Łukasz Szewczyk27.04.2020 (11:45)brak komentarzy

"Allegro Lektury 2.0". Polskie gwiazdy reinterpretują polską literaturę (wideo)

Powstał nowy projekt "Allegro Lektury 2.0". Jest to podcast reinterpretujący powieści, wiersze i dramaty z kanonu polskiej literatury. Wątki z każdego z wybranych dzieł zostaną na nowo opowiedziane przez czołowe polskie gwiazdy popkultury i YouTube'a. W projekt zaangażowali się m.in. Mery Spolsky, Rosalie, Ajgor Ignacy czy znany z głównej roli w serialu "Ślepnąc od Świateł" Kamil "Saful" Nożyński.
Allegro Lektury 2.0
Celem projektu "Allegro Lektury 2.0" jest tchnienie nowego ducha w kanon polskiej literatury.
Dzięki zaangażowaniu czołowych postaci polskiej popkultury, projekt umożliwi młodym odbiorcom poznanie uniwersalnych treści, zawartych w klasycznych dziełach polskiej literatury w formie podcastu.

W każdym odcinku historia opisana w danej powieści, dramacie lub wierszu zostanie ukazana w nowej interpretacji, opowiedzianej w zaskakującej formie przez jedną z gwiazd współczesnej polskiej kultury. Każdy z autorów podcastu nie tylko przeniesie historie ukazane w dziełach literackich w XXI wiek, male również zaprezentuje je w zupełnie nowy sposób, łącząc elementy podcastu, utworu muzycznego i słuchowiska w intrygującą formułę.

W pierwszym odcinku "Allegro Lektury 2.0" piosenkarka Mery Spolsky na nowo opowiada historię, opisaną w "Kamizelce" Bolesława Prusa. Treść noweli stała się inspiracją dla utworu, będącego połączeniem słuchowiska z nowoczesną piosenką pop, czerpiącą muzyczne inspiracje ze scen muzyki elektronicznej.


W kolejnych odsłonach projektu "Allegro Lektury 2.0" m.in. Rosalie, dokona brawurowej muzyczno-słownej adaptacji "Pożegnania Jesieni" Witkacego, według tekstu nominowanej do Nagrody Nike pisarki Patrycji Pustkowiak. Z kolei Kamil "Saful" Nożyński przeniesie w XXI wiek historię opowiedzianą w "Lalce" Bolesława Prusa, a youtuber Ajgor Ignacy na nowo odczyta emocje, jakimi kipią "Treny" Jana Kochanowskiego. W projekcie weźmie też udział Nadia Długosz z kanału "Beksy", która w intrygujący sposób przedstawi swoje spojrzenie na uniwersalizm problemów poruszanych przez Wyspiańskiego
w "Weselu".

- Długo szukaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby nam zaistnieć w sferze audio. Fakt, że członkowie "Pokolenia Z" nie czytają lektur, gdyż napisane są archaicznym językiem i nie przystają do współczesnego świata, skłonił nas i Abstra do przygotowania czegoś innego. Dzięki projektowi "Allegro Lektury 2.0" udowadniamy, że zawarta w nich problematyka doskonale oddaje skomplikowane meandry współczesnego świata. Bardzo się cieszymy, że przy tym projekcie możemy współpracować z popularnymi gwiazdami polskiej nowej kultury, które nierzadko są jednocześnie punktem odniesienia dla pokolenia Z - powiedział Adam Szałamacha, Brand Manager Allegro

- Dynamicznie rozwijająca się popularność podcastów sprawia, że interesują się nimi najbardziej innowacyjne marki, takie jak Allegro. To, podobnie jak YouTube, jeden z kanałów, dzięki któremu najłatwiej dotrzeć z komunikacją do młodych ludzi. Wspólnie realizowany przez nas projekt "Allegro Lektury 2.0" umożliwia nie tylko dotarcie do młodych ludzi, ale przede wszystkim przedstawienie im pasjonujących historii, jakie kryją się w klasyce polskiej literatury. Dzięki intrygującemu doborowi gości uczestniczących w projekcie i innowacyjnej formule reinterpretacji tych klasycznych historii, jestem przekonany, że uda nam się dotrzeć do tysięcy młodych ludzi - powiedział Olek Wandzel, CEO Abstra.