Łukasz Szewczyk05.08.2020 (19:56)2 komentarze

Nowy program TVS o bohaterach Powstań Śląskich. Prowadzi Marcin Mazur

• "Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej" to podróż przez historię bohaterów Powstań Śląskich
Marcin Mazur - prowadzący "Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej" w TVS / Fot. TVS
Marcin Mazur - prowadzący "Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej" w TVS / Fot. TVS
Nowy program TVS skupia się na losach bohaterów, dzięki którym Śląsk na powrót stał się częścią Polski. Poznaj poruszające opowieści rodzin tych, którzy oddawali życie za wolność przyszłych pokoleń. W audycji nie zabraknie opowieści o postaciach takich jak Wojciech Korfanty czy Alfons Zgrzebniok.
- Jesteśmy w samym centrum wydarzeń. Duża część programów realizowana będzie w Muzeum Śląskim. Nie zamkniemy się jednak w czterech ścianach i będziemy w miejscach, które najbardziej dotknęły historii. Odwiedzimy Nikiszowiec, Górę Świętej Anny... Planów jest więcej, wypełnimy nimi całe 28 odcinków - opowiada Marcin Mazur, prowadzący program.

- Bardzo ważna jest dla nas historia Górnego Śląska. Upływ czasu sprawił, że obserwujemy dwie płaszczyzny postrzegania Powstań Śląskich: z punktu widzenia rodzin, które przechowują pamięć o powstańcach i z punktu widzenia osób, znających te historie tylko z podręczników - mówi Małgorzata Piechoczek, Dyrektor Telewizji TVS. - Chcemy za sprawą programu dotrzeć do tak zwanej żywej historii, do zachowanych pamiątek i przekazów rodzinnych o powstaniach, pokazać wydarzenia historyczne przez pryzmat relacji ludzi biorących w nich udział. Często są to bardzo emocjonalne wspomnienia, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jesteśmy przekonani, że taki przekaz trafi do serc naszych widzów i stanie się iskrą, która zachęci ich do odkrywania kart historii.

Ponadto autorzy programu zapraszają do jego współtworzenia. Na adres [email protected] można wysyłać pamiątki, zdjęcia lub dokumenty związane z Powstaniami Śląskimi, które zostaną wykorzystane w audycji.

Premierowe odcinki audycji "Kopalnia Historii. Nasza droga do Niepodległej" można oglądać w TVS w każdy piątek o godzinie 17:15. Powtórki programu emitowane są w czwartki o 22:30.

Projekt powstał z inicjatywy Pana Jakuba Chełstowskiego - Marszałka Województwa Śląskiego. Tworzony jest we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Komentarze (1 - 2 z 2)

takie programy są fajne i ciekawe
 6  
Niech lepiej TVS uważa na Antife. Bo dla nich również Powstańcy Śląscy byli nazistami.
 5