Łukasz Szewczyk14.05.2020 (17:24)18 komentarzy

100 urodziny Jana Pawła II na antenach Telewizji Polskiej

• Telewizja Polska uczci 100. urodziny Jana Pawła II
• Specjalna oferta programowa
100 lat Jana Pawła II
Programy, filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, rozmowy i zapisy pielgrzymek - ponad trzy tysiące materiałów z archiwów Telewizji Polskiej, a także zupełnie nowe filmy, spektakle i koncerty, to próba wszechstronnego ujęcia myśli Papieża, która wciąż inspiruje do dialogu i działania.
W obliczu światowego kryzysu na aktualności zyskało przesłanie Karola Wojtyły, by "być bardziej, niż mieć". Film dokumentalny "Zmartwychwstanie" w reżyserii Ewy Świecińskiej (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 22.35) powstał w setną rocznicę urodzin Papieża Polaka. Autorzy filmu dowodzą, że Jan Paweł II był potężnym myślicielem-prorokiem. Do refleksji nad myślą Papieża zaproszono najwybitniejszych polskich ekspertów, m.in.: prof. Pawła Skibińskiego, prof. Antoniego Dudka, dr. Marka Kochana, dr. Pawła Rojka, prof. Dariusza Kosińskiego.

Listy Jana Pawła II do mnicha benedyktyńskiego, o. Leona Knabita w dokumencie "Dialog. Życie zapisane w listach" (premiera w TVP Historia, 17 maja, godz. 19.00) w reżyserii Justyny Syrek i Wojciecha Kursy to filmowa opowieść o poruszającej korespondencji, która trwała od początku pontyfikatu do śmierci Ojca Świętego. Jan Paweł II i Leon Knabit pisali do siebie o sytuacji w Polsce, w polskim Kościele, a także o zwykłych, codziennych sprawach.

Dokument "Apartament" Macieja Czajkowskiego (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 21.10) jest intymnym portretem Świętego Jana Pawła II, zapisem niepublikowanych wcześniej zdjęć i filmów z nieoficjalnych wyjazdów w góry, rozmów i spotkań Jana Pawła II.

Kulisy życia i pontyfikatu Ojca Świętego przez lata dokumentował też watykański fotograf, Arturo Mari, którego dorobek przedstawia film dokumentalny Ewy Świecińskiej "Moje życie dla Niego" (TVP Historia, niedziela 17 maja, godz. 8.00; TVP Polonia, niedziela 17 maja, godz. 15.10).

Wadowice i góry - bez nich nie można w pełni zrozumieć Ojca Świętego. Film dokumentalny w reżyserii Piotra Kota "Wadowice, miasto mojego dzieciństwa" (premiera w TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 18.05; TVP Polonia, poniedziałek 18 maja, godz. 23:30) jest podróżą do Wadowic, rodzinnego miasta Papieża Polaka. Z kolei o miłości Świętego do Tatr opowiada, bogato ilustrowany archiwaliami, fragmentami poematu Tryptyk rzymski i muzyką ludowego zespołu Trebunie Tutki, dokument "Dominum montes - góry Jana Pawła II" (TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 22.40).

Liczne podróże Jana Pawła II przyniosły mu miano Papieża Pielgrzyma. Odbył ponad 100 pielgrzymek i odwiedził ponad 130 krajów. W filmie dokumentalnym "Świat według Jana Pawła II" Pawła Kornobisa (TVP1, poniedziałek 25 maja, godz. 21:00) przedstawiciele różnych wyznań opowiadają o spotkaniach z Papieżem i emocjach, jakie im wtedy towarzyszyły.

Fenomen pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny oddaje film "Pielgrzym" w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego (TVP Kultura, poniedziałek 18 maja, godz. 7:30 i 16:55), pierwszy niezależny film PRL, dokumentujący podróż apostolską Ojca Świętego do Polski.

Wpływ Jana Pawła II na losy świata pozostaje źródłem inspiracji dla ludzi filmu i teatru. Biografię Ojca Świętego prześledzimy w filmie fabularnym "Jan Paweł II" w reżyserii Johna Kenta Harrisona (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 23.45; TVP Historia, poniedziałek 18 maja, godz. 20.20) z kreacją Johna Voighta w roli dorosłego Papieża.

W dniu urodzin Karola Wojtyły zobaczymy premierę spektaklu Teatru Telewizji "Powołanie" Pawła Woldana (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 21:00) o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. Z kolei "Narty Ojca Świętego" (TVP Kultura, niedziela 17 maja, godz. 23.00) to telewizyjna wersja głośnego spektaklu Teatru Narodowego w Warszawie, która w komediowej konwencji pokazuje, jak pod wpływem wieści o pielgrzymce Papieża do kraju ludzie przewartościowują swoje dotychczasowe życie.

Ważnym punktem obchodów będą transmisje mszy świętych. W przeddzień 100. urodzin Ojca Świętego odbędzie się msza św. w rodzinnej parafii Papieża pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 10.30). W dniu Jubileuszu TVP1 będzie transmitować z Watykanu mszę św. przy grobie Jana Pawła II pod przewodnictwem Papieża Franciszka I (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 7.00). Tego samego dnia odbędzie uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie (TVP3, poniedziałek 18 maja, godz. 17.00). Po mszy świętej TVP1 zaprasza na wyjątkowy koncert "Santo Subito - Prorok naszych czasów" z udziałem polskich gwiazd muzyki (TVP1, poniedziałek 18 maja, godz. 18.00). W niecodziennej, wirtualnej odsłonie towarzyszyć im będzie chór i orkiestra.

W dzień urodzin Papieża Telewizja Polska zaprasza również na koncert "Wojciech Kilar - Missa Pro Pace" (TVP Kultura, poniedziałek 18 maja, godz. 18:25) w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej z Katowic i Chóru Polskiego Radia z Krakowa, zarejestrowany w Katedrze we Lwowie. Kulminacją obchodów jubileuszu 100. urodzin Świętego Jana Pawła II będzie specjalne orędzie kardynała Stanisława Dziwisza, które wygłosi w Krakowie (TVP1, niedziela 17 maja, godz. 20:05).

Dodatkowo z okazji 100. rocznicy urodzin Papieża Telewizja Polska przygotowała box z cyklem filmów dokumentalnych i broszurę z tekstami dedykowanymi Papieżowi Polakowi. Tytuł wydawnictwa oraz cyklu dokumentalnego to "Pielgrzym Miłości". Całość zostanie zaprezentowana jesienią na Targach Wydawnictw Katolickich.

Komentarze (1 - 10 z 18)

Nic nie napiszę. Brak słów.
 7  
Szkoda że ukrywacza pedofili zrobili świętym.
Poyebany świat
 6  
Oooo...
Św. patron pedofilów i osobisty przyjaciel Marciala Maciela Degollado ma setkę?
Czy pedofile organizują z tego powodu jakieś imprezy?
 4  
Ten tałi to jest gość, który chłonie antynarodową papkę z mediów pokrojh tv.N 24 czy Gōwno Wyborcze. Format mózgu został doKOnany.
 1  
Wojtyła to jednak ma moc, siedząc w piekle za swoje zbrodnie nadal ogłupia ludzi. A ciemny lud wszystko kupi...
 3  
Ciekawe czy ciemnota wie ze wojtyla ukrywal pedofili
 7  
Od samego początku JPII, nie lubiłem. Za te kosmiczne koszty pielgrzymek do Polski, które musiał ponosić w całości nasz biedny kraj. To nie było fair wobec kraju w którym bieda aż piszczała. Skrywanie pedofilii tylko przelało czarę goryczy.
 4  
Niektórzy (witek22, tałi i Logos) piszą takie podłe rzeczy o Karolu Wojtyle, że włos mi się jeży na głowie... :/ Żałośni ludzie. Szczególnie ten Logos, który pisze o Wojtyle siedzącym w piekle. Totalna demoralizacja ludzi :( To jest straszne, co lewackie media robią z ludzi!!!
Trzeźwe myslenie nazywasz demoralizacją? Pukanie małych dzieci, czym jest? Zatajanie takich pukających, czym jest? Gdzie tu demoralizacja? Zastanów się człowieku!
 7  
Bóg wszystko widzi... i tego nie wybaczy!.
Tez mam taką nadzieję, że mu nie wybaczy, skoro wszystko widział...
 9  
Gardzę ludźmi ...
Pogarda Maćku radomski vel Małgosiu3737 vel setki innych nicków to u was nic nowego. Macie ją programowo wPiSaną w narrację publiczną. Tylko to potraficie :D :D :D
Tak samo jak wycieranie sobie mord zdradzieckich nazwą Ojczyzny, flagą i groteskowe próby zawłaszczenia monopolu na patriotyzm.
Słusznie wpisze wyżej
Tez mam taką nadzieję, że mu nie wybaczy, skoro wszystko widział...
bo coraz więcej dowodów potwierdza ile zła wyrządził. Nie wspominając ilu ludzi skazał na śmierć czyniąc z kondoma niemal graala grzechu. Podobnie z teologią wyzwolenia. Takoż z popieraniem mordercy Augusto Pinocheta, zakazem działania Hansa Künga, Leonardo Boffa i Gustavo Gutiérreza i skandalicznym porzyceniem Oscara Romero. Nawet byli księża to zauważają vide T. Bartoś w książce „Jan Paweł II. Analiza krytyczna”
 1