Łukasz Szewczyk07.01.2021 (11:06)5 komentarzy

Radio Nowy Świat startuje z powieścią radiową. Kryminał Zimińskiego i Andrusa czyta Jerzy Stuhr

• W sobotę (9 stycznia 2020 roku) na antenie Radia Nowy Świat pojawi się kryminalna powieść w odcinkach autorstwa Artura Andrusa i Wojciecha Zimińskiego w znakomitej interpretacji Jerzego Stuhra.
Wojciech Zimiński i Artur Andrus
"A koń w galopie nie śpiewa" to humorystyczna, absurdalna opowieść o pracowniku ogrodu botanicznego Kazimierzu Kortuniu, przypadkowo uwikłanym w morderczy suspens, który samodzielnie próbuje rozwiązać. Historia kryminalna jakich wiele, jednak unikatowość tej powieści kryje się w tym jak powstawała.
- Nie cierpię wręcz pracować w samotności, a wirusowa pandemia zmusiła nas do ograniczenia kontaktów z ludźmi i zamknięcia w czterech ścianach. Trzeba było wymyślić coś, co bezpiecznie można robić zespołowo. Przypomniała mi się taka dziecięca zabawa, która polegała na tym, że rysowało się postać. Jedna osoba rysowała głowę, zwijała ją w trąbkę i przekazywała drugiej, która rysowała szyję, kolejna rękę i tak dalej. Pomyśleliśmy z Arturem Andrusem, że to będzie dla nas świetna zabawa twórcza i tak w pandemii powstała nasza powieść "A koń w galopie nie śpiewa". Mamy nadzieję, że ten wariacki pomysł spodoba się słuchaczom - zdradza Wojciech Zimiński, pomysłodawca powieści.

Każdy rozdział pisany przez jednego autora kończył się tak, by ten drugi miał kłopot z rozwinięciem fabuły z zachowaniem logicznego biegu opowieści. Tak powstawała postać głównego bohatera - Kazimierza Kortunia, który dzięki swoim natręctwom i dziwactwom z odcinka na odcinek staje się coraz bardziej kompletny i daje się poznać słuchaczowi. - Jedyne, co ustaliliśmy to fakt, że mamy bohatera, ale jego cechy, zachowania, decyzje to fabuła wymyślana przez każdego z nas na bieżąco. I kiedy czytaliśmy odcinek napisany przez drugiego, to zawsze było spore zaskoczenie i wysoka poprzeczka do wybrnięcia z "zasadzki" postawionej przez współautora - zapewnia Zimiński.

Profesor Jerzy Stuhr w środę na antenie Radia Nowy Świat zdradził, że powieści lepiej mu się słuchało, niż czytało. Dlaczego? - Jest napisana wykwintnym stylem a fabuła jest bardzo złożona, więc musiałem się przy niej troszkę napracować. Dowcip i skojarzenia z angielskim humorem powieści zachęcają do słuchania tej zawiłej intrygi - wyjaśnił Stuhr. I dodał, że choć sam kryminałów z reguły nie czytuje to z niecierpliwością czeka na rozwój wydarzeń.

Powieść ma 10 odcinków, które raz w tygodniu będą emitowane w Radiu Nowy Świat, fabuła się rozkręca, ale nie ma jeszcze zakończenia. Nie wiemy, kim jest denatka, co łączy ją z paryską zbrodnią sprzed 30 lat, czego dowie się Kortuń w trakcie swojego śledztwa. I wreszcie, czy dowiemy się, dlaczego "koń w galopie nie śpiewa"?

- Tytuł miał być równie absurdalny, jak sama treść powieści, ale ja mogę wytłumaczyć się jedynie z głoski "A" w tym tytule. Bo "Koń w galopie nie śpiewa" to dzieło Wojtka, ja dodałem pewną wątpliwość w postaci "a"......... Pisanie tej historii jest dla nas dobrą zabawą twórczą i zobaczymy, dokąd nas zaprowadzi i jaka będzie rola... galopującego konia - zapewnia Artur Andrus, drugi z autorów

"A koń w galopie nie śpiewa" - powieść w odcinkach w niezwykłej kreacji Jerzego Stuhra to pierwszy taki format w Radiu Nowy Świat. - To projekt tworzony dla przyjemności i z przyjemnością, zwłaszcza że mamy do czynienia ze znakomitymi autorami i narracją aktorską na najwyższym możliwym poziomie - zaznacza redaktor naczelna Magda Jethon, która sprawuje opiekę nad produkcją.

Premiera pierwszego odcinka odbędzie się w sobotę, 9 stycznia o godzinie 12:45. Poprzedzi ją rozmowa z autorami o 12:00. Kolejnych przygód botanika Kortunia będzie można słuchać w każdy czwartek przed 13.00.

Komentarze (1 - 5 z 5)

Jednak Radio357 jest lepsze od Nowego Świata. Ma to coś z dawnej Trójki.
 8  
Orginal jest tylko jeden. Tylko trójka.Nowa lepsza trójka.
 15  
RNŚ dla boomerów a dla normalnych Radio 357
 2  
Szkło KOntaktowe widzę ;D
 4  
Kto jeszcze słucha radia ? Co chwile reklamy i ciagle ta same piosenki co dzień.
 1