Łukasz Szewczyk09.06.2020 (14:55)8

Cyfrowa Polska: Potrzebujemy rządowej strategii wdrożenia radia cyfrowego w Polsce

• Konieczne jest opracowanie kompleksowej strategii wdrożenia radia cyfrowego w Polsce - Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje polską branże cyfrową i nowoczesnych technologiiuważa

Przejdź do artykułu

Komentarze (1 - 8 z 8)

Technologia DAB jest spóźniona o jakieś 20-25 lat. Dzisiaj radio cyfrowe jest w internecie i mogę słuchać w smartfonie lub w tablecie dowolnej rozgłośni z dowolnego zakątka świata. Po co mi jakiś DAB z ograniczoną ofertą programową, lol :))))))
 15  
wszystkie sprzedawane obecnie na rynku odbiorniki z DAB+ nie wyświetlają polskich znaków a wyświetlaczach, jakieś krzaczory zamiast śćąęźż....
 1  
kupiłem z 7 lat temu radio jvc do samochodu z obsługą dab+ na przyszłość. Do tej pory jedynie co da się posłuchać to polskiego radia.. wszystko stoi w miejscu. Wrzucili by mux z open fm np:)
 10  
Wszystko zależy od regionu Polski. We Wrocławiu jest najlepsza oferta 23 stacje.
 1  
idąc tym tokiem rozumowania to TV też możesz oglądać w internecie :) ale nie w każdym miejscu PL ten internet jest i dodatkowo, nie każdy posiada pakiet internetu no limit aby móc słuchać czy oglądać tak długo jak chce...
 2  
Po co, chyba tylko dla kierowców zawodowych. Reszta ogarnie radio internetowe.oraz serwisy streamingowe.
 2  
Cyfrowe radio DAB+ może być uruchamiane DODATKOWO, ale NIGDY ZAMIAST analogowego nadającego obecnie na zakresie UKF/FM 88-108 MHz. DAB+ uruchamiany jest na innych częstoliwościach i programy nadające obecnie na FM mogą pozostać (inaczej było w przypadku wprowadzania telewizji cyfrowej - analogowa emisja musiała być wyłączona, ponieważ zajmowała te same częstotliwości). Słucham tylko kilku programów emitowanych naziemnie na FM i taka ilość od dawna mi wystarcza (inne - dostępne np. w internecie mnie nie interesują). Nie mam zamiaru zmieniać wysokiej klasy zestawu audio odbierającego radio na zakresie FM na nowy, nie chcę też utracić możliwości odbioru radia w samochodzie.
 0  
Powinny być opracowane standardy jeśli chodzi o jakość dźwięku. Za wiki: "Odpowiednikiem analogowych transmisji FM są przepływności rzędu 160–192 kbps". Większość stacji w multipleksie Polskiego Radia ma 112-128 kbps, ale zdarzają się rodzynki i z bitrate 64kbps (i to w mono). Tymczasem robi się propagandę, iż DAB+ zapewnia jakość CD, co jest wierutną bzdurą (tutaj potrzebowaliśmy bitrate ~300 kbps, żeby uzyskać jakość ZBLIŻONĄ do CD).
Powinny być opracowane standardy dot. minimalnej przepływności i maksymalnej ilości kanałów przypadających na jeden multipleks. Bez tego operatorzy będą próbowali wcisnąć tyle stacji ile się da.
 2