Łukasz Szewczyk09.06.2020 (15:24)11 komentarzy

Poczta Polska nie chce już pobierać opłat za abonament RTV

• Poczta Polska zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów o umożliwienie zaprzestania poboru opłat abonamentowych
Poczta Polska nie chce już pobierać opłat za abonament RTV
W weekend wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin na Twitterze poinformował, że ściągalność abonamentu RTV wymaga gruntownego przemodelowania. "Obecnie - biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności - poprosiłem Pocztę Polską o wstrzymanie działań w tym zakresie" - poinformował Sasin.
Dzisiaj urząd pocztowy odniósł się do twitterowych zapowiedzi. We wtorek (9 czerwca) Poczta Polska poinformowała, że skierowała pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do Ministra Infrastruktury i Ministra Finansów z prośbą o podjęcie czynności umożliwiających wykonanie intencji wiceministra w zakresie wstrzymania realizacji zadań związanych z pobieraniem opłat abonamentowych przez urząd pocztowy.

Obecnie - w ramach obowiązującego prawa - kwestia opłat abonamentowych dotyczy obszarów odpowiedzialności wielu instytucji: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Finansów. Rola operatora wyznaczonego, którym jest Poczta Polska S.A. sprowadza się wyłącznie do obsługi procesu pobierania opłat abonamentowych, w tym przyjmowania, ewidencjonowania oraz kontroli obowiązku ich uiszczania.

Poczta Polska realizuje obowiązki związane z pobieraniem opłat abonamentowych na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych. Obowiązki te dotyczą obsługi procesu rejestracji odbiorników, samego pobierania opłat abonamentowych, kontroli rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, jak również inicjowania procedury umarzania zaległości w płatnościach opłat abonamentowych i opłat za używanie odbiorników (w braku możliwości ustalenia podmiotu zobowiązanego i braku odpowiedniego majątku tego podmiotu).

Zgodnie z obowiązującym prawem, wszelkie decyzje odnośnie umorzenia należności może podejmować wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Z informacji podanych opinii publicznej przez samą KRRiT za pośrednictwem oficjalnego profilu na Twitterze, w 2019 roku KRRiT rozpatrzyła 60 tys. tego typu spraw. To dwa razy więcej w porównaniu do analogicznych decyzji podejmowanych przez poprzednią KRRiT. Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji, mają możliwość zwrócenia się z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości z tytułu abonamentu właśnie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Komentarze (1 - 10 z 11)

Dziwnie piszesz "spalić i zaorać".
 6  
Trujecie o abonamencie aż w końcu wrzuca opłatę do prądu i zapłacą wszyscy nawet emeryci.
 13  
Dlaczego nikt tego nie chce zakodować? , jak to pewien poprzednik chciał zrobić. Wtedy każdy by miał prawo wyboru.
 39  
Od wielu lat płacę abonament (bo tak stanowi prawo), nie oglądając w ogóle żadnych kanałów TVP. Ostatnio (za rządów PIS) kanały TVP zostały usunięte z listy kanałów by uniknąć niepotrzebnych nerwów po przypadkowym włączeniu tej szczujni. Czy ktoś odda mi wpłacone za nic pieniądze? Dodam, że TVN też nie oglądam (wykasowany z listy) bo to też zwykła szczujnia, tylko szczucie w drugą stronę. Pozostają czasami (nafaszerowane reklamami niestety) programy dokumentalne, w których reklamy z reguły wyciszam pilotem (mute).
 15  
Stawiam klocka na tvp! Ci, którzy oglądają to gówno, mają IQ 00.
 18  
Na pisowska szczujni nie dam nawet złotówki. A I tak PIS gotuje swą propagandiwaxtube medialna TVP PIS. Ostatnio przekazał na nią 2 mld zł.
Arkadiusz Pieńkowski 10.06.2020 (18:35:41)
 15  
A jak to bedzie nap jezeli oplate abonamentowa wsadza do produ a po przejsciu z DVBT NA DVBTT2 moj telewizor tego nie bedzie obsługiwal choc ma na podełku DVBTT2 tylko nie ma kodeka wiec obrazu nie bedzie wiec sie pytam hdzie wowowczas mam pojsc aby rozwiazac abonament bo napewno nie kupie telewizora w tym roku ani w nastepnym a dekoder do odbioru tv według polskoego prawa nie jest odbiornikiem stałym wiec za niego nie ma oplat dekodera nie mam zamiaru kupowac gdyz w tej zasranej tv nic tam nie ma oprócz reklam 24 non stop
 0  
G340pol
W naszym mniemaniu każdy ma płacić abonament w ramach programu #pogarda+ , gdyż możesz swój TV podłączyć do internetu i oglądać treści TVP. Możesz też oglądać tvp na smartfonie tablecie lub laptopie, dlatego nie interesuje nas czy oglądasz czy też nie! Masz płacić i już!
 13  
Przejęta przez piśków Poczta Polska nie chce ściągać dodatkowej daniny na piśkową tv?

Takie rzeczy tylko piśkrainie:D :D :D
 6  
Gdyby nie sport to nie oglądał bym TVP. Choć i tak uważam, że sport powinien być w prywatnych stacjach.
 2