Materiał partnera19.04.2021 (7:00)brak komentarzy

Średnie wynagrodzenia w branży medialnej w 2021 roku

Branża medialna to sektor, który wraz z rozwojem technologii cyfrowej i mobilnej notuje dynamiczny wzrost, zarówno pod względem popytu na usługi, jak i pod względem powstawania nowych firm i rekrutacji na różne stanowiska, zarówno w działach PR, reklamy, jak i marketingu jak i contentu. W jaki sposób kształtują się zarobki branży medialnej? Jakie są prognozy związane z rozwojem w tej branży?
Średnie wynagrodzenia

Czym jest branża medialna?

Branża medialna to bardzo szeroki obszar działalności, które obejmują sobą takie media jak radio, telewizję, gazety. Jednak to najbardziej reprezentacyjne przykłady podmiotów, które wchodzą w skład branży medialnej. Coraz więcej firm skupia się na swojej działalności w internecie, prowadząc duże serwisy internetowe.
Branża medialna zatrudnia dziennikarzy, reporterów, ale też osoby, które zajmują się fotografią, producentów i wiele innych. Nie sposób jest wrzucić do worka wszystkich profesji, które skupiają się na działalności w ramach branży medialnej. W związku z tą różnorodnością wyjątkowo ciężko jest również jednoznacznie zweryfikować, jak kształtują się zarobki osób zatrudnionych w tej dziedzinie.

Jakie są średnie zarobki w branży medialnej?

Średnie zarobki w branży medialnej są uwarunkowane bardzo wieloma czynnikami. Po pierwsze pod uwagę powinniśmy wziąć medium, w jakim pracownicy są zatrudnieni. Inne stawki są proponowane w stacji telewizyjnej, inne w radiu czy telewizji. W ramach różnych firm współpraca pomiędzy pracodawcą a pracownikiem może przybrać różne formy prawne. Standardem jest oczywiście umowa o pracę, jednak wiele gazet nawiązuje współpracę z dziennikarzami lub reporterami na zasadzie umowy o dzieło. Nie bez znaczenia są również takie czynniki jak popularność medium, region jego działania oraz wielkość firmy.

Jakie są średnie zarobki branży medialnej? Posłużymy się kilkoma przykładami. Średnie wynagrodzenia dziennikarza w branży medialnej wynosi 4660 złotych brutto. Oczywiście te osoby, które pracują w poczytnych gazetach lub serwisach, mogą z powodzeniem osiągać wyższe dochody. Redaktor gazet osiąga średni dochód wielkości 4820 złotych brutto.

Płaca spikera radiowego to średnie wynagrodzenie 3490 złotych, podczas gdy prezenter telewizyjny jest w stanie osiągnąć znacznie wyższy dochód, sięgający nawet 25 tysięcy złotych brutto. Dostępny kalkulator wynagrodzeń pozwoli nam na zweryfikowanie, jak zarobki w branży medialnej odnoszą się do innych popularnych branż.

Jak wygląda obecnie praca w branży medialnej?

Praca w branży medialnej na przestrzeni ostatnich lat podlegała bardzo dynamicznemu rozwojowi. Było to spowodowane wzrostem zainteresowania nowoczesnymi technologiami, a co za tym, idzie, branża medialna do dyspozycji otrzymała dodatkowe źródła komunikacji i dystrybucji swoich usług.

Wraz z restrykcjami spowodowanymi pandemią koronawirusa, branża medialna nie zwolniła swojego tempa pod względem oferowania swoich usług. Zauważalny był jednak spadek liczby rekrutacji oraz wzrost zwolnień w wielu firmach z branży medialnej. Jakie są najczęstsze powody zwolnienia z pracy? Z reguły było to cięcie kosztów, w celu zachowania płynności finansowej firmy.

Jakie są prognozy wynagrodzeń w branży medialnej w następnych latach?

Postępująca cyfryzacja, digitalizacja usług i przenoszenie coraz większej części życia do sieci sprawia, że branża medialna, w celu utrzymania tempa rozwoju, musi wciąż ewoluować. Ta ewolucja trwa już od kilku lat, teraz jednak musi przybrać na sile. Niewykluczone, że branża medialna z roku na rok będzie zwiększać swoje zaangażowanie w sieci, a co za tym idzie, będzie poszukiwać nowych pracowników, którzy idą z duchem czasu i potrafią w elastyczny sposób dostosować się do tego, czego potrzebuje dzisiejszy konsument.