Łukasz Szewczyk05.10.2020 (16:01)3 komentarze

TVP Kultura naziemnie w technologii Dolby AC-4. Trwają testy

• Dolby Laboratories poinformował o uruchomieniu całodobowego kanału telewizji naziemnej z wykorzystaniem technologii audio nowej generacji Dolby AC-4.
Oprawa TVP Kultura - sygnał kontrolny
Trzymiesięczny test rozpoczęty przez Telewizję Polską (TVP) wykorzystuje nadajniki w Krakowie i Katowicach, aby dotrzeć do sześciu milionów widzów. Działanie to jest pierwszym etapem przejścia na nowy standard nadawania sygnału telewizyjnego DVB-T2, dający TVP możliwość komercyjnego wykorzystywania technologii dźwięku nowej generacji Dolby AC-4.
-TVP Kultura HD, flagowy program kulturalny Telewizji Polskiej, który współpracuje z polskim biurem Dolby już od dwóch lat, wdrożył technologię Dolby AC-4. Wybór Dolby AC-4 jest właściwy z wielu powodów, m. in. ze względu na lepszą jakość dźwięku, przystępność, łatwość integracji z istniejącą siecią dystrybucji, wysoki stopień rozpowszechnienia Dolby AC-4 w nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych, czy w końcu ze względu na wydajność szerokości pasma w czasie zmiany częstotliwości - mówi Javier. Foncillas, wiceprezes Dolby Europe ds. współpracy komercyjnej.

W związku z realokacją pasma 700MHz na Internet mobilny, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w Polsce (KRRiT) zobowiązała nadawców naziemnej telewizji cyfrowej do przejścia na standard DVB-T2 do czerwca 2022 roku. Dla TVP był to impuls do przyjęcia i wprowadzenia nowych technologii.

Telewizja Polska rozpoczęła wewnętrzne testy od eksperymentalnej, immersyjnej produkcji dźwięku w trakcie towarzyskiego meczu Polska-Litwa przed Mistrzostwami Świata w piłce nożnej w 2018 roku oraz testów emisji Dolby AC-4. Ponadto, Dolby Poland we Wrocławiu, TVP oraz Emitel, operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej, przeprowadziły testy interoperacyjności na szerokiej gamie telewizorów dostępnych na polskim rynku. Dolby współpracowało także z francuskimi specjalistami od kompresji wideo, ATEME, w celu uruchomienia niezbędnych funkcjonalności w procesie nadawania sygnału TVP Kultura HD z wykorzystaniem kodera ATEME TITAN Live.

Ponad 70 proc. telewizorów UHDTV, które zostały dostarczone do Europy od początku 2020 roku, posiada możliwość dekodowania Dolby AC-4. Dzięki temu nadawcy, tacy jak TVP, mają możliwość wprowadzania nowych, innowacyjnych usług. Technologia Dolby AC-4 zapewnia dwukrotnie większą wydajność w zakresie kodowania dźwięku w porównaniu do kodeków poprzednich generacji oraz oferuje immersyjny dźwięk Dolby Atmos, opcje dające większą dostępność, takie jak poprawienie jakości ścieżek dialogowych oraz rozbudowane możliwości personalizacji ścieżki dźwiękowej.

Komentarze (1 - 3 z 3)

...kiedy HD w Platformie Canal plus?
 1  
Przecież te testy już 3 tygodnie trwają bystrzaki!
 2  
Swoją drogą to w międzyczasie czesi uruchomili w naziemnej telewizji kanał NASA nadawany w UHD
 2