Łukasz Szewczyk19.11.2020 (9:04)27 komentarzy

Nowy kanał TVP Dokument już nadaje. Co w ramówce?

• W czwartek (19 listopada 2020 roku) nadawanie rozpoczął nowy kanał TVP Dokument HD
• Kanał dostępny jest w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną, a wkrótce także w naziemnej telewizji cyfrowej
TVP Dokument
TVP Dokument to kanał, który pokazuje świat takim jakim jest i porusza kwestie ważne dla każdego człowieka, chce być blisko widza. Nie zabraknie tu własnych produkcji, znanych i nagradzanych pozycji i premier telewizyjnych. Zróżnicowana oferta programowa TVP Dokument opiera się na serialach i filmach dokumentalnych, poruszających tematy społeczne, historyczne, dokumentalne, polityczne i kulturowe oraz klasyce polskiej szkoły dokumentu i reportażu.
- To ważna chwila dla fanów dobrego dokumentu w Polsce. Cieszę się, że powstaje antena, która będzie mogła w końcu należycie pokazać kreatywność i wrażliwość polskich twórców, a także zaprezentować najważniejsze i najlepsze światowe produkcje dokumentalne. Widzów ciekawych świata czeka prawdziwa uczta - mówi Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument. - Nasze filmy dotyczą bardzo różnorodnej tematyki - nie tylko historycznej, ale również społecznej, międzynarodowej. To zróżnicowanie będzie widać na naszej antenie, która będzie oferować naszym widzom poznanie wielu różnorodnych światów - przyrody, nauki, podróży, ale także wielu niezwykłych historii zwykłych ludzi. Bo to właśnie człowiek jest dla nas głównym bohaterem anteny - dodaje Tomasz Piechal.

TVP Dokument będzie wyróżniał się wrażliwością na losy drugiego człowieka. Poprzez własne serie dokumentalne kanał przedstawi obraz współczesnej Polski i świata, jednocześnie przybliżając widzom różne perspektywy - społeczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe

Co w ramówce?
.Już 19 listopada o godz. 20:20 w TVP Dokument premiera telewizyjna głośnego filmu "Efekt motylka" w reż. Jarosława Schmidta. To wzruszająca opowieść o niezwykłej sile miłości, nadziei i solidarności ludzi, których połączyła potrzeba ratowania życia dziewczynki chorej na nieuleczalną, genetyczną chorobę skóry - EB, czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. O godz. 22:00 "Beksińscy. Album wideofoniczny" w reż. Marcina Borchardta - precyzyjnie zrekonstruowana na podstawie prywatnych listów oraz nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych materiałów opowieść o rodzinie wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego skomplikowanej relacji z synem Tomaszem.

W piątek, 20 listopada o godz. 20:20 TVP Dokument zaprasza na film dokumentalny "Książę i dybuk" w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego - fascynującą biograficzną podróż śladami Michała Waszyńskiego, reżysera mistycznego przedwojennego dzieła "Dybuk", autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Tego samego dnia o godz. 21:45 premiera głośnego dokumentu o szarej rzeczywistości warszawskich blokowisk w latach 90. i grupie nastolatków, których muzyka odmieni polską scenę hip-hopową, a ich samych uczyni głosem młodego pokolenia "Skandal. Ewenement Molesty" w reż. Bartosza Paducha.

W sobotę, 21 listopada TVP Dokument poleca również popołudniowy przegląd filmów wyprodukowanych w ciągu ostatniego roku przez Telewizję Polską, które tworzą obraz współczesnego świata - "Radio SIRIRI" Macieja Nawrotkiewicza (godz. 14:05), "Antyle Chopina" Agnieszki Lipiec - Wróblewskiej (godz. 14:55), "Ślad" Marii Wiernikowskiej (godz. 16:05) oraz "Kuba - rewolucja od kuchni" Witolda Szabłowskiego (godz. 17:25). Wieczorem antena zaprasza widzów na krótkometrażowe filmy nominowane do Oscara, o godz. 19:20 obraz Bartosza Konopki "Królik po berlińsku" , pełna absurdalnego humoru alegoryczna opowieść o żyjących w sąsiedztwie Muru Berlińskiego mimowolnych obserwatorach powojennej historii podzielonego miasta. O godz. 20:20 antena zabierze widzów do "Krainy miodu" na spotkanie z ostatnimi w macedońskim regionie niezależnymi hodowczyniami pszczół.

W niedzielny wieczór 22 listopada o godz. 20:20 TVP Dokument zaprasza na bogaty w nieznane dotąd fakty dokument fabularyzowany "Miłość i Miłosierdzie" w reż. Michała Kondrata poświęcony życiu, objawieniom i misji Siostry Faustyny Kowalskiej oraz kultowi Bożego Miłosierdzia.

Oferta programowa TVP Dokument jest bardzo zróżnicowana - począwszy od własnych, flagowych produkcji dokumentalnych, których emisja rozpocznie się już w styczniu 2021 roku, poprzez "Weekendy z BBC" (w soboty i niedziele od godz. 14:30 do godz. 18:30), produkcje z gatunku factual entertainment, filmy przyrodnicze klasy premium, podróżnicze, popularno-naukowe i biograficzne.

W weekendy o godz. 20.20 widzowie TVP Dokument będą mogli oglądać utytułowane w ostatnich latach pełnometrażowe filmy dokumentalne. W soboty emitowane będą filmy zdobywające liczne nagrody na festiwalach międzynarodowych ("Sól ziemi", "Kraina miodu", "Projekt Nim", "Agonia"), a w niedziele kinowe filmy biograficzne ("Pavarotti", "Diego Maradona", "Po złoto", "Mystify: Michael Hutchence").

Na antenie nie zabraknie również klasyki polskiej szkoły reportażu i dokumentu z bogatych archiwów Telewizji Polskiej. Dzięki najnowszym technologiom na antenie TVP Dokument zagości pasmo rekonstrukcji cyfrowej, które pokaże widzom najciekawsze archiwalne reportaże.

Ważną propozycją kanału będą filmy z gatunku current affairs, poświęcone najważniejszym bieżącym sprawom i problemom społecznym na świecie. Wtorkowe premiery filmów z tego gatunku poprzedzone będą specjalnym programem wprowadzającym w tematykę prezentowanych produkcji. Audycje poprowadzi Barbara Włodarczyk. W swoim programie "Barbara Włodarczyk zaprasza" prowadząca wraz z autorami i ekspertami postara się przybliżyć widzom szerszy kontekst społeczno-historyczny emitowanych filmów.

Do końca roku w TVP Dokument, w ramach audycji, omówionych zostanie kilka filmów produkcji TVP m.in. "Czeska mitologia" (22 listopada, godz. 12:00) w reżyserii Rafała Geremka, która jest próbą zmierzenia się z polskimi stereotypami na temat Czechów, "Estonia. Czekając na niedźwiedzia" (24 listopada, godz. 21:05) w reżyserii Witolda Szabłowskiego przybliżająca temat Rosjan mieszkających w Estonii i najnowszy film Barbary Włodarczyk "Ukraiński sługa narodu?" (1 grudnia, godz. 21:05) o fenomenie Wołodymyra Zełenskiego komika, który został prezydentem Ukrainy.

Jak odbierać?
Od samego początku nadawania kanał dostępny jest w sieciach kablowych oraz drogą satelitarną, a - jak zapowiada nadawca - wkrótce dostępny będzie w naziemnej telewizji cyfrowej.

Komentarze (1 - 10 z 27)

Zapowiada się ciekawie, ale ostatnio jakoś omijam kanały z logo TVP.
Sorry, taki mam klimat :)
 19  
Kiedy w Cyfrowym Polsacie?
 9  
ciekawe czy vectra tv multimedia polska doda do oferty programowej ten kanał . Bo obecnie informacji o tym brak ?
 9  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Zapowiada się ciekawie, ale ostatnio jakoś omijam kanały z logo TVP.
Sorry, taki mam klimat :)
A ja dla odmiany omijam TVNarzekanie
 30  
czy w tvp dokument będzie o wczorajszej pacyfikacji kobiet i posłów opozycji przez grupy szturmowe Berkutu Omonu i Zomo ?
 11  
Ukraińcy już pogonili dyktatora, Białorusini nadal walczą tak jak i my , ramie w ramie by odzyskać wolność.
 10  
czy w tvp dokument będzie o wczorajszej pacyfikacji kobiet i posłów opozycji przez grupy szturmowe Berkutu Omonu i Zomo ?
Bez jaj- tam się prawdy nie pokazuje- ale jak Qurvskie specjalisty przerobią(posły i reszta biją wzorowych kulsonów) to jak najbardziej
 1  
^ a przerobić umieją
 3  
za 3 lata tak jak z Eleven 4 na sat brak w CP
 5  
mogą wprowadzić i 10 nowych kanałów, nawet w 4K. TVP nie występuje na mojej liście kanałów
 6