Łukasz Szewczyk01.02.2021 (9:27)

Magazyn LGBT "Replika" dostępny w Empiku. Na okładce nowego numeru siostrzeniec premiera

• Jedyne czasopismo LGBT w Polsce rozszerza kanał dystrybucji
• Na okładce nowego numeru siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego
• W numerze m.in. Jan Peszek, Sylwia Chutnik, para młodych Tik-Tokerów Jasper x Charazinsky, para blogerek Sandra Raciborska i Anna Partyka.
Jedyne w Polsce drukowane pismo o tematyce LGBT, świętuje 15-lecie swojej działalności i rozpoczyna kolejny rok istnienia mocnym akcentem. Właśnie na rynku debiutuje pierwszy w tym roku, nowy numer (89) dwumiesięcznika, o którym z pewnością będzie głośno w mediach.
Okłądka magazynu "Replika" - numer 89
Okłądka magazynu "Replika" - numer 89
Okładkowym bohaterem numeru jest Franek Broda, 18-letni gej aktywista, prywatnie siostrzeniec obecnego premiera, głośno sprzeciwiający się obecnej władzy. W czerwcu zeszłego roku zrobił publiczny coming out. Teraz, w rozmowie opowiada o tym, jak odkrył swoją orientację, jakie relacje łączą go z wujkiem - Mateuszem Morawieckim, dlaczego mieszka sam, co sądzi o obecnej sytuacji politycznej, kiedy zrozumiał, że PiS nie jest partią dla niego, jak znosi szkolną homofobię i jak mu się dorastało w domu, w którym wszyscy oprócz niego mają prawicowe poglądy. Opowiada dlaczego uważa, że Polską powinien rządzić Krzysztof Śmiszek oraz dlaczego został aktywistą LGBT i czy w przyszłości chciałby mieć męża i dzieci, mieszkając w Polsce.

- Szanuję go jako wujka, to członek mojej rodziny. Jest mi przykro, że ma takie poglądy, a nie inne i staram się w polityce patrzeć na niego po prostu jak na premiera. A z rodziną o tym po prostu nie rozmawiam - mówi Filip Broda, siostrzeniec premiera Morawieckiego . - Ja z moim wujkiem rzadko się spotykam. On mieszka w Warszawie, ma swoją rodzinę. Gdy w rodzinie pojawi się temat polityczny, ja się wypowiem, ale sam staram się nie wywoływać tego tematu. Patrząc na to co się dzieje w Polsce, to chyba klasyczny, rodzinny przypadek. Wszyscy jesteśmy podzieleni - dodaje

W numerze także dziewięć innych wywiadów, wśród nich m.in.: Jan Peszek - wybitny aktor opowiada o swoich rolach gejów i... jednej lesbijki, a także o tym, jak ocenia obecny wzrost homofobii w Polsce; Jasper x Charazinsky, czyli Kacper Porębski i Piotr Charaziński, para Tik-Tokerów z milionem obserwujących, opowiadają o tym, jak dorastali w atmosferze homofobii, jak umówili się na pierwszą randkę i kiedy powiedzieli sobie "kocham cię"; Ninusy, czyli para blogerek Sandra Raciborska i Anna Partyka - bez tabu: o uzależnieniu alkoholowym Sandry, o załamaniu nerwowym Ani, ale też o ślubie w Danii i o tym, jak budziła się ich świadomość polityczna i aktywistyczna; Les_be_together - para instagramerek Sylwia Ryba i Katarzyna Żukowska opowiadają o tym, jak to jest zajmować się organizacją wesel, gdy samej prawa do ślubu się nie ma; Alina Sztoch, szefowa marketingu w firmie Kubota opowiada o tym, jak kultowe klapki w wersji tęczowej stały się hitem, a także o swojej żonie i ślubie na Hawajach; Patryk Rybarski, wicemistrz świata w tańcu na rurze, tancerz wielu warszawskich musicali opowiada o tym, jak godzi bycie introwertykiem i ekshibicjonistą oraz dlaczego scena jest mu niezbędna; posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówi o tym, jak budziła się w niej świadomość dyskryminacji ludzi LGBT, a także ocenia obecnych polityków - Trzaskowskiego, Dudę, Hołownię - z perspektywy postulatów LGBT.; Anna Piotr "Smarzu" Smarzyński - niesamowita historia fotografa i aktywisty wrocławskiej Kultury Równości, osoby niebinarnej, lesbijki wychowującej 22-letniego syna z zespołem Downa czy też wyjątkowe wspomnienie Kim Lee - o zmarłej w grudniu na skutek koronawirusa wspaniałej drag queen opowiada jej partner Remek Szeląg.

Nową felietonistką pisma została pisarka Sylwia Chutnik. Dodatkowo m.in. felietony Bartosza Żurawieckiego i Piotra Garabryczka; 15 lat "Repliki", czyli kalendarium historii magazynu; Kadry bez wstydu czyli homoerotyczne fotografie; Kayden Gray o zdrowiu i seksie czy też zestawienie 15 tęczowych hitów wyreżyserowanych lub wyprodukowanych przez Ryana Murphy'ego - od "Glee" przez "Pose" aż do najnowszego "Balu". Nie brakuje także recenzji filmowych ("Książę", "Bo to grzech", "Twoje imię wyryte jest we mnie", "Cheerliderka"), książkowych (Megan Rapinoe - "Jedno życie", Laura Jane Grace - "Trans", Joanna Krakowska - "Odmieńcza rewolucja", Błażej Warkocki, Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak - "Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer", Weronika Łodyga - "Hurt & Comfort", Katarzyna Ryrych - "Hodowla") i muzycznych (Miley Cyrus, Taylor Swift, Shawn Mendes i Roisin Murphy).


Replika dostępna w Empiku
Do tej pory magazyn Replika dostępny był głównie w sprzedaży wysyłkowej. Od przyszłego tygodnia nowy numer pisma dostępny będzie także w ponad 200 Empikach na terenie całego kraju. W Empikach testowo dostępny był już poprzedni numer pisma, który cieszył się sporą popularnością. W styczniu redakcja została poproszona o dosłanie dodatkowych egzemplarzy do dystrybucji. Cena pisma - 12 złotych.

Magazyn Replika wciąż dostępny jest także w sprzedaży wysyłkowej do zamówienia bezpośrednio u wydawcy (na nowym portalu Repliki oraz na Allegro). Pismo dostępne jest w wersji papierowej oraz cyfrowej. Prenumeratorzy pisma mogą liczyć na prezenty. Z nowym numerem magnes z wizerunkiem drag queen Kim Lee. To pierwszy magnes z nowej, tegorocznej kolekcji "Polskie ikony LGBTIA", którą prenumeratorzy będą otrzymywać z kolejnymi numerami "Repliki" w 2021 roku.


"Replika" to jedyny magazyn LGBTIA w Polsce. Ukazuje się od 2005 roku jako dwumiesięcznik.Pismo trzyma puls na bieżącej sytuacji społeczno-politycznej osób LGBTIA (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i queer) w Polsce i na świecie. Redakcja relacjonuje najważniejsze wydarzenia, publikuje historie osób LGBTIA i przybliża sylwetki ikon kultury LGBTIA. Zamieszcza recenzje nowości książkowych, filmowych i teatralnych. Wydawcą Repliki jest Fundacja Replika (wcześniej Kampania Przeciw Homofobii). Pieniądze ze sprzedaży przeznaczane są na rozwój jedynego drukowanego pisma LGBT w Polsce - druk, skład i dystrybucję Repliki.