Łukasz Szewczyk27.05.2020 (9:12)5 komentarzy

Zmiany nadawania programów TVP w naziemnej telewizji cyfrowej

• W późnych godzinach nocnych 2/3 czerwca 2020 roku zostanie przeprowadzona zmiana częstotliwości nadawania programów w ramach telewizji naziemnej (DVB-T)
• Zmiana obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, małopolskie, lubuskie, opolskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz śląskie
Planowane zmiany dotyczyć będą programów TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia, TVP Sport, TVP Rozrywka (multipleks trzeci). Odbiorniki telewizyjne powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku widzów posiadających starsze modele odbiorników telewizyjnych lub dekoderów może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.
Standard nadawania telewizji (DVB-T) pozostanie bez zmian. Nie ma więc potrzeby wprowadzania korekt w ustawieniu anten odbiorczych.

Zaplanowana zmiana jest częścią tak zwanego "refarmingu pasma 700 MHz", czyli procesu przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694-790 MHz do niższego zakresu 470-694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby łączności mobilnej (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowany jest w okresie marzec -czerwiec 2022 roku. Proces zmian częstotliwości zakończy się 30 czerwca 2022 roku. Równolegle w tym okresie nastąpi również zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w Polsce z DVB-T na DVB-T2/HEVC. Wprowadzone zmiany pozwolą na nadawanie w ramach telewizji naziemnej większej liczby programów w jakości obrazu High Definition (HD) lub Ultra HD/4K. Dlatego decydując się na zakup nowego odbiornika lub tunera odbiorcy powinni już teraz zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC, zgodnie z tzw. rozporządzeniem odbiornikowym (Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych). Warto również aby użytkownicy upewnili się, że odbiornik telewizyjny lub tuner obsługują najnowszy standard HbbTV 2.0.1 (nowy standard telewizji hybrydowej łączący w sobie emisję sygnału telewizyjnego z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet), który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.

Komentarze (1 - 5 z 5)

Może by tak całe to TVP zakodować, a płacącym abonament dać karty dekodujące? Wtedy po wybraniu opcji skanowania [Tylko FTA], wcale by się nie wyszukiwały :) Pozdrawiam
 18  
szmata widać komunistka z ciebie pełną gębą a nie sprawdzałaś może czy twoich komentarzy nie można byłoby zakodować?
 21  
Oto i katolik w pełnej krasie. Zapytaj swojego lekarza, czy ma coś na Twój jad.
 11  
Cudowna wiadomość. Od 3 czerwca spora grupa mocherów zostanie odcięta od propagandy, bo sami sobie telewizorów nie przestroją
 14  
szmata widać komunistka z ciebie pełną gębą a nie sprawdzałaś może czy twoich komentarzy nie można byłoby zakodować?
No skoro TVP tak narzeka na abonament. Nikt kto nie płaci by nie oglądał - to komunistycznym myśleniem nazywasz komuchu?
 2