Łukasz Szewczyk09.09.2020 (15:25)8 komentarzy

TVP i Emitel prowadzą testy emisji naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2

• Telewizja Polska i Emitel prowadzą testy emisji telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2. Pierwszy etap zaplanowany jest wstępnie na 3 miesiące.
• Sygnał jest emitowany z obiektów Emitel w Krakowie i Katowicach. Dociera do ponad 6 mln mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego.
• Na kanale 27 w ramach SFN (Single Frequency Network) nadawane są programy TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka.
Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. Już niebawem, w 2022 roku planowana jest zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC.
DVB-T2 to standard, oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma, który pozwala m.in. na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD oraz stworzy możliwość wprowadzenia nowych programów telewizyjnych dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, np. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.

- Celem testów, które rozpoczęła Telewizja Polska jest przede wszystkim możliwość sprawdzenia czy telewizory dostępne w polskich domach są gotowe do odbioru programów telewizyjnych w nowym standardzie. Zaczęliśmy od dwóch lokalizacji, mamy już pozwolenia na kolejne nadajniki w Warszawie, Poznaniu i Trójmieście a w następnych miesiącach planujemy zasięgiem testów obejmować kolejne lokalizacje, tak żeby objąć nimi obszar zbliżony do powierzchni całego kraju a tym samym, aby każdy widz TVP w Polsce mógł sprawdzić możliwości techniczne swojego odbiornika. Planujemy też wykorzystać nowe częstotliwości do zapoznania widzów z unikalną ofertą TVP, która do tej pory, ze względu na niewystarczającą liczbę multipleksów, nie mogła być dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej - powiedział Marcin Klepacki, Dyrektor Biura Dystrybucji Telewizji Polskiej S.A.

- Testy pomogą nam lepiej przygotować się do migracji do nowego standardu. Ponadto dadzą szansę widzom będącym w zasięgu emisji na sprawdzenie możliwości odbioru sygnału na posiadanych telewizorach. Testy będą wymagały zmian w parametrach emisji, co u widzów zainteresowanych oglądaniem programów w standardzie DVB-T2/HEVC a posiadających starsze modele odbiorników, może wymagać ponownego wyszukania programów - powiedział Piotr Guziewicz - Dyrektor Biura Planowania Sieci i Rozwoju Usług w Emitel S.A.

Telewizja naziemna w Polsce i w całej Europie, do tej pory wykorzystywała do nadawania naziemnego częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz. Zmiana standardu nadawania powiązana jest z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych w oparciu o Decyzję Komisji Europejskiej. Oznacza to konieczność przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości niż obecnie używane. Projekt został zaplanowany na kilka etapów - dwa pierwsze zostały zrealizowane przez Emitel w pierwszej połowie tego roku. Kolejne przełączenia oraz zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej będą miały miejsce w 2022 roku.

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych" wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej (od 1 grudnia 2019 r.) powinny obsługiwać standard DVB-T2/HEVC.

Kolejne testy planowane są w przyszłości m.in. w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.

Mapa emisji testowej DVB-T2
Mapa emisji testowej DVB-T2

Komentarze (1 - 8 z 8)

Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Lewacy chcą mnie zawstydzić, zrobić ze mnie głupka bez studiów, bo popieram PiS i nie mieszkam w Warszawie lub Krakowie. Ale ja nie wstydzę się ani swoich poglądów, ani miejsca zamieszkania, a studia mam ukończone! PiS to jest potężna, niezłomna i nieustraszona partia. Dumny jestem z tego, że ją wielbię i jestem pod wrażeniem jej potęgi. Nie wstydzę się mówić o sobie wprost, że jestem wyznawcą tej partii. Tak, proszę państwa - WYZNAWCĄ, chociaż wiem, że lewacy nie lubią tego słowa! Bycie wyznawcą PiS jest dla mnie powodem do dumy, nie do wstydu.
Wszystko, co PiS robi, robi dla dobra Polski, dla dobra patriotycznie nastawionych Polaków. Nawet jeśli komuś wydaje się, że jest w działaniach PiS-u coś złego, tak mu się tylko mylnie wydaje.

Ja się nie poddaję. Trwam i będę trwał przy swoich proPiSowskich poglądach, bo to aą NORMALNE poglądy.
bardzo oryginalny nick 9.09.2020 (21:07:45)
 52  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Do wyborów daleKO.POwinniście się uciszyc,przynajmniej na jakiś czas....sPOKOjnej nocy.
 41  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Brawo, TVP, oby tak dalej! Pchać technologię do przodu i nie zwracać uwagi na szczekanie hejterów z PO-KO!!! Jeśli mogę coś zasugerować, sugerowałbym jak najszybsze uruchomienie kanału TVP 4K już na stałe i umieszczenie go na tym testowym multipleksie, a po zmianie standardu na DVB-T2 w 2022 roku włączenie TVP 4K do normalnego ogólnopolskiego multipleksu. To będzie prorozwojowe i wyniesie TVP na wyżyny nowych technologii, zostawiając konkurencję w tyle.
 43  
@ Marek z Wawru
Tobie też życzymy spokojnej nocy, i umyj jajca żeby nie śmierdziały.
 40  
No a za dwa latka niekompatybilny DVB-T4, tak żeby inne telewizorki znowu sprzedać.
 48  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Moderator kasuje WSZYSTKIE moje komentarze... Lewactwo do potęgi n.
Pisanie na tym POrtalu traci jakikolwiek sens, bo tracisz swój cenny czas na napisanie mądrej myśli, po czym przychodzi moderek i wszystko wycina!
Ten POrtal jest lewacki.

Ja się stąd wypisuję. Inteligentni czytelnicy znajdą moje mądre myśli na Satkurierze, piszę tam jako Izabela Dulna.

Tyle na temat i... żegnam!
10 września 2020, godzina 07:30.
Ostatni dzień pracy w hurtowni i i ostatni mój wpis na tym lewackim POrtalu.
bardzo oryginalny nick 10.09.2020 (7:30:17)
 45  
Moderator kasuje WSZYSTKIE moje komentarze... Lewactwo do potęgi n.
Pisanie na tym POrtalu traci jakikolwiek sens, bo tracisz swój cenny czas na napisanie mądrej myśli, po czym przychodzi moderek i wszystko wycina!
Ten POrtal jest lewacki.

Ja się stąd wypisuję. Inteligentni czytelnicy znajdą moje mądre myśli na Satkurierze, piszę tam jako Izabela Dulna.

Tyle na temat i... żegnam!
10 września 2020, godzina 07:30.
Ostatni dzień pracy w hurtowni i i ostatni mój wpis na tym lewackim POrtalu.
Gdyż Twoje lewackie wypociny nie dają się czytać. Jesteś 100% lewakiem.
 47  
=
=
=
- Karmazyn
- Miłośnik piosenek ładnie napisanych
- Porządkowa
- Izabela konserwatywnyma
- Izabela konserwatywna
- Pora zgasić światło na scenie i opuścić kurtynę...
- Na złość lewakom nie zgaszę światła na scenie i nie opuszczę kurtyny
-Ksiądz Mateusz
- filuś
-gulgulgulgulgulgulgul
-Grzeszczybrzdżykiewicz
- Polak, katolik, patriota
- Czarnego kota w domu mam i szczęście mi przynosi
- PLU$
- PO KO nie jest spoko
- kelner podający świńskie mordy w galarecie
- Margośka z KO-OO
- Brzdzwigszczmwo
- Silny podmuch wiatru w twarz lewakom
- Maciej konserwatywny popierający PiS
- Bielszy od Vizira
- kuku
- Maciej z Radomia popierający PiS i wyznający konserwatywne wartości
- PiSdek gwizdek
- Vizir
- kurnik
- kukuryku

Smutne, że tylko Maciejce te testy się podobają. Robić je dla jednej transwestytki? Warto?
 46