnego świętowania 30-lecia samorządów w Polsce będzie gala, która odbędzie się warszawskiej siedzibie "Wyborczej" 22 kwietnia 2020 r.

Dodatkowo, do ogólnopolskiego wydania "Gazety Wyborczej" dołączone zostaną dwa specjalne magazyny poświęcone "SuperMiastom" - 22 kwietnia i 18 czerwca br. Pierwsze wydanie poświęcone będzie osiągnięciom minionego 30-lecia, a drugie perspektywom na przyszłość.

Akcję "SuperMiasta" wspiera autopromocja w wydaniach "Gazety Wyborczej", na Wyborcza.pl i na profilach redakcji w mediach społecznościowych.