Łukasz Szewczyk23.04.2020 (13:28)brak komentarzy

15 urodziny TVP Kultura. Specjalna ramówka. Premiery filmowe i muzyczne.

Piętnaście lat temu, dokładnie 24 kwietnia 2005 roku, nadawanie rozpoczął pierwszy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Kultura. Z tej okazji, w najbliższy weekend stacja przygotowała specjalną, urodzinową ramówkę. A w niej premiery filmowe, muzyczne i teatralne.
Oprawa TVP Kultura - sygnał kontrolny
Podczas urodzinowego weekendu (od 24 do 16 kwietnia 2020 roku) widzowie TVP Kultura zobaczą m.in. nagrodzone Oscarem "Wielkie piękno" w reżyserii Paolo Sorrentino, wyprodukowaną przez Warszawską Operę Kameralną operę "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka, pierwszy odcinek nowego cyklu "Z przytupem" poświęconego polskim tańcom tradycyjnym, a także kameralny koncert Norah Jones z legendarnego londyńskiego klubu Ronnie Scott's. Miłośników polskiego kina czeka prawdziwa gratka - zrekonstruowana cyfrowo wersja kultowej "Hydrozagadki" w reżyserii Andrzeja Kondratiuka.
Piątek (24 kwietnia)
Urodzinową ramówkę TVP Kultura rozpocznie od przypomnienia programu "Portrety - rozmowy istotne" (godz. 18.00), którego gościem będzie Janusz Gajos. Następnie premiera pierwszego odcinek nowego dziesięcioodcinkowego cyklu "Z przytupem" (godz. 18.30) poświęconego polskim tańcom tradycyjnym. Wraz z prowadzącym program Piotrem Piszczatowskim wybierzemy się w podróż w okolice Żywiecczyzny, gdzie ulubionym tańcem górali jest żywiołowa "obyrtka". Przy dźwiękach zespołu "Skład Niearchaiczny" Bartłomiej Mieszczak pokaże nam kroki góralskiego tańca. W programie zaproszeni goście nauczą widzów podstawowych kroków: kujawiaka, śląskiego trojaka, polki galopki (z Suwalskiego), wielkopolskiego wiwatu, kurpiowskiego powolniaka, oberka, mazurka (w wersji z Radomskiego) oraz krakowiaka i polki w lewo (z Rzeszowskiego).

Kolejna propozycja to premiera koncertu "Norah Jones Live at Ronnie Scott`s" (godz. 18.55). Dziewięciokrotna zwyciężczyni prestiżowej nagrody Grammy - Norah Jones, zaprezentowała swój repertuar w legendarnym jazzowym klubie Ronnie Scott's w Londynie. Wraz z perkusistą Brianem Bladem i basistą Chrisem Thomasem zagrała piosenki z płyty "Day Breaks" oraz największe przeboje z poprzednich lat.

W wieczorze kinomana premiera filmu "Wielkie piękno" (godz. 20.20). Słynny film w reżyserii Paolo Sorrentino, mistrza włoskiego kina. "Wielkie piękno" to historia Jepa Gamberdelli, starzejącego się czarującego mężczyzny, który w pełni korzysta z uroków miejskiego życia. W swoim rzymskim apartamencie z widokiem na Koloseum organizuje huczne imprezy, w których uczestniczy cała śmietanka towarzyska miasta. Wokół głównego bohatera rozgrywa się towarzyski teatr, pełen próżności, pustki, jałowych dyskusji i hipokryzji. Emisja filmu zostanie poprzedzona wstępem.

Pierwszy dzień urodzinowego świętowania zakończy premiera dokumentu "Joe Strummer. Niepisana przyszłość" (godz. 22.45). Jest to poruszająca historia życia Joe Strummera, zmarłego w 2002 roku wielkiego artysty i ikony punk rocka. Obraz jest portretem wspaniałego, nietuzinkowego człowieka, który jako frontman "The Clash" na zawsze zmienił życie wielbicieli muzyki. Założyciel zespołów "The 101'ers", "The Clash" i "The Mescaleros" wciąż żyje w swoich utworach oraz pamięci przyjaciół i fanów.


Sobota (25 kwietnia)
Drugi dzień świętowania rozpocznie "Scena klasyczna" (godz. 9.35). W premierowym odcinku programu wystąpią tancerze breakdance, na świecie zwani B-boys. Dawid "Gieras" Gieranin, Marcin "Kostek" Kost i Tomasz "Thomaz" Domański opowiedzą o historii i specyfice tańca oraz zaprezentują imponujące taneczne układy.

Następnie premiera symfonii "Zmartwychwstanie" (godz. 14.15). Charyzmatyczny wenezuelski dyrygent Gustavo Dudamel powraca do jednej z najpiękniejszych sal koncertowych na świecie - Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, by dyrygować zespołem Münchner Philharmoniker wykonującym II Symfonię Gustava Mahlera.

Kolejna propozycja to gratka dla wielbicieli polskich komedii z lat 70. Zrekonstruowana cyfrowo, kultowa czarno-biała komedia "Hydrozagadka" (godz. 17.35) w reżyserii Andrzeja Kondratiuka. Podczas fali upałów w Warszawie zaczynają dziać się niewytłumaczalne rzeczy - w mieszkaniach nie ma wody, a w Wiśle znaleziono radioaktywną, ugotowaną rybę. Sprawcą całego zamieszania jest doktor Plama (w tej roli Zdzisław Maklakiewicz). Nad rozwiązaniem zagadki pracuje naukowiec, profesor Milczarek (Wiesław Michnikowski), a pomaga mu nieustraszony detektyw As (Józef Nowak), który podejmuje nierówną walkę z demonicznym przeciwnikiem. Reżyser Andrzej Kondratiuk utrzymał "Hydrozagadkę" w konwencji groteski i zarazem parodiiznanych filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych.

Pierwszy zagraniczny film fabularny, jaki pojawił się na antenie TVP Kultura jest adaptacją opowiadania Bohumila Hrabala wyreżyserowaną przez Jiříego Menzla. "Postrzyżyny" (godz. 20.10) to historia nieobliczalnej i niepokornej kobiety, której włosy były najpiękniejszą ozdobą pewnego miasteczka. Rzecz dzieje się w browarze w Nymburku. Maryška - Pani Piwowarowa - za nic ma konwenanse. Łapczywie pije piwo, jest zafascynowana krwią i onirycznymi podróżami do nieba po browarnianym kominie. Francik - mąż i zarządca browaru nie ma wątpliwości, że w imię zdrowia rodzinnego i społecznego musi ujarzmić boginię piwa. Sposobem na problemy stają się postrzyżyny - obrzęd polegający na rytualnym obcięciu włosów.


Niedziela (26 kwietnia)
W trzeci dzień świętowania urodzin TVP Kultura kolejna premiera. "Wolta" (godz. 12.35) to polski film krótkometrażowy w reżyserii Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Zuzia jest jedną z najlepszych zawodniczek w drużynie woltyżerek. Ze względu na wiek, wagę i gibkość podnoszą ją starsze i silniejsze koleżanki, tzw. "dolne". Ona - "górna" - zwieńcza akrobatyczną piramidę. Młode zawodniczki czeka kolejny intensywny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że Zuzia straciła swoje predyspozycje. W drużynie pojawia się stres i napięcie, a miejsce rosnącej Zuzi zajmuje młodsza, lżejsza koleżanka.

Stacja przypomni także kultowe "Śniadanie u Tiffany`ego" (godz. 13.00). Klasyka amerykańskiego kina w reżyserii Blake'a Edwardsa jest ekranizacją bestsellerowej powieści Trumana Capote'a pod tym samym tytułem. Pomimo tego, że filmowa adaptacja nie jest do końca wierna książce, w jednogłośnej opinii filmoznawców doskonale oddaje ducha literackiego oryginału. Niezapomniane kreacje aktorskie zjawiskowej Audrey Hepburn (jako żyjącej na koszt bogatych adoratorów Holly Golightly) i charyzmatycznego George'a Pepparda (w roli początkującego pisarza) zdobyły uznanie widzów na całym świecie. W 1962 roku film został uhonorowany dwoma Oscarami za muzykę Henry'ego Manciniego.

Następnie premiera "Christoph Willibald Gluck - Orfeusz i Eueydka" (godz. 15.00). Rejestracja opery w trzech aktach "Orfeusz i Eurydyka" wyprodukowana przez Warszawską Operę Kameralną. Dzieło Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej, nawiązujący do słynnego mitu. Przedstawienie to operowy debiut reżyserski Magdaleny Piekorz.

W ramówce znajdzie się także kolejny odcinek z cyklu programów poświęconych kradzieżom dzieł sztuki, czyli "Zaginione skarby 0 Mistrz i Katarzyna" (godz. 16.40). Tym razem zaprezentujemy losy obrazu autorstwa Hansa von Kulmbacha "Nawrócenie cesarzowej Faustyny przez Katarzynę Aleksandryjską", który powstawał w latach 1514-1515. W chwili utraty dzieła jego właścicielem był Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie.

TVP Kultura przypomni także jeden z najchętniej oglądanych odcinków "Niedzieli z..." w historii programu (godz. 17.00) Gościem była pierwsza dama polskiej piosenki - Irena Santor. W programie rozmowy m.in. o drodze artystycznej, którą wybrała, o życiu, przyjaźniach, nadziei, walce o siebie i przemijaniu. Po programie archiwalny recital piosenkarki z udziałem jej męża - Stanisława Santora, prowadzony przez Lucjana Kydryńskiego (godz. 17:50) oraz muzyczny film krótkometrażowy z 1969 roku "Koncert na 707 ulic" (godz. 18.35) o parze bohaterów wędrujących ulicami Warszawy w malowniczej scenerii polskiej złotej jesieni. Po filmie TVP Kultura wyemituje program "Santor Cafe - Nic oprócz miłości" (godz. 19:30) prezentujący utwory z płyty Ireny Santor "Santor Cafe". Na płycie znalazły się polskie wersje światowych przebojów m.in. Burta Bacharacha i Edith Piaff, głównie z tekstami Wojciecha Młynarskiego, a także interpretacja utworu Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Artystka zaśpiewała w niezwykle malowniczym wnętrzu Stalowych Magnolii w Krakowie.

W urodzinowej ramówce także "Rok niebezpiecznego życia" (godz. 20.10). Jest to film z 1982 roku w reżyserii Petera Weira jest historią młodego reportera w ogarniętym rewoltą kraju. Wydarzenia są osadzone w czasie dramatycznych wydarzeń w Indonezji w latach 60. XX wieku. W rolach głównych: Mel Gibson, Sigourey Weaver i nagrodzona Oscarem za rolę drugoplanową Linda Hunt.

Z kolei "Made in Poland" (godz. 22.10) to pełna goryczy i ironii sztuka Przemysława Wojcieszka opowiada o młodym człowieku, w którym jest tyle samo złości na świat, co wrażliwości na przejawy zła, które widzi wokół. Boguś (w tej roli niezwykle sugestywny Eryk Lubos) jak sam o sobie mówi - nienawidzi wszystkich. Scenografią do przedstawienia stał się nieczynny magazyn na legnickim osiedlu Piekary - blokowisku, typowym dla wielu polskich miast. Spektakl został zarejestrowany na scenie Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy w 2005 roku.

Urodzinową ramówkę zakończy "Sierpień w hrabstwie Osage" (godz. 0.25). Komedia obyczajowa w gwiazdorskiej obsadzie jest wzruszającą opowieścią o trudnej relacji matki (Meryl Streep) z trzema dorosłymi córkami (Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson), które opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i przeszłości. W fenomenalnej obsadzie znaleźli się również: Ewan McGregor, Chris Cooper, Sam Shepard i Benedict Cumberbatch.