Łukasz Szewczyk11.09.2020 (12:24)1 komentarz

80 rocznica Bitwy o Anglię w TVP Historia. Nowy cykl "Ci cholerni Polacy"

• Od 12 września 2020 roku na antenie TVP Historia programy i filmy związane z 80. rocznicą Bitwy o Anglię.
• Stacja przygotowała premierę nowego cyklu "Ci cholerni Polacy", film dokumentalny "Polacy w Bitwie o Anglię" i dedykowany polskim lotnikom walczącym w formacjach RAF-u odcinek teleturnieju "Giganci Historii".
Ci cholerni Polacy
W sobotę, 12 września o godz. 22.10 premiera nowego programu "Ci cholerni Polacy". Program w reżyserii Marka Szczepanika oraz Grzegorza Stygły, poświęcony będzie polskiemu lotnictwu, które odegrało znaczącą rolę w Bitwie o Anglię. Program poprowadzi Krzysztof Mroczkowski. Premiera programu została zaplanowana na wrzesień, ponieważ w 1940 roku miesiąc ten był przełomowym momentem lotniczej bitwy o Anglię. Kluczową rolę odegrały w niej polskie dywizjony myśliwskie 302 oraz 303. Pierwszy odcinek cyklu "Ci cholerni Polacy" przypomni historię polskiego lotnictwa w kampanii wrześniowej 1939 roku.
Cykl przygotowany został wspólnie przez TVP Historia oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W kolejnych odcinkach przedstawione będą dokonania polskich lotników w czasie II wojny światowej. Nie zabraknie też niepublikowanych nigdy wcześniej wspomnień pochodzących ze zbiorów Fundacji Charytatywnej Stowarzyszenia Lotników Polskich w Londynie.

15 września o godz. 8.50 TVP Historia wyemituje film dokumentalny w reżyserii Zbigniewa Wawera "Polacy w Bitwie o Anglię", w którym przypomniane zostaną brawurowe walki polskich dywizjonów myśliwskich i bombowych w obronie brytyjskich miast w 1940 roku.

Także 15 września o godz. 11.05 nie zabraknie emocji, które dostarcza widzom teleturniej "Giganci Historii". Tematem rozgrywki w teleturnieju będzie Bitwa o Anglię, a mottem słowa Winstona Churchilla dotyczące polskich pilotów walczących w RAF: "Jeszcze nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Odcinek prowadzi Maciej Kurzajewski. Ekspertami będą: prof. Janusz Odziemkowski, prof. Zbigniew Wawer oraz dr Karol Nawrocki.

Komentarze (1 - 1 z 1)

noi po ch... broniliśmy tej Anglii
 0