Łukasz Szewczyk02.06.2020 (18:28)6 komentarzy

Orlen przejmie Ruch. "Wchodzimy w kolejny etap rozwoju sieci detalicznej"

• PKN ORLEN obejmie 65 proc. akcji RUCH i będzie większościowym inwestorem, odpowiedzialnym za rozwój spółki.
• Jest zgoda UOKiK na realizację transakcji
Orlen przejmie Ruch. "Wchodzimy w kolejny etap rozwoju sieci detalicznej"
- Zgodnie z zapowiedziami realizujemy procesy akwizycyjne, które uzupełniają biznesowe działania PKN ORLEN i przyczynią się do zwiększania zysków w długiej perspektywie. Wchodzimy w kolejny etap pozyskania aktywów spółki RUCH, które wpisują się w nasze strategiczne plany dotyczące rozwoju sieci detalicznej. Chcemy maksymalnie wykorzystać biznesowe synergie, tak aby zwiększać wartość obu spółek i poszerzać ofertę dla naszych klientów - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Zgodnie z umową inwestycyjną, PKN ORLEN ma stać się akcjonariuszem większościowym RUCH z pakietem 65 proc., a pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank. Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności RUCH w wysokości 87,5 mln zł. Ponadto, warunkiem realizacji transakcji będzie prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów RUCH z wierzycielami w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych.

Częścią umowy inwestycyjnej jest Plan Restrukturyzacji RUCH, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności.

Zgodnie ze strategią, PKN ORLEN planuje otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw, co stanowi platformę do generowania synergii z RUCH. Przyniesie to korzyści w postaci poszerzenia bazy klientów, zapewnienia szerszej oferty i dostępności oraz synergii zakupów towarów i usług.

Zakładana strategia wpisuje się w trendy rozwoju sprzedaży detalicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN ORLEN wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki RUCH.

PKN ORLEN złożył spółce RUCH warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki już 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due dilligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych (co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN ORLEN). W międzyczasie powstał szczegółowy Plan Restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu. Zawarcie umowy inwestycyjnej oraz wydanie przez Prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN ORLEN kontroli nad RUCH pozwala kontynuować proces.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Powiedzcie mi jeszcze że PIS to nie komuniści. Kryzys dla PIS to dobra sprawa będą przejmować upadła firmy aż miło
 5  
Niby źle, ale tradycyjny kolportaż prasy powoli się kończy. Wydawcy przejdą na e-wydania albo na drukowany abonament wprost do skrzynki.
 3  
ciekawe skąd orlen ma kasę, Energa teraz Ruch? ach tak to tanie tankowanie po 4 zł za l, przy darmowej ropie, płyn dezynfekcyjny za 100 zł za 5 l tak pis wydoił ciemny lud,
jak ja dawno nie widziałem kiosku ruchu? oni istnieją? tylko czekać jak obajtek dorżnie i to
 0  
Widzę że najwięcej udzielają się Ci co tak dużo dostawali za rządu PO ,a teraz jest im tak ciężko .
 0  
płyn za 60zł za 5L. Nie pasuje u konkurencji na pewno taniej znajdziesz. Pewnie oczekujesz, że za darmo kurier pod drzwi powinien przywieźć.
 1  
teraz to po 60 bo nikt go nie chce, ja pisze o pierwszej partii którą rzucił orlen, z tym buńczucznym tekstem że to po kosztach, bez zysku i takie tam pisowskie bełkotanie a jak było wiadomo - samemu możną zrobić ten ich płyn za mniej niż nawet teraz jest
 0