Łukasz Szewczyk18.05.2020 (7:55)29 komentarzy

Naziemna TV: Polsat najlepszy, TV Trwam do wymiany, HBO i NatGeo na multipleksie marzeń

• Blisko 3/4 widzów docenia kierunek zmian w naziemnej telewizji cyfrowej. W jej ofercie widzowie najwyżej oceniają Polsat i TVN, a najchętniej pozbyliby się TV Trwam i Polo TV, gdyby mogli je wymienić na inne stacje
• Multipleks marzeń Polaków otwierają HBO i NatGeo
tv telewizja pilot
72 proc. badanych pozytywnie postrzega kierunek zmian w ofercie naziemnej TV. To już trzeci rok z rzędu, gdy jej postrzeganie się poprawia - pokazuje Projekt Cyfrowizja V, cykliczne badanie agencji Wavemaker realizowane od 2014 r. Odsetek widzów zadowolonych z bezpłatnej TV wzrósł o 5 p. proc. w stosunku do poprzedniej fali badania z jesieni 2018 r.
Najwyższe oceny w rankingu bezpłatnych stacji zdobył w tym roku Polsat, który wyprzedził TVN - lidera z poprzedniej edycji badania. Do top 10 najwyżej ocenianych kanałów w ofercie naziemnej TV nie załapały się główne anteny TVP - w ocenach widzów wyraźnie stracił w stosunku do 2018 r. TVP1, oceniany pozytywnie przez 51 proc. widzów (co plasuje stację między ATM Rozrywka a TVP Info).

Najwyżej oceniane kanały naziemne / Fot. Wavemaker
Najwyżej oceniane kanały naziemne / Fot. Wavemaker
W naziemnej TV, mimo wysokich ocen, widzom wciąż brakuje filmów, dokumentów i seriali, mężczyźni zwracają też uwagę na deficyt sportu. Z tymi zapotrzebowaniami koresponduje lista najbardziej pożądanych kanałów w ofercie NTC.

Multipleks marzeń Polaków otwierają HBO, National Geographic i Discovery, a czołówka kanałów zdominowana jest przez stacje filmowo-serialowe oraz stacje z segmentu factual.

Multipleks marzeń naziemnych widzów / Fot. Wavemaker
Multipleks marzeń naziemnych widzów / Fot. Wavemaker
Gdyby uzupełnienie multipleksu miało się wiązać z koniecznością pozbycia dostępnych tam obecnie kanałów, polscy widzowie najchętniej porzuciliby Trwam, Polo TV, TVP ABC oraz TVP1. Kanały publicznego nadawcy to aż cztery z pierwszej dziesiątki stacji najczęściej wskazywanych jako te "do wymiany". Silną reprezentację w tym rankingu tworzą też stacje z MUX-8 (WP, Metro, Zoom), które w stosunku do poprzedniej edycji Projektu Cyfrowizja nie poprawiły swojej rozpoznawalności i ocen atrakcyjności programowej.

Kanały, które widzowie najchętniej wymieniliby na inne / Fot. Wavemaker
Kanały, które widzowie najchętniej wymieniliby na inne / Fot. Wavemaker
Główne kanały TVP, choć często wskazywane jako kanały do zastąpienia, mają jednak także spore grupy fanów. Pytani o kanały, których najbardziej brakowałoby im w ofercie NTC, 20 proc. widzów wymieniało TVP2 (4. miejsce w takim zestawieniu), a 17 proc. TVP1 (7. miejsce). Podobne wyniki uzyskały także TTV (21 proc.), Puls (19 proc.) i TVN7 (20 proc.). Zdecydowaną przewagę utrzymują jednak główne kanały komercyjne - Polsat i TVN wskazywane przez ponad 40 proc. respondentów Projektu Cyfrowizja V jako te, których brak doskwierałby widzom najmocniej.

Badanie Projekt Cyfrowizja V realizowane było metodą CAWI na próbie 1,5 tys. internautów w marcu 2020 r.
Wavemaker

Komentarze (1 - 10 z 29)

Do wymiany ludzie chcą CZTERECH na 10 kanałów pisowskiej tv; w tym 2 głównych oraz quasi religijnego:D :D :D
 14  
Dziwne badania. Najbardziej dziwi 3 pozycja kanałów do wymiany czyli TVPabc. To jest jeden z najlepszych kanałów z bajkami dla dzieci. Wedlug różnych badań cały czas zyskuje i ma jedną z dużych zalet czyli sporo bajek bez przemocy które łączą pokolenia. Kto chce usunąć najlepszy kanał dla dzieci!
 23  
Wyniki badania są mało miarodajne ponieważ zostały przeprowadzone na próbie 1,5 tys. internautów .W większości przypadków osoby oglądające TV Trwam i TVP nie korzystają z internetu.
 16  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Bzdury. Polo TV co ciekawe najpopularniejsza stacja muzyczna w Polsce....... do wymiany ? Jak to wytłumaczysz redakcjo ? Proszę o ranking stacji muzycznych dlaczego od dawna go nie ma ? Wiadomo bo Polo TV non stop na topie :)
 32  
Na kim było przeprowadzane to badanie? Marzy im się HBO w naziemnej i to za darmo?
 28  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Co za bzdury Tv Trwam i TVP ABC to są stacje co spełniają swoją misje , ten co je tam umieścił chyba ich nie oglądał .
 30  
Trwam - nawet się nie wypowiem. TVP ABC - nośnik reklam dla dorosłych w telewizji dla dzieci. NIE MA w Polsce telewizji dla dzieci taka prawda! Są nośniki reklam przerywane śmieciowymi filmami i programami. (może trochę BBC CBeebies). HBO teraz jest badziewne (mam to wiem).
 9  
A Polo nie wyłączą, bo Pan Prezes się nie zgodzi.
 11  
TVP1 i TVP2 na liście kanałów do wymiany? Już widzę, jak ludzie godzą się na pozbawienie ich tureckich seriali albo bijący rekordy oglądalności "M jak miłość".

Na kim było przeprowadzane to badanie? Marzy im się HBO w naziemnej i to za darmo?
Za darmo nikt tego w naziemnej nie udostępni. Chodzi raczej o dystrybucję znaną z Francji, gdzie kiedyś Canal+ zaoferował odpłatnie swoje kanały w naziemnej, i Słowacji, gdzie Eurosport jest dostępny płatnie w DVB-T2.
 30  
Zlidwidowac tvp3,polo tv,eska tv,trwam,super polsat zastapic je tvp hd,polsat seriale, 4 fun tv,vox muzik,national geograpchic channel i dac albo axn lub fox tak jak w analogowej tv mam z bloku z spoldzielni tylko wersji cyfrowej..
 10