Łukasz Szewczyk17.05.2020 (9:29)26 komentarzy

Marek Niedźwiecki (kolejny raz) odchodzi z radiowej Trójki

• Marek Niedzwiecki podjął decyzję o odejściu z radiowej Trójki
• Zamieszanie wokół "Listy Przebojów Trójki"
• Artyści rezygnuję ze współpracy z Polskim Radiem
Marek Niedźwiecki
Jako pierwszy o odejściu Marka Niedźwieckiego poinformował Zbigniew Preisner. "Marek Niedźwiecki jest kolejną osobą, która dzisiaj odeszła z Trójki. Nasza Trójka już nie istnieje" - napisał na Facebooku kompozytor. Z kolei Polsat News poinformował, że legendarny dziennikarz muzyczny radiowej Trójki złożył w sobotę wypowiedzenie. Nie zostało ono jeszcze przyjęte przez władze Trójki.
W niedzielne przedpołudnie do sprawy odniósł się sam zainteresowany. "W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia" - napisał w oświadczeniu Marek Niedźwiecki.

To nie pierwsze pożegnanie Niedźwieckiego z Trójką. Przypomnijmy, że dziennikarz pierwszy raz żegnał się z radiową Trójką latem 2007, za poprzednich rządów PiS, po 25 latach pracy. - Nie po drodze mi było z tamtym szefostwem. Strasznie irytowały mnie niektóre pomysły poprzedniego dyrektora Krzysztofa Skowrońskiego. (..) Byłem też rozżalony, z powodu nieuzasadnionego, ale za to sukcesywnego skracania mojej innej audycji - tłumaczył na łamach Dziennika Gazety Prawne

"Odejście Trójki było jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie podjąłem w życiu. Byłem rozgoryczony obecną sytuacją w radiu. (...) Odejście z Trójki było pretensją, buntem i chwilową potrzebą doświadczenia czegoś nowego" - napisał Niedźwiecki w autobiografii "Nie wierzę w życie pozaradiowe".

Marek Niedźwiecki z radiową Trójką jest związany od 1982 roku. Po pierwszym odejściu z Trójki od 2008 roku prowadził audycje w Radiu Złote Przeboje. Do Trójki powrócił w 2010 roku.

Zamieszanie wokół "Listy Przebojów Trójki"
"Lista Przebojów Trójki" to najbardziej rozpoznawalna audycja stacji, która ma wielu zagorzałych fanów. W miniony piątek (15 maja 2020 roku) Marek Niedźwiecki zaprezentował najnowsze wyniki głosowania słuchaczy - na pierwszym miejscu 1998 notowania listy znalazł się nowy utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", który zapowiada nowy album artysty (premiera zaplanowana na czerwiec). Piosenka krytykuje zachowanie władz. W szczególności wizytę Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu w święta wielkanocne, gdy dla innych obywateli Polski cmentarze były pozamykane przez epidemię koronaworisa.


Dzień po emisji audycji władze państwowego Polskiego Radia podjęły decyzję o usunięciu wyników notowania, na szczycie którego znalazła się piosenka krytykująca prezesa PiS. Przestała działać cała strona internetowej kultowej audycji Trójki. Po krytyce opinii publicznej szef stacji wydał oświadczenie.

"Został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki, co zafałszowało wynik końcowy. W związku z tym Redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu tego głosowania. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację. Wyrażamy ubolewanie i przepraszamy wszystkich słuchaczy za zaistniałą sytuację - tłumaczy w o świadczeniu Tomasz Kowalczewski, dyrektor, redaktor naczelny Programu 3 Polskiego Radia.

Głos w sprawie zabrała także szefowa Polskiego Radia, która w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową sytuację, podobnie jak szef Trójki, tłumaczy doszło do ingerencji w kolejność utworów. Zapewnia, że sprawa zostanie dogłębnie zbadana i wyjaśniona. Czy anulowanie notowania to efekt cenzury? - Oskarżenia takie są kłamliwe i niesprawiedliwe, gdyż to właśnie redakcja podjęła natychmiastowe działania, by odkryć prawdę i podać ją do publicznej wiadomości? Właśnie po to, aby słuchacze mieli poczucie i gwarancję, że głosowanie odbywa się w sposób absolutnie bezpieczny i uczciwy, w tej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem było unieważnienie tego notowania przez dyrekcję Programu Trzeciego - tłumaczy Informacyjnej Agencji Radiowej Agnieszka Kamińska.

Po całym zamieszaniu niektórzy artyści postanowili odciąć się od radiowej Trójki, wśród nich m.in. Organek czy Dawid Podsiadło. "Jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki" - napisał w mediach społecznościowych Dawid Podsiadło.

Komentarze (1 - 10 z 26)

oj, oj. Rychło wczas.
 7  
Komuna wróciła! Cenzura, pałowanie niewinnych ludzi, atakowanie gazem. Kaczystan nie daruje nikomu!
 8  
Szkoda Trójki. Na szczęście dzisiaj jest alternatywa w postaci stacji ponadregionalnych i radia internetowego. Redakcja radiospacji jest coraz liczniejsza.
 8  
coście skysyny uczynili z ta krainą...
 0  
Legendy radia jak Marek czy Mann muszą odejść , tak sie zastanawiam czy komuna już wróciła..?
 1  
Odejdź i więcej nie wracaj. Cała śmietanka trojkowych dziennikarzy przez lata prywatny folwark sobie zrobiła z radia. Puszczano muzykę, która im się podobała i bojkotowano różne gatunki muzyczne. To była ich dewiza.
 1  
Piszę ponownie, bo skasował.

Gdy można przywalić w PiS to Szewczyk odpala się nawet w niedzielę.
O zwolnieniach w TVN cisza.
 5  
 Krzysztof Panek z cyfrowego Polsatu  suegruje udział Niedźwiedzkiego w tej całej ustawce.
Przecież to jest ustawka obliczona na takie reakcje, jakie tutaj można zauważyc.
Ja nie wierzę w tak bezmyślną, nonsensowną cenzurę ani na taką błyskawiczną popularność piosenki
która dopiero co powstała.
A Kazik, którego często kiedyś słuchalem, niech sie pocałuje w d..ę ze swoją wrażlwością, no oryginalnością
to się teraz nie popisał, raczej się wpisał w główny nurt, w tych wszystkich celebrytów, tzw. elity - w ich narrację.
 2  
Niedźwiecki teraz ponownie przyjdzie do
Radia Złote Przeboje, bo niby gdzie indziej?
 7  
Radio Nowy Świat
 3