Łukasz Szewczyk28.07.2020 (14:36)brak komentarzy

Nowy serial fabularny "Drwale" z gwiazdorską obsadą w National Geographic (wideo)

• Polska premiera nowego serialu National Geographic "Drwale" z udziałem gwiazdorskiej obsady.
• Ośmioodcinkowa seria oparta jest na bestsellerowej powieści nagrodzonej Pulitzerem autorki, Annie Proulx. W wyjątkowo mroczny sposób rozprawia się z tajemnicą krwawych masakr, towarzyszących osadnikom Nowej Francji u schyłku XVII w., bo historia nowego świata zapisana jest krwią.
Serial "Drwale" w National Geographic
- Kiedy po raz pierwszy przyniesiono mi ten projekt, pomyślałem sobie: Wiesz, że National Geographic nie robi produkcji fikcyjnych, prawda? Ale potem pomyślałem o tym, że to niesamowita książka, TEJ autorki, i że jest okazja, aby być pierwszym - wspomina twórca miniserialu "Drwale" National Geographic, Elwood Reid.
Serial "Drwale" National Geographic / Fot. National Geographic
Serial "Drwale" National Geographic / Fot. National Geographic
Takie premiery nie pojawiają się często. Znane z najwyższej jakości serii dokumentalnych i przyrodniczych National Geographic starannie buduje również portfolio oryginalnych produkcji fabularnych, prezentując swoją najnowszą serię dramatyczną. "Drwale" to pierwsza zrealizowana z takim rozmachem, wysokobudżetowa produkcja National Geographic o charakterze fikcji historycznej. Poprzedni serial fabularny, "Strefa skażenia" ( "The Hot Zone") był najchętniej oglądaną premierą na kanale w 2019 r. Tym razem na małych ekranach zobaczymy m.in. nominowanego do Złotego Globu za rolę w serialu Fargo Davida Thewlisa (Claude Trepagny) oraz laureatkę Oscara Marcię Gay Harden (Mathilde Geffard). Ośmioodcinkowy miniserial "Drwale" to przejmująca produkcja stworzona w oparciu o hitową powieść Annie Proulx - wyróżnionej Nagrodą Pullitzera autorki "Kronik portowych" oraz "Tajemnicy Brokeback Mountain".

Serial "Drwale" National Geographic / Fot. National Geographic
Serial "Drwale" National Geographic / Fot. National Geographic
"Tutaj możesz być kimkolwiek zechcesz" - obiecuje Rene Sel (Christian Cooke), młody człowiek, który razem z całą grupą przesiedleńców przybywa do osady Wobik w Nowej Francji pod koniec XVII wieku. To tu, w niewielkiej osadzie na terenie dzisiejszej prowincji Quebec w Kanadzie, rozgrywa się akcja serialu National Geographic. W czasach, gdy Kościół katolicki posyła za ocean jezuickich kapłanów, by nawrócili rdzenną ludność, Francja sprowadza swoich poddanych do zasiedlenia nowej kolonii. Ta odmienna grupa przybyszów z Europy wchodzi w otwarty konflikt nie tylko z naturą, wycinając w pień nienaruszone dotąd kanadyjskie puszcze, ale i z rdzenną ludnością. Nieustający chór rąbanych drzew przerywa krzyk przerażonych osadników, którzy dowiadują się o kolejnych ofiarach tajemniczych masakr. Jest wielu podejrzanych o te brutalne egzekucje. Zarówno Anglicy, Kompania Zatoki Hudson jak i plemię Irokezów, zwanych również Mohawkami, najchętniej wypędziliby Francuzów z tego terytorium. Podczas, gdy upadają kolejne drzewa, a kolonia rozwija się z dnia na dzień, na kartach historii Nowego Świata zapisuje się coraz więcej tragicznych zdarzeń i krwawych rozrachunków.

Dziewicze tereny XVII-wiecznej Kanady stanowią nie tylko tło, ale i punkt wyjścia dla wszystkich wydarzeń w serialu. To dojmująca opowieść o sile przetrwania, ambicji odkrywania nowego lądu, obietnicach bogactwa, ale i naturalnych relacjach człowieka z przyrodą - do której można się dostosować, lub chcieć ją zdominować.

Serial "Drwale" National Geographic / Fot. National Geographic
Serial "Drwale" National Geographic / Fot. National Geographic
- "Drwale" to historia pierwotnego instynktu przetrwania i dążenia do zbudowania cywilizacji w miejscu niekończącego się lasu. Osadnicy, którzy przybyli szukać fortuny w rozległym i bezlitosnym Nowym Świecie - chłopi pozbawieni majątku, dzieci ulicy, bezlitośni kupcy i młode kobiety gotowe poświęcić swoje panieństwo za ziemię i bogactwo - spotykają się z brutalnym obrazem rzeczywistości świata ze swoich marzeń, gdy próbują stworzyć tu miejsce dla siebie. Znajdują się w lesie, ciemnym i nieczułym miejscu, dawno zasiedlonym przez rdzenną ludność, która z pogardą patrzy na przybyszów. Każdy dzień dostarcza kolejnych dowodów na to, że międzykulturowy sojusz jest niezbędny do przetrwania - tłumaczy Elwood Reid.

Premierę serii zaplanowano łącznie w 172 krajach i w 43 językach. W obsadzie, obok wymienionych już gwiazd ekranu, zobaczymy też, m.in. Christiana Cooke'a ("Love, Rosie"), Aneurin Barnard ("Skłodowska"), Jamesa Bloora ("Dunkierka"), Zahna McClarnona ("Westworld") czy Tallulah Haddon ("Czarne lustro: Bandersnatch").

Twórca serialu Elwood Reid ("The Bridge: Na granicy") objął również obowiązki showrunnera i producenta wykonawczego. Parokrotnie nominowany do Oscara Scott Rudin ("Wyspa psów", "Grand Budapest Hotel", "To nie jest kraj dla starych ludzi") razem z m.in. Annie Proulx również są producentami wykonawczymi.


Premiera pierwszych dwóch odcinków serii "Drwale" zw niedzielę (2 sierpnia 2020 roku) o godz. 22.00 i 23.00 na antenie National Geographic. Stacja emitować będzie premierowe odcinki co niedzielę o tej samej porze.