Łukasz Szewczyk25.06.2020 (11:34)brak komentarzy

"Perły Śląska" w TVS. Nowy program o kulturze i nie tylko poprowadzi Mirosław Szołtysek

• W lipcu 2020 roku Telewizja TVS rozpocznie emisję nowego programu o kulturze i tradycjach Śląska.
• "Perły Śląska" prowadzić będzie Mirosław Szołtysek
Mirosław Szołtysek
Śląsk ma charakter. To nie tylko kopalnie i postindustrialne krajobrazy, ale także tradycje, o które warto dbać. W programie "Perły Śląska" Mirosław Szołtysek, autor takich hitów, jak "Radość i zabawa", "Kochane serce me" czy "Dej się pocałować", odkryje przed widzami wiele skarbów, które kryje region.
"Perły Śląska" to program, który skupi się na ludziach. Pokaże, jak wyjątkowe są lokalne tradycje i osoby, które od wielu lat je pielęgnują. Każdy odcinek to inna ludzka historia. - Spotkam się z hodowcami gołębi, pszczelarzami, wędkarzami i właścicielami ogródków działkowych. Chcę również pokazać śląską jedność; to, że niezależnie od tego, kto się w naszym regionie pojawia, jest mile widziany. Zawsze jako pierwsi wyciągamy rękę i pomagamy. To jedna z najpiękniejszych pereł Śląska - gościnność. Jestem dumny z tego, że w TVS będę prowadził właśnie taki program - mówi Mirosław Szołtysek.

Premierowe wydanie programu wyemitowane zostanie 4 lipca (sobota) o godzinie 17:15. Poświęcone zostanie jednej z regionalnych firm, specjalizujących się w produkcji wysokiej jakości wyrobów wędliniarskich marki "Świeżyzna". Witold Gaik, prezes, opowie o kunszcie wytwarzania tradycyjnych dla Śląska krupnioków i żymloków, a także tym, jak cenne jest dbanie o to, co "nasze".

Dla Mirosława Szołtyska "Perły Śląska" będą osobistą podróżą sentymentalną. - Jeśli któryś z tematów "Pereł Śląska" nie byłby mi bliski, na pewno nie poruszałbym go w programie. Są od tego inni. Każda z tych opowieści będzie poniekąd "moja". Poznam tajniki pracy, która od zawsze mnie bardzo interesowała - pszczelarzy. Pojadę do domu górnika i zapytam jego żony, co czuła, kiedy codziennie szykowała mu obiad, i nie była pewna, czy jej ukochany wróci do domu i zjedzą go razem - zdradza prowadzący.

W kolejnych wydaniach programu widzowie dowiedzą się, skąd wywodzi się tradycja hodowli gołębi na Śląsku, a następnie przeniosą się do ogródków działkowych, które od lat są jedną z najchętniej wybieranych lokalizacji do spędzenia wolnego czasu w regionie.