Łukasz Szewczyk27.01.2021 (17:41)15 komentarzy

TVN uruchamia testową emisję w standardzie DVB-T2/HEVC

• TVN oraz Emitel rozpoczęły etap testów nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC.
• Testy obejmą emisję programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD w czterech miastach w Polsce.
Więcej TVN
Standard DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca m.in. nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.
Realizacja emisji testowych ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery, a także umożliwi weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania. Od 26 stycznia 2021 emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD są dostępne w 4 miastach w Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Katowice, Łódź). Wartością dodaną dla widzów są też testy TVN Fabuła HD, który do tej pory był dostępny jedynie na platformach satelitarnych i w sieci kablowej.

- W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu - DVB-T2/HEVC. Zmiany dotyczą infrastruktury nadawczej na terenie całego kraju. Nasze obiekty i zainstalowane na nich systemy muszą być odpowiednio przygotowane by w odpowiednim momencie możliwe było przełączenie zarówno standardu emisji z DVB-T na DVB-T2 jak i częstotliwości. Do tej operacji chcemy się dobrze przygotować, stąd też wspólne testy z TVN S.A. Również dla widzów będzie to okazja do przetestowania odbiorników telewizyjnych - powiedział Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

- Nadrzędnym celem testów, które prowadzi TVN i Emitel, jest przygotowanie widzów na zmianę standardu nadawania telewizji naziemnej planowanego na 2022 r. Zaczynamy od 4 lokalizacji, w zasięgu nadawczym będą miliony użytkowników, ale w miarę uzyskiwania pozwoleń będziemy, wspólnie z Emitel, rozszerzać zasięg emisji testowych. Chcemy wspólnie z naszym operatorem technicznym jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian
- powiedziała Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470 - 790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych", obowiązującym od 1 grudnia 2019 roku, wszystkie nowo wprowadzane na rynek odbiorniki telewizji cyfrowej powinny obsługiwać nowy standard nadawania.

Najwyżej ocenione komentarze - zobacz wszystkie

Myślę gdy TVN HD wprowadziłoby do swojego dziennego programu kilka krótkich ,,dzienników tvn" np.z rano ,koło południa ,po południu to już by było dużo !
 46  
TVN HD jest też na pozycji 29 Warszawie
 45  
TVN powinien udostępnić w naziemnej TVN24,żeby więcej ludzi miało dostęp do prawdy.A nie tylko omotani są przez PROPAGANDE TVPIS.
 45  
HD był ale już FHD to dopiero teraz będzie ;) o 4K w naziemnej póki co to można pomarzyć!
 45  
łapka dół uuu
 44  
W końcu coś się dzieje. Telewizory w sklepach 4K, 8K, a w naziemnej większość kanałów w SD :(
Dobrze, że standardem stał się smarttv i można olać te kanały z XX wieku.
W 2021 roku HD powinien być już od dawna standardem!
 44  
Gdyby uruchomili kanał 4K, to oczywiste, że byłby dostępny odpłatnie na satelicie i w kablu. Telewizor 4K kupuje się raczej z myślą o kablówkach, które oferują FunBox UHD, Fashion TV 4K, Insight TV UHD czy Ultra TV 4K, albo satelicie z Canal+ 4K UHD, NASA UHD czy TVP 4K na Mundial lub Euro. Chyba że komuś wystarczy NASA UHD odbierany naziemnie z Czech. To i tak dobrze, że udostępniają kanały HD w naziemnej, bo do dziś istnieją płatne kanały SD.
 44  
Telewizory 4K a oni nadal się upierają w marne HD
 44  
W Świeciu w kuj-pom, także odbiór ,obraz idealny ,teraz w naziemnej mamy aż 10 kanałów HD !!! Przynajmniej na moim tv Sony tyle znalazłem w hd.
 43  
W Bydgoszczy mój tv odbiera te kanały w rozdzielczości 1080p/50Hz, ale brak jest informacji o programie w sekcji Guide telewizora. Zauważalna jest poprawa jakości obrazu w stosunku do kanałów dotychczasowych 576i/25Hz.
 43