Łukasz Szewczyk03.04.2020 (9:19)brak komentarzy

Misteria Paschalia 2.0 w radiowej Dwójce online

Odwołany Festiwal Misteria Paschalia przenosi się - jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu - do internetu. W dniach od 3 do 13 kwietnia 2020 roku, czyli w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, na stronie radiowej Dwójki będzie można wysłuchać aż 11 najlepszych koncertów z poprzednich odsłon krakowskiego święta muzyki dawnej.
Misteria Paschalia 2.0
Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy od 2004 roku. Epidemia koronawirusa sprawiła, że przeżywanie tego wydarzenia w jego zwyczajowej formule - z muzyką na żywo - stało się w tym roku niemożliwe. Zespół Krakowskiego Biura Festiwalowego, telewizja Mezzo i radiowa Dwójka - stały parter wydarzenia - zadbali jednak, aby tradycji stało się zadość. Stąd pomysł, by 17. Festiwal odbył się na zupełnie nowych zasadach, czyli całkowicie w przestrzeni cyfrowej.
Na swojej stronie internetowej Program 2 Polskiego Radia w trakcie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy planuje serię retransmisji najlepszych koncertów z poprzednich Festiwali. Pozwoli to na obcowanie z muzyką nierozerwalnie związaną z tym wyjątkowym okresem i chrześcijańskimi źródłami europejskiej duchowości. A to wszystko oczywiście całkowicie bezpłatnie, by jak największej grupie melomanów, a zwłaszcza miłośnikom muzyki dawnej, umożliwić uczestnictwo w tej wyjątkowej edycji festiwalu i przy okazji przypomnieć jego znakomitą historię, pisaną już od ponad 15 lat.

- Na początek, w piątek 3 kwietnia o godz. 18.00 przygotowaliśmy emisję - w streamingu audio na stronie www.dwojka.polskieradio.pl - koncertu z 2014 roku "Hear my Prayer", czyli Henry Purcell i Les Arts Florissants z Paulem Agnew jako dyrygentem - mówi Małgorzata Małaszko, dyrektor radiowej Dwójki i zarazem pomysłodawczyni "koncertu otwarcia" Festiwalu Misteria Paschalia 2.0 w Programie 2 Polskiego Radia.

W kolejnych dniach słuchacze i internauci mogą się spodziewać m.in. koncertu z utworami Brockes Passion TWV 5:1 Georg'a Philippa Telemanna (2017), Membra Jesu Nostri Dietricha Buxtehude'a oraz Stabat Mater Agostino Steffaniego (2016), czy wykonania kompozycji Michela Richarda de Lalande'a - MAJESTE! Te Deum and Grands Motets (2017). Będą również Arie i uwertury do Pasji Chrystusowej Metastasia w wykonaniu Sonii Priny i {oh!} Orkiestry Historycznej (2019), czy wreszcie wielkopiątkowa Pasja według św. Mateusza w wykonaniu Orchestra of the Age of Enlightenment i Marca Padmore'a (2018).