Łukasz Szewczyk06.10.2020 (21:10)36 komentarzy

W listopadzie ruszy nowy kanał TVP Dokument

• Telewizja Polska zapowiada uruchomienie nowego kanału tematycznego TVP Dokument.
• Start kanału zaplanowano na 19 listopada 2020 roku
TVP Dokument
Jak zapowiadają twórcy, TVP Dokument ma wyróżniać się wrażliwością na losy drugiego człowieka. Poprzez własne serie dokumentalne kanał przedstawi obraz współczesnej Polski, jednocześnie przybliżając widzom różne światy i perspektywy - polityczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Program będzie nadawany w jakości HD i dostępny w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną. TVP planuje również rozszerzać dystrybucję kanału w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Oferta programowa TVP Dokument będzie zróżnicowana - począwszy od własnych flagowych produkcji dokumentalnych, których emisja rozpocznie się już od stycznia 2021 roku, poprzez "Weekendy z BBC", produkcje z gatunku factual entertainment, filmy przyrodnicze klasy premium, podróżnicze, popularno-naukowe i biograficzne. Na antenie nie zabraknie również klasycznych serii reportaży TVP. W ramach pasm opartych na bogatych zbiorach archiwalnych Telewizji Polskiej przypomnimy widzom klasykę polskiej szkoły dokumentu i reportażu.
Głównym elementem logotypu TVP Dokument jest symboliczne oko. Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej dedykowany jest odbiorcy, który ma potrzebę poszerzania swoich horyzontów, jest zainteresowany innym człowiekiem, lubi poznawać, odkrywać i weryfikować utarte poglądy.

Kanałem TVP Dokument kierować będzie Tomasz Piechal, dotychczasowy kierownik dokumentu TVP, dziennikarz, antropolog, ekspert ds. Europy Wschodniej.

Komentarze (1 - 10 z 36)

Szykuje się niezły, elitarny kanał misyjny dla wymagającego widza. Szkoda tylko, że prawdopodobnie nie będzie dostępny w telewizji naziemnej od pierwszego dnia nadawania. Obstawiam, że pojawi się dopiero po zmianie standardu na DVB-T2, albo ewentualnie na testowym multipleksie. Obecnie na tych normalnych ogólnopolskich multipleksach chyba już nie ma miejsca na nowe kanały.

Cóż, mam nadzieję, że będę miał ten kanał z satelity. Mam platformę Canal+ z najniższym pakietem Start+ (opłacam go m. in. dla TVN24, oglądanego czasem dla beki). Może tyle wystarczy, żeby odbierać TVP Dokument?
Czarnego kota w domu mam 6.10.2020 (21:26:48)
 23  
Pomijając polityczną partyjność to TVP wzmocnione potężnym abonamentem + emisją reklam mocno inwestuje w sport i dokumenty. Tylko zróbcie coś z TVP Historia, bo jakość ichniejszych programów i starocie przebijają często tematykę rozmów :)
 12  
Pomijając polityczną partyjność to TVP wzmocnione potężnym abonamentem + emisją reklam mocno inwestuje w sport i dokumenty. Tylko zróbcie coś z TVP Historia, bo jakość ichniejszych programów i starocie przebijają często tematykę rozmów :)
Jaki sport? Gdyby nie Polsat nic by tam nie było.

Kanały tematyczne powinny być płatne a naziemnie 4 kanały + regionalne.
TVP1 HD - ogólny publicystyka i filmy (MUX3)
TVP2 HD - ogólny rozrywka i seriale (MUX3)
TVP3 HD - ogólny sport i kultura (MUX3)
TVP4 HD - ogólny informacje i dokument (MUX3)
TVP Regionalna (MUX8)
TVP Parlament (MUX8)
płatne: Info, Sport, Dokument, Film
 14  
Kanały tematyczne powinny być płatne
Bzdura.
Wszystkie kanały telewizji publicznej, zarówno te ogólne (TVP1, TvP), jak i tematyczne, powinny być powszechnie dostępne, również w telewizji naziemnej. Społeczeństwo płaci obowiązkowy abonament i ma prawo otrzymać w zamian dostęp do pełnej oferty TVP.

Do tej pory mieliśmy skandaliczną sytuację, że niektóre kanały nadawcy publicznego były dostępne wyłącznie u prywatnych operatorów (TVP Sport, TVP Seriale, TVP HD). Cieszę się, że to powoli ulega zmianie. TVP Sport już jest w naziemnej, podobno są plany udostępnienia TVP Seriale (ale to już najpewniej w standardzie DVB-T2). TVP HD w ogóle bym zlikwidował, bo ten kanał nie jest już potrzebny, jako że HD jest już czymś standardowym i główne kanały TVP nadają w HD. Powinno się natomiast uruchomić TVP 4K i też spróbować go wcisnąć do naziemnej, żeby być pionierem nowych technologii. Telewizory 4K nie są już towarem luksusowym, modele 40-50 cali są do kupienia w przystępnych cenach.
Czarnego kota w domu mam 6.10.2020 (23:43:38)
 3  
Bzdura.
Wszystkie kanały telewizji publicznej, zarówno te ogólne (TVP1, TvP), jak i tematyczne, powinny być powszechnie dostępne, również w telewizji naziemnej. Społeczeństwo płaci obowiązkowy abonament i ma prawo otrzymać w zamian dostęp do pełnej oferty TVP.
po to się tworzy powtórkowe kanały tematyczne by na nich zarabiać, żaden nadawca nie ma obowiązku dawać Pucharu Włoch czy Niemiec na otwartym kanale a już jaja kompletne jak takowe mecze są na TVP1, jest za duża konkurencja na kanały sportowe w Polsce i TVP ma marne szanse wygrywać prawa płatnymi Polsatem Sport czy Eurosportem a nawet ze Sport klubem. O pieniądzach z budżetu państwa które przede wszystkim dają pełną ESA dla Canal+ nie wspomnę
 3  
Ten kanał juz dawno powinien nadawać a nie jakieś głupoty typu seriale czy rozrywka. Szkoda ze pewnie beda uzywac tego kanału do nadawania radykalnych tresci katolickich i ksenofobicznych. Mam nadzieje, że tvpis info zostanie zlikwidowany.
 2  
Będzie na kanale jak to Jarosław K. wszystko, a nie jakiś Lech W. No i dokumentalne, archiwalne msze, aby z wprawy nie wyjść.
 1  
"Program będzie nadawany w jakości HD i dostępny w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną. TVP planuje również rozszerzać dystrybucję kanału w ramach naziemnej telewizji cyfrowej."

.... i tego się trzymajmy. Jeśli nie teraz to za jakiś czas TVP Dokument i tak trafi do DVB-T. A na pewno do DVB-T2. A DVB-T2 ostatecznie nastąpi w Polsce do końca czerwca 2022 roku (za niecałe 2 lata).
 4  
TVPiS Dokument?!
Mam nadzieję że na premierę puszczą coś o tym jak Kurdupel wyłudza kopertę z 50-cioma tysiącami na łapówkę dla klechy by ten poparł budowę Kacz-Tower
 2  
We wrześniu TVP uruchomiła MUX-5 w DVB-T2 w Katowicach (RTCN Kosztowy) i Krakowie (RTCN Chorągwica) na kanale 27 (522 MHz) z kanałami TVP Polonia HD, TVP Kultura HD i TVP Rozrywka SD, z obsługą kodeku HEVC. Taki przejściowy multipleks powinien zostać uruchomiony na kolejnych obiektach nadawczych. W Czechach Přechodová síť spełniły swoją rolę; dzisiaj nadajnik na Pradziadzie finalnie przeszedł na DVB-T2. W tym standardzie multipleks oferuje większą pojemność, dzięki czemu już dziś TVP może umieścić na nim większą liczbę swoich kanałów w HD.
 14