Łukasz Szewczyk27.01.2021 (14:21)brak komentarzy

"Historia Auschwitz w 33 przedmiotach". Nowa seria dokumentalna Telewizji Polsat

• "Historia Auschwitz w 33 przedmiotach" to nowa seria dokumentalna ukazująca przerażającą skalę zbrodni nazistowskich, ogrom cierpienia ofiar i siłę oporu więźniów - poprzez przedmioty z Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Historia Auschwitz w 33 przedmiotach
"Historia Auschwitz w 33 przedmiotach" jest przedsięwzięciem realizowanym z imponującym rozmachem filmowym oraz skrupulatną dokładnością, jeśli chodzi o tło i fakty historyczne. Przywołuje także poruszające relacje Ocalałych z obozu. Seria powstaje przy ścisłej współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady to miejsce szczególne. Początkowo miał być kolejnym ogniwem w łańcuchu kacetów zakładanych przez nazistów od lat trzydziestych XX wieku i przeznaczonym głównie dla polskich więźniów politycznych. Jednak od wiosny 1942 r. stał się także ośrodkiem tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej - planu wymordowania europejskich Żydów. Dziś Auschwitz-Birkenau to cmentarzysko ponad miliona Żydów, kilkudziesięciu tysięcy Polaków, Sinti i Romów, sowieckich jeńców wojennych i przedstawicieli wielu innych narodów.

Po pięciu koszmarnych latach istnienia obozu (1940-1945) pozostało wiele unikalnych przedmiotów - dających dziś bezcenne, chociaż nieme świadectwo. Zbiorami opiekuje się Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Mimo że przed ewakuacją Niemcy niszczyli dowody zbrodni, to do dziś zachowało się m.in.: 40.000 m3 butów;około 3800 waliz, w tym 2100 z napisami pozostawionymi przez właścicieli; ponad 12000 garnków;470 protez i ortez;397 sztuk odzieży obozowej, czyli tzw. pasiaków;246 tałesów (w liturgii żydowskiej szal zakładany przez dorosłych mężczyzn na czas modlitwy); ok. 4 100 prac plastycznych (w tym ok. 2000 wykonanych przez więźniów) oraz tysiące innych przedmiotów.


W sumie opieką wysoko wykwalifikowanych konserwatorów objętych jest ponad sto tysięcy przedmiotów i archiwaliów, ponad 150 zachowanych obiektów budowlanych, ok. 300 ruin, w tym pozostałości po czterech komorach gazowych i krematoriach w Birkenau, ponad 13 km ogrodzenia i wiele innych różnego rodzaju urządzeń.


Seria "Historia Auschwitz w 33 przedmiotach" ukazuje m.in. działającą w ramach Muzeum Auschwitz-Birkenau jedną z najnowocześniejszych na świecie pracowni konserwatorskich oraz miejsca i przedmioty, których na co dzień nie oglądają zwiedzający. Opowiada historie, które dziś brzmią dla nas wręcz niewiarygodnie, ale pokazują, że nawet w tak nieludzkich warunkach może narodzić się przyjaźń i miłość.


Takim przykładem jest historia Mali i Edka (Mali Zimetbaum i Edwarda Galińskiego) ukazana poprzez maleńkie pudełko z ich włosami. Po nieudanej ucieczce i egzekucji zakochanych - przyjaciel i współwięzień Wiesław Kielar przechował ostatni ślad ich życia przez wszystkie obozy, do których trafił po ewakuacji Auschwitz, a po wojnie przekazał Muzeum.

Złowieszczy napis "Arbeit macht frei" jest jednym z najważniejszych symboli stworzonego przez Niemców systemu masowej eksterminacji i do dziś widnieje nad obozową bramą. Niewielu jednak wie, skąd w ogóle wzięło się to hasło. Napis z KL Auschwitz na polecenie Niemców wykonano w obozowej ślusarni. Jednak tylko bystre oko dostrzeże, że zawiera on... błąd, a kryje się za tym niezwykła historia... Pokażemy też, jak w 1945 r. napis udało się uratować przed wywiezieniem do Związku Sowieckiego. Opowiemy o jego kradzieży na zlecenie szwedzkiego neonazisty i niezwykłych wysiłkach konserwatorów, aby zniszczony przez złodziei napis przywrócić do oryginalnego stanu.

Kolejnymi przedmiotami, które pozostały po zbrodniach nazistów, są narzędzia ginekologiczne wykorzystywane do eksperymentów pseudomedycznych. Kto i dlaczego był zdolny do takiego okrucieństwa? Jaki cudem ocalały jego narzędzia? Na te pytania odpowiemy w pierwszym odcinku serii "Historia Auschwitz w 33 przedmiotach".

Każdy następny odcinek to inne przedmioty, a wraz z nimi inne historie ważne dla zachowania pamięci o ofiarach i stanowiące przestrogę dla kolejnych pokoleń. Premiera serii planowana jest na czerwiec 2021. Pomysłodawcą i scenarzystą jest Marek Zając, który wspólnie z Radosławem Sławińskim odpowiada też za produkcję z ramienia Polsatu. Serię wyprodukowała firma Inbornmedia kierowana przez Macieja Pawełczyka i Radosława Wikierę.

Pilot zaplanowanej na 11 odcinków serii wyemitowany zostanie 2w środę (27 stycznia 2021 roku) w 76. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, na antenie Polsat Rodzina o 21:05 oraz Polsat News o 23:30.