Łukasz Szewczyk09.06.2020 (14:55)8 komentarzy

Cyfrowa Polska: Potrzebujemy rządowej strategii wdrożenia radia cyfrowego w Polsce

• Konieczne jest opracowanie kompleksowej strategii wdrożenia radia cyfrowego w Polsce - Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje polską branże cyfrową i nowoczesnych technologiiuważa
radio
Organizacja apeluje do ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego o powołanie specjalnego zespołu roboczego, który miałby się zająć zbudowaniem takiego planu. Zasiadać w nim mieliby rynkowi eksperci, ale i nadawcy, regulatorzy rynku oraz przedstawicieli producentów elektroniki.
Takie postulaty znalazły się w opinii przesłanej przez Związek Cyfrowa Polska do Ministerstwa Cyfryzacji, która dotyczy zmian w projekcie rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych transmisji. "Polska powinna włączyć proces cyfryzacji radia do cyfrowej transformacji kraju. Podążanie w kierunku innowacyjności zawsze będzie budzić wątpliwości, nawet ze względu na konieczne do poniesienia koszty, jednak stanie w miejscu często okazuje się krokiem w tył" - zaznaczył w piśmie prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Organizacja przypomina również, że krok ten jest tym bardziej uzasadniony, że jeszcze w tym roku dojdzie do wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, która ustawania Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Nakłada on m.in. obowiązek montowania w nowych samochodach radioodbiorników umożliwiających odbiór naziemnego sygnału cyfrowej radiofonii. Wszystkie państwa członkowskie zobowiązane są do wprowadzenia takiego prawa do grudnia 2020 r.

W opinii przesłanej do Ministerstwa Cyfryzacji, Związek Cyfrowa Polska popiera także zaproponowane przez resort zmiany w rozporządzeniu, które znoszą dla odbiorników samochodowych wymóg obsługi komunikatów drogowych (TEPEG) oraz elektronicznego przewodnika po programach (EPG). Jak zaznacza Związek, pomoże to usunąć główne przeszkody sprawnego wdrożenia wymagań przez producentów odbiorników.

"Potrzeba zmian wynika ze zmieniających się możliwości technicznych i rozwiązań stosowanych w odbiornikach samochodowych. Są one zgodne również ze zmianami rekomendacji, których w ostatnim czasie dokonało stowarzyszenie WordDAB" - podkreślono w piśmie. Cyfrowa Polska proponuje jednocześnie, aby nie różnicować rodzaju odbiorników - stacjonarnych kontra samochodowych - w zakresie EPG.
Związek Cyfrowa Polska

Komentarze (1 - 8 z 8)

Technologia DAB jest spóźniona o jakieś 20-25 lat. Dzisiaj radio cyfrowe jest w internecie i mogę słuchać w smartfonie lub w tablecie dowolnej rozgłośni z dowolnego zakątka świata. Po co mi jakiś DAB z ograniczoną ofertą programową, lol :))))))
 15  
wszystkie sprzedawane obecnie na rynku odbiorniki z DAB+ nie wyświetlają polskich znaków a wyświetlaczach, jakieś krzaczory zamiast śćąęźż....
 1  
kupiłem z 7 lat temu radio jvc do samochodu z obsługą dab+ na przyszłość. Do tej pory jedynie co da się posłuchać to polskiego radia.. wszystko stoi w miejscu. Wrzucili by mux z open fm np:)
 10  
Wszystko zależy od regionu Polski. We Wrocławiu jest najlepsza oferta 23 stacje.
 1  
idąc tym tokiem rozumowania to TV też możesz oglądać w internecie :) ale nie w każdym miejscu PL ten internet jest i dodatkowo, nie każdy posiada pakiet internetu no limit aby móc słuchać czy oglądać tak długo jak chce...
 2  
Po co, chyba tylko dla kierowców zawodowych. Reszta ogarnie radio internetowe.oraz serwisy streamingowe.
 2  
Cyfrowe radio DAB+ może być uruchamiane DODATKOWO, ale NIGDY ZAMIAST analogowego nadającego obecnie na zakresie UKF/FM 88-108 MHz. DAB+ uruchamiany jest na innych częstoliwościach i programy nadające obecnie na FM mogą pozostać (inaczej było w przypadku wprowadzania telewizji cyfrowej - analogowa emisja musiała być wyłączona, ponieważ zajmowała te same częstotliwości). Słucham tylko kilku programów emitowanych naziemnie na FM i taka ilość od dawna mi wystarcza (inne - dostępne np. w internecie mnie nie interesują). Nie mam zamiaru zmieniać wysokiej klasy zestawu audio odbierającego radio na zakresie FM na nowy, nie chcę też utracić możliwości odbioru radia w samochodzie.
 0  
Powinny być opracowane standardy jeśli chodzi o jakość dźwięku. Za wiki: "Odpowiednikiem analogowych transmisji FM są przepływności rzędu 160–192 kbps". Większość stacji w multipleksie Polskiego Radia ma 112-128 kbps, ale zdarzają się rodzynki i z bitrate 64kbps (i to w mono). Tymczasem robi się propagandę, iż DAB+ zapewnia jakość CD, co jest wierutną bzdurą (tutaj potrzebowaliśmy bitrate ~300 kbps, żeby uzyskać jakość ZBLIŻONĄ do CD).
Powinny być opracowane standardy dot. minimalnej przepływności i maksymalnej ilości kanałów przypadających na jeden multipleks. Bez tego operatorzy będą próbowali wcisnąć tyle stacji ile się da.
 2