Łukasz Szewczyk22.10.2020 (14:25)15 komentarzy

Emitel zwiększa zasięg cyfrowego radia DAB+ dla Polskiego Radia

• Na początku października Emitel uruchomił 10 nowych nadajników dla Polskiego Radia, a obecnie trwają prace nad rozpoczęciem emisji w kolejnych lokalizacjach w Polsce.
• Do końca bieżącego roku, zasięg techniczny DAB+ będzie bliski 67 % populacji. Warunkiem odbioru jest posiadanie odbiornika cyfrowego radia.
radio
System radiofonii cyfrowej stosowany w Europie, a więc także w Polsce to DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 r. Na początku nadawanie w technologii DAB+ możliwe było w Warszawie i Katowicach. Dziś największą sieć ma Polskie Radio. Korzystając z odbiorników DAB+ można słuchać audycji emitowanych przez Jedynkę, Dwójkę, Trójkę i Czwórkę Polskiego Radia, a także Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Radio Poland (m.in. w języku angielskim, niemieckim) oraz programów regionalnych Polskiego Radia. Nowością w systemie DAB+ jest Polskie Radio Kierowców.
Na początku października Emitel uruchomił kolejne nadajniki dla nadawcy publicznego i emisje DAB+ są już dostępne m.in. w Częstochowie, Wiśle, Tarnowie, Szczawnicy, Kaliszu, Przemyślu, Gorzowie i Legnicy. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem emisji w Skierniewicach, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Ostrowi Mazowieckiej. Do końca tego roku w zasięgu technicznym znajdzie się 25 mln potencjalnych odbiorców i około 44 % powierzchni Polski.

- Jesteśmy dumni, że pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa udało się w terminie zrealizować kolejny etap powiększenia zasięgu DAB+ dla Polskiego Radia. Radio cyfrowe to możliwość nadawania większej liczby kanałów, lepsza jakość dźwięku i dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie grafiki czy tekstu, które mogą być wyświetlane na odbiorniku DAB+ w samochodzie lub domu - powiedział Maciej Staszak - Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.

W przyszłości DAB+ będzie wykorzystywany również do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Dzięki dodatkowym funkcjom DAB+ możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. W zależności od odbiornika komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik jest nieaktywny. System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania.

Do słuchania audycji radiowych nadawanych w cyfrowym standardzie DAB+ niezbędny jest odbiornik radia cyfrowego w standardzie DAB+. Radio cyfrowe oferuje lepszą jakość dźwięku, który nie ulega zakłóceniom i zniekształceniom tak jak w przypadku radia analogowego. Dodatkowo odbiorniki wyposażone w ekrany mogą wyświetlać tekst i obrazy, takie jak okładki płyt, zdjęcia wykonawcy czy logotypy stacji.

Komentarze (1 - 10 z 15)

to bardzo ciekawe, ale dla kogo ma byc ta zwiekszona moc , bo obecni słuchacze Polskiego Radia to ludzie w podeszłym wieku słuchający Jedynki na falach długich na drewnianych odbiornikach Unitra
 16  
8 czy 9 stacji nadających tą samą propagandę.... dziękuję.
A gdzie stacje komercyjne ?
 12  
nie słuchacie to nie piszcie. ja słucham polskiego radia w dab+. i wcale nie jestem w podeszłym wieku. A w moim mieście można odbierać 26 stacji dab+. i tylko programy polskiego radia nadają się do słuchania
 3  
Zainwestuję w odbiornik DAB+ pod warunkiem, że pojawią się komercyjne stacje poza miastami. Inaczej nie ma sensu posiadać DAB+
 16  
nie słuchacie to nie piszcie. ja słucham polskiego radia w dab+. i wcale nie jestem w podeszłym wieku. A w moim mieście można odbierać 26 stacji dab+. i tylko programy polskiego radia nadają się do słuchania
Serio?
26 stacji w Radomiu można słuchać?
Mam nadzieję, że każda jest pisowska i podaje poprawne informacje.
I nie ma żadnej lewackiej;D


buhahahahahahahahahahahahahahahaha!!!
 1  
Mogliby umożliwić bezpłatne nadawanie stacjom komercyjnym do czasu aż technologia zyska większą popularność, a tak to prędzej czy później to upadnie przez brak zainteresowania każdej ze stron.
 1  
jestem z Wrocławia
 0  
DAB nic nie daje poza możliwością emitowania 3738 stacji których i tak nikt nie będzie nadawał bo chętnych nawet na analogowe częstotliwości już nie ma.
W przeciwieństwie do DAB TV DVB dała możliwość HD, napisów, Dolby Digital itp.
 6  
Słucham nowej stacji w dab+ a dokładnie Polskiego Radia Kierowców. Bardzo dobra stacja, świetna muzyka i wiele merytorycznych informacji z dróg i świata motoryzacji. Zaletą stacji jest brak polityki . Polecam wszystkim słuchaczom.
 4  
Jedynie Czwórka się nadaje do słuchania. Reszta to pisowskie kołchoźniki.
 11