Łukasz Szewczyk27.01.2021 (14:02)brak komentarzy

"Urodzona gwiazda". Rosyjski serial biograficzny w TVP2

• "Urodzona gwiazda" to pełna muzyki, fabularyzowana biografia jednej z najpopularniejszych gwiazd rosyjskiej estrady - Edyty Piechy.
• Pochodząca z Polski artystka w latach 50. XX wieku, wyjechała do Leningradu studiować psychologię i tak zaczęła się jej wielka sceniczna przygoda.
• Premiera w TVP2
Historię serialowej Klaudii Kowal scenarzyści oparli na biografii Edyty Piechy, Polki urodzonej we Francji, która po maturze w liceum pedagogicznym w Wałbrzychu, w 1955 roku wyjechała do Leningradu na studia psychologiczne. Właśnie tam, dzięki uniwersyteckiemu chórowi do którego wstąpiła, a następnie zespołowi "Drużba", poznała swojego przyszłego męża Aleksandra Broniewickiego, kierownika muzycznego, kompozytora i dyrygenta. Biedna polska studentka szybko stała się jedną z najgorętszych gwiazd rosyjskiej estrady, do dziś poważaną i szanowaną. Charakterystyczny niski, mocny głos oraz powłóczyste długie kreacje stały się jej znakiem rozpoznawczym i charakterystycznym wizerunkiem scenicznym.
Zespół "Drużba" z Edytą Piechą, jako solistką w komunistycznej Rosji lat 50., wykonujący amerykańskie twisty i inne piosenki, pisane również przez Broniewickiego, był prawdziwym ewenementem i w błyskawicznym tempie zyskał ogromną popularność i rozgłos. Już w latach 60. wokalistka stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek ZSRR. Intensywnie koncertowała przez ponad 30 lat występując m.in.: w Wenezueli, Australii, Hondurasie, Afganistanie, Boliwii, Kostaryce, w słynnej Carnegie Hall w USA i paryskiej Olimpii, na Kubie i na Węgrzech. Śpiewała również Polsce, m.in. we Wrocławiu i w Warszawie, a charakterystyczne sceniczne stroje szył jej sam Slava Zaitsev, słynny radziecki projektant.

W połowie lat 80. decyzją Rady Najwyższej ZSRR została ogłoszona - Ludową Artystką ZSRR. W Rosji jest wciąż, obok Anny German, najbardziej znaną i cenioną artystką o polskich korzeniach. Występuje do dziś doskonale radząc sobie zarówno w piosence aktorskiej, jak i repertuarze musicalowym.

Klaudia Kowal jest studentką Uniwersytetu Leningradzkiego, pochodzącą z Polski. Nigdy nie planowała łączyć swojego życia z muzyką, dopóki nie poznała uroczego i utalentowanego kompozytora Pavla Shakhovsky'ego. Zafascynowany pięknem i wyjątkowymi zdolnościami wokalnymi Klaudii mężczyzna zabiega by ta została solistką jego zespołu. Zwycięstwo na Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów otworzyło Klaudii drogę na wielką scenę. Przed nią wspaniała przyszłość - zagraniczne trasy koncertowe, fani i wielka sława. Pavel rozumie, że znalazł nie tylko wspaniałą piosenkarkę, ale także swoją miłość. Postanawia zrobić ze swojej ukochanej dziewczyny gwiazdę pop, nie zakładając, że za sukces i sławę będą musieli zapłacić własnym szczęściem.

Twórcy serialu z wielkim pietyzmem oddali piękno Leningradu lat 50. XX wieku. Dwunastoodcinkowa rosyjska produkcja "Urodzona gwiazda" (tytuł oryginalny "Rozhdennaya zvezdoy") została zrealizowana z rozmachem filmu fabularnego, a pierwsze lata scenicznej kariery Edyty Piechy wiernie oddali scenarzyści Larisa Stepanova i Ivan Krivoruchko. W rolach głównych zobaczymy Marinę Aleksandrovą (Klaudia Kowal), którą polscy widzowie pamiętają choć z roli Dziwy w "Starej baśni" Jerzego Hoffmana i Igora Petrenko (Pavel Shakhovsky). W pozostałych rolach występują m.in. Kristina Brodskaya, Olga Aleksandrovna Sutulova, Tamara Vasilievna Akulova, Ivan Krivoruchko, Galina Petrova, Yuri Chulkov, Nikolay Ivanov i Vladimir Shevelkov. Serial wyreżyserowali Vladimir Shevelkov i Marat Kim.

Emisja serialu "Urodzona gwiazda" od poniedziałku do piątku o godz. 21.50 (od 27 stycznia 2021 roku) na antenie TVP2.