Łukasz Szewczyk16.02.2021 (15:13)6 komentarzy

TVN uruchamia testy DVB-T2/HEVC w Gdańsku

• TVN oraz Emitel rozpoczynają etap testów nadawania programów telewizyjnych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC w Gdańsku.
• Testy obejmą emisję programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD.
TVN
Obecnie emisje testowe programów TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD są dostępne w 5 miastach w Polsce; w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. Ich realizacja ma na celu zweryfikowanie osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery. Umożliwi także weryfikację, czy odbiorniki telewizyjne w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.
- Wraz z uruchomieniem nadajnika w Gdańsku rozszerzyliśmy zasięg emisji testowych do pięciu lokalizacji w kraju. W ten sposób miliony widzów będą mogły przygotować się do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Analizujemy możliwości realizacji testów w kolejnych miastach - powiedziała Dorota Żurkowska, Członek Zarządu TVN S.A.

- W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu - DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty. To również szansa do przetestowania posiadanych odbiorników telewizyjnych przez widzów. Chcemy się dobrze przygotować do tych działań stąd też wspólne testy z TVN S.A - ostatnio rozszerzone o Gdańsk - dodaje Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Standard DVB-T2/HEVC to technologia oferująca lepszą efektywność wykorzystywania pasma częstotliwości, a co za tym idzie, umożliwiająca m.in. nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD. Następca standardu DVB-T tworzy również możliwość wprowadzania nowych programów telewizyjnych, dostępnych bezpłatnie dla wszystkich widzów. Standard ten jest już wykorzystywany w wielu krajach Europy, w Polsce zmiana została zaplanowana na 2022 rok.

Komentarze (1 - 6 z 6)

Kiedy Piaski ?
 1  
I kolejne dekodery, trzeba przejść na IPTV
 2  
Kiedy będą testy na dużym nadajnik na Świętym Krzyżu w województwie świętokrzyskim?
 0  
nic nie testuje bo od 14.02.2021 brak sygnału
 1  
Od miesiąca już kilka lokalizacji nadaje, obraz bardzo dobry
 1  
 Ole
I kolejne dekodery, trzeba przejść na IPTV
większość telewizorów od kilka lat to juz obsługuję....
 0