Łukasz Szewczyk27.01.2021 (17:41)15 komentarzy

TVN uruchamia testową emisję w standardzie DVB-T2/HEVC

• TVN oraz Emitel rozpoczęły etap testów nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC.
• Testy obejmą emisję programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD w czterech miastach w Polsce.
TVN uruchamia testową emisję w standardzie DVB-T2/HEVC
Standard DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca m.in. nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.
Realizacja emisji testowych ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery, a także umożliwi weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania. Od 26 stycznia 2021 emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD są dostępne w 4 miastach w Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Katowice, Łódź). Wartością dodaną dla widzów są też testy TVN Fabuła HD, który do tej pory był dostępny jedynie na platformach satelitarnych i w sieci kablowej.

- W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu - DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całego kraju. Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2 jak i częstotliwości. Do tej operacji chcemy się dobrze przygotować, stąd też wspólne testy z TVN S.A. Również dla widzów będzie to okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych - powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

- Nadrzędnym celem testów, które prowadzi TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r. Zaczynamy od 4 lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony użytkowników, ale w miarę uzyskiwania pozwoleń będziemy, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Chcemy wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian
- powiedziała Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych", obowiązującym od 1 grudnia 2019 roku, wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać nowy standard nadawania.

Najwyżej ocenione komentarze - zobacz wszystkie

TVN HD jest też na pozycji 29 Warszawie
 45  
Myślę gdy TVN HD wprowadziłoby do swojego dziennego programu kilka krótkich ,,dzienników tvn" np.z rano ,koło południa ,po południu to już by było dużo !
 45  
łapka dół uuu
 44  
TVN powinien udostępnić w naziemnej TVN24,żeby więcej ludzi miało dostęp do prawdy.A nie tylko omotani są przez PROPAGANDE TVPIS.
 44  
HD był ale już FHD to dopiero teraz będzie ;) o 4K w naziemnej póki co to można pomarzyć!
 44  
W końcu coś się dzieje. Telewizory w sklepach 4K, 8K, a w naziemnej większość kanałów w SD :(
Dobrze, że standardem stał się smarttv i można olać te kanały z XX wieku.
W 2021 roku HD powinien być już od dawna standardem!
 44  
Gdyby uruchomili kanał 4K, to oczywiste, że byłby dostępny odpłatnie na satelicie i w kablu. Telewizor 4K kupuje się raczej z myślą o kablówkach, które oferują FunBox UHD, Fashion TV 4K, Insight TV UHD czy Ultra TV 4K, albo satelicie z Canal+ 4K UHD, NASA UHD czy TVP 4K na Mundial lub Euro. Chyba że komuś wystarczy NASA UHD odbierany naziemnie z Czech. To i tak dobrze, że udostępniają kanały HD w naziemnej, bo do dziś istnieją płatne kanały SD.
 44  
Telewizory 4K a oni nadal się upierają w marne HD
 44  
W Świeciu w kuj-pom, także odbiór ,obraz idealny ,teraz w naziemnej mamy aż 10 kanałów HD !!! Przynajmniej na moim tv Sony tyle znalazłem w hd.
 43  
W Bydgoszczy mój tv odbiera te kanały w rozdzielczości 1080p/50Hz, ale brak jest informacji o programie w sekcji Guide telewizora. Zauważalna jest poprawa jakości obrazu w stosunku do kanałów dotychczasowych 576i/25Hz.
 43