Łukasz Szewczyk08.04.2020 (18:09)2 komentarze

Wielkanoc w RMF Classic z nadzieją na lepsze dni

W tych trudnych dniach zespół RMF Classic przygotował dla słuchaczy program, który z jednej strony skłaniać będzie do refleksji, z drugiej pozwoli na chwilę oderwać się od otaczających nas zmartwień.
Już w Wielki Piątek po godz. 17:00 rozmowa z dominikaninem, ojcem Jackiem Szymczakiem o przeżywaniu Drogi Krzyżowej i duchowym przygotowaniu do Świąt w kwarantannie. A wieczorem (godz. 21:00) zabrzmi "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego. Partie wokalne w tym nagraniu wykonują: Sonya Yoncheva i Karine Deshyes a artystkom towarzyszy Ensemble Amarillis pod dyrekcją Hélodse Gaillard i Violaine Cochard.
W sobotę przed południem coś dla tych, którzy muszą spędzić Wielkanoc w domu. Najpierw spotkanie ze "Sztuką - z widokiem z okna", czyli opowieść o malarzach, którzy siedząc w domach czy pracowniach malowali to, co widzieli za oknem. Np. Wyspiański malował Kopiec Kościuszki, a Malczewski, Cezanne czy Van Gogh wspaniałe pejzaże...

Następnie przykłady na zabicie wolnego czasu zaczerpnięte ze słynnych filmów czy wybranych scen filmowych. To będzie poradnik na podstawie takich tytułów jak "Kevin sam w domu", "Jumanji" czy "Rodzina Addamsów". Porady ilustrowane oczywiście muzyką z tych filmów.

Popołudnie to opowieści o słynnych pustelnikach, pustelniach i innych miejscach odosobnienia, do których ludzie nie zawsze trafiali z własnej woli. Wieczorem w cyklu "Muzyka spod igły" posłuchamy zaś słynnego "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu orkiestry Musica Aeterna i chóru The New Siberian Singers pod batutą greckiego dyrygenta Teodora Currentzisa.

W świąteczne niedzielne przedpołudnie (godz.10:00) Artur Andrus zaprasza na "Piosanki", czyli przegląd piosenek, które mogą kojarzyć się z pisankami. Gośćmi programu - oczywiście za pośrednictwem telefonu - będą: Alicja Majewska, Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach, Adam Nowak, Andrzej Poniedzielski, Staszek Sojka i Jacek Wójcicki.

W porze świątecznego obiadu w RMF Classic spotkanie z Wiką Filipowicz, autorką książki "Wielka historia od kuchni". Będą to opowieści o kulinarnych upodobaniach słynnych władców - czyli np. o ulubionych trunkach królowej Jadwigi, owocach, których nie cierpiał Jagiełło czy o sposobie podawania warzyw na stole królowej Elżbiety II.

Popołudnie to także wielkanocne opowieści podróżników o świętach na Tasmanii oraz wspomnienia przyjaciół o Agnieszce Osieckiej, zebrane w wydanej niedawno książce - "Osiecka. Tego o mnie nie wiecie". W programie także dużo piosenek z tekstami poetki. Dzień zakończymy wyjątkowym wydaniem "Operowej Niedzieli", w której nawiążemy do koncertu, jaki włoski tenor Andrea Bocelli zaśpiewa właśnie w niedzielę w historycznej Katedrze Duomo w Mediolanie. Posłuchamy wspólnie albumu "Si".

W poniedziałek przed południem przypomnimy rozmowę z Krzysztofem Pendereckim, zarejestrowaną podczas spaceru po słynnym ogrodzie zmarłego niedawno kompozytora. Historie drzew i krzewów arboretum w Lusławicach, splecione z opowieściami o muzyce, przypomną jak ważną rolę w życiu wybitnego Artysty odgrywała natura.

Tuż po tej rozmowie program specjalny z Waszyngtonu, skąd korespondentka RMF Classic opowie o sytuacji w jakiej Amerykanie zmuszeni są spędzać obecne Święta Wielkanocne.

Poniedziałkowy wieczór od godz.17:00 upłynie pod hasłem "Jest nadzieja w Was". To program dedykowany wszystkim pracownikom Służby Zdrowia, którzy w te dni walczą o życie i zdrowie pacjentów - i to nie tylko tych dotkniętych chorobą COVID-19. To będą muzyczne dedykacje od znanych artystów a także od słuchaczy stacji. W repertuarze tego wieczoru znajdą się największe przeboje muzyki filmowej, a także muzyka z filmów opowiadających o lekarzach i medycynie.

Komentarze (1 - 2 z 2)

"Domowa Wielkanoc w Rmf" jak i w Rmf classic słabiutko w tym roku
 0  
A gdzie transisja z MSZY ŚW ??
SŁABO
RMFM upada
XXX234345325246458775980-089-o0i9-098765467890-=-09876890-=-0987657890-9876 9.04.2020 (12:37:47)
 1