Łukasz Szewczyk24.03.2021 (12:48)brak komentarzy

"Jakubiak rozgryza Polskę" w nowym programie na antenie Kuchnia+

• Tomasz Jakubiak zaprezentuje widzom kanału Kuchnia+ nowy format kulinarny "Jakubiak rozgryza Polskę"
• W tej dziesięcioodcinkowej opowieści o narodowych daniach Polaków, każdy odcinek zakończy się trzema "morałami", czyli wariacjami na temat klasycznych potraw.
"Jakubiak rozgryza Polskę"
- Program "Jakubiak rozgryza Polskę" to mój wielki powrót na kanał Kuchnia+ po trzech latach przerwy - komentuje prowadzący, Tomasz Jakubiak, który w nowym formacie przedstawi widzom swoje autorskie pomysły na wariacje dotyczące klasycznych dań kuchni polskiej.
- Znane i lubiane przez wszystkich potrawy - bigos, żurek, a nawet pyzy, wywodzą się od zupełnie innych dań a dopiero w Polsce nadaliśmy ich przepisom lokalnego sznytu - mówi prowadzący program. Ale jaka jest ich historia? Tego się dowiemy się podróżując z Tomkiem do różnych zakątków Polski, gdzie w towarzystwie lokalnych ekspertów rozbierzemy narodowe receptury na części pierwsze.

Po przybliżeniu historii danej potrawy, prowadzący "zdekonstruuje" danie, przedstawiając nowy niestandardowy sposób jego podania. - W przypadku zakwasu na żurek pierwszym daniem, które przychodzi do głowy jest zupa, natomiast świetnym przykładem może być biała kiełbasa z ziemniakami, którą w programie zalewam zakwasem i piekę w piekarniku - podpowiada kucharz.

Prowadzący, jak nikt do tej pory, analizuje historię naszych narodowych potraw, zwracając uwagę, że nie zawsze pochodzą one z naszego kraju. - Miłośnicy kuchni polskiej będą często zaskoczeni, między innymi dlatego warto obejrzeć nasz program - dodaje Tomasz Jakubiak.

Premiera programu "Jakubiak rozgryza Polskę" w niedziele o godz. 12.30 (od 28 marca 2021 roku) na antenie Kuchnia+. Program dostępny będzie także w serwisie Canal+ online.