Łukasz Szewczyk03.08.2020 (13:09)12 komentarzy

TVP z nową umową na nadawanie programów w naziemnej TV cyfrowej. "Więcej treści w HD i 4K"

• Telewizja Polska i Emitel zawarły umowę na dystrybucję programów TVP na multipleksie trzecim (MUX-3) Naziemnej Telewizji Cyfrowej.
• Umowa obejmuje nie tylko realizację usługi nadawania programów telewizyjnych, ale również zmianę standardu nadawania i kodowania, która będzie realizowana w 2022 roku.
TVP z nową umową na nadawanie programów w naziemnej TV cyfrowej. "Więcej treści w HD i 4K"
Umowa dotyczy nadawania programów TVP na MUX-3, budowy platformy teleinformatycznej zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy, a także uwzględnia zapisy odnoszące się do zmiany standardu nadawania i kodowania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Zmiany kanałowe w ramach procesu refarmingu prowadzone są w etapach i przypadają na rok 2020 oraz 2022. Zmiana standardu nadawania nastąpi w 2022 roku.
- Cieszę się z podpisania nowej umowy z Emitelem, naszym wieloletnim, sprawdzonym partnerem - powiedział Jacek Kurski, p.o. Prezesa TVP S.A. - Zawierając długoterminową umowę na nadawanie cyfrowe programów Telewizji Polskiej z multipleksu trzeciego realizujemy misję nadawcy publicznego, poprzez zagwarantowanie widzom bezpłatnego dostępu do naszych programów w całej Polsce. Kontynuując współpracę z Emitelem zapewniamy również powszechny dostęp Polaków do najnowszych technologii, takich jak telewizja hybrydowa oraz dalszy rozwój naziemnej telewizji cyfrowej poprzez zmianę standardu nadawania w perspektywie dwóch lat. Dzięki temu widzowie będą mogli bezpłatnie korzystać z dostępu do większej ilości atrakcyjnych treści w najlepszej jakości - zarówno nadawanych w HD jak i 4K - oferowanych przez Telewizję Polską - dodaje.

- Zawarcie nowej, 10-letniej umowy i kontynuacja współpracy z naszym strategicznym partnerem jakim jest Telewizja Polska S.A. to bardzo istotne wydarzenie dla Emitela. To jednocześnie szansa na wspólne rozwijanie naziemnej telewizji cyfrowej, która cieszy się ogromną popularnością wśród polskich widzów. Docelowa zmiana standardu emisji na DVB-T2/HEVC pozwoli nadawcy rozwijać platformę dystrybucji treści na czym skorzystają widzowie w Polsce - powiedział Andrzej J. Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Podpisanie nowej umowy oznacza kontynuację współpracy między TVP i Emitelem. Poprzednia umowa obowiązywała od 2010 roku i dotyczyła zaprojektowania i budowy sieci nadawczej DVB-T wraz z usługą emisji sygnału trzeciego multipleksu. Dzięki współpracy z Emitelem, nadawca publiczny zmienił standard nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy.

Naziemna Telewizja Cyfrowa jest bardzo popularną platformą odbioru telewizji w Polsce a widzowie mogą odbierać prawie 30 darmowych programów. Telewizja naziemna jest najważniejszą platformą dystrybucji treści publicznego nadawcy. Blisko 100% populacji kraju znajduje się w zasięgu nadajników multipleksu 3. Dzięki darmowemu odbiorowi z tradycyjnych anten, każdego dnia miliony widzów w Polsce mogą cieszyć się odbiorem popularnych programów TVP.

Telewizja naziemna, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, wykorzystywała do tej pory do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej wszystkie kraje członkowskie muszą zwolnić pasmo 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. W porozumieniu z regulatorami rynku, projekt został zaplanowany na kilka etapów i zakończy się w czerwcu 2022 roku. Wówczas nastąpi przełączenie standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W porównaniu z obecnie funkcjonującym standardem (DVB-T/MPEG-4), DVB-T2/HEVC pozwala efektywniej wykorzystać częstotliwości i zwiększyć ilość dostępnych kanałów.

Na MUX-3 nadawane są obecnie następujące kanały telewizji publicznej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Historia oraz TVP3.

Komentarze (1 - 10 z 12)

A to 4k to kiedy i gdzie?
 48  
Rozumiem, że w 2022 roku zakończą nadawanie w DVB-T MPEG-4 i przełączą na DVB-S2 HEVC? Nie będzie okresu przejściowego i nadawania równolegle w obu systemach? Uważam, że powinien być kilkuletni okres przejściowy, jak to było z analogiem (telewizja cyfrowa już działała, ale analog też jeszcze TRWAŁ przez jakiś czas).
 47  
Czekamy na TVP Historia HD i TVP 3 HD
 50  
Na szczęście nie oglądam szczujni pisowskiej
Mogą nawet nadawać w 8K(urski) :D :D :D
 43  
Kiedy TVP seriale
 49  
Chyba DVB-T2 kodek 264 lub 265 bo DVB-S(S2) to technologia satelitarna..
 48  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
DVB-T2/HEVC to kodek H265. Nie będzie okresu przejściowego
Przystawka kosztuje 100 pln. Nie jest to duzo, tym bardziej, że na wódke, fajki, kebaby i piwsko polacy wydają więcej. Nie chces kupowac nie oglądaj i tyle :)
 49  
Odkąd TVP rządzi gość który uważa że "ciemny lud to kupi" nie oglądam. Nie uważam się za "ciemnego luda"
 46  
Wpadło 2 mld to mogą zaszaleć z wymianą sprzętu. Tylko po co, kiedy wartość merytoryczna i informacyjna jest dalej i dalej zapewne będzie na poziomie poniżej "dna i 100 metrów mułu"...
 47  
cytat/: "Naziemna Telewizja Cyfrowa jest bardzo popularną platformą odbioru telewizji w Polsce a widzowie mogą odbierać prawie 30 darmowych programów" - z tym że TVP każe sobie płacić abonament, jaka darmowa?
 28