Łukasz Szewczyk28.07.2020 (14:28)4 komentarze

"Trzy kwadranse jazzu" Jana Ptaszyna Wróblewskiego ponownie w radiowej Trójce

• W sobotę (1 sierpnia 2020 roku) Jan Ptaszyn Wróblewski wraca po chorobie i przerwie związanej z pandemią do radiowego studia przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie.
• Jego autorska audycja "Trzy kwadranse jazzu" w tym roku świętuje 50-lecie istnienia
Trójka
- A zatem wracam na antenę po raz drugi w stosunkowo niedługim czasie. Najpierw były problemy zdrowotne, a potem ten przeklęty wirus, który zdezorganizował nam całe jazzowe życie. Prawdą a Bogiem jeszcze ciągle, po dzień dzisiejszy. I choć jeszcze nie mogę wrócić do grania, to mogę wrócić na antenę i to znakomity powód, żeby się wreszcie troszeczkę ucieszyć. Gdy nastąpiło tak zwane poluzowanie i mógłbym już wrócić, moje kochane serduszko dało mi wypowiedzenie i lekarze musieli mnie ciągnąć za uszy. I udało się im to znakomicie - mówi Jan Ptaszyn Wróblewski, który przyznaje, że po powrocie na antenę Programu 3 Polskiego Radia nie ma żadnych planów związanych ze swoją autorską audycją muzyczną.
- Ale w tym okresie, kiedy człowiek nudził się w domu do ostatka, nasłuchałem się sporo płyt, o których już dawno zapomniałem. W ogóle odkrywałem to wszystko, jakby po raz drugi na nowo. I przypuszczam, że nie ja jeden. Więc sądzę, że w najbliższym czasie będę państwu przypominał właśnie to wszystko, co udało mi się odgrzać i co w jakikolwiek sposób mnie zaciekawiło, a czego przez te długie miesiące brakowało mi piekielnie - dodaje nestor polskiej sceny jazzowej.

Jan "Ptaszyn" Wróblewski (ur. 1936) gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Zakładał takie formacje lub grał m.in. w Jazz Believers (1958-1959), Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966), Mainstream (1973-1977) i SPPT Chałturnik (1970-77). Obecnie koncertuje, nagrywa i stoi na czele Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet. W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA) zaowocowała powstaniem audycji "Trzy kwadranse jazzu", którą prowadzi od 1970 roku. To najprawdopodobniej najstarsza na świecie audycja radiowa poświęcona temu gatunkowi muzyki.

Emisja "Trzech kwadransów jazzu" w radiowej Trójce w każdą sobotę o godz. 23.05 (od 1 sierpnia).

Komentarze (1 - 4 z 4)

^ wtedy gdy radio stanie sie publiczne
czarny kot ze świńskim ryjem 29.07.2020 (16:11:37)
 1  
^ trzeba nie mieć rozumu by rozpaczać po tej eSBecko-zaprzanskiej hodowli dinozaurów i kapusiów dawnego systemu..
 4  
Tylko świnie siedzą w kinie
 1  
Facet ma 84 lata, ale wciąż potrafi świetnie opowiadać. W czasie tych audycji słychać, że to jest jego pasja. Dobrze, że wraca.
 1