Łukasz Szewczyk06.05.2021 (10:21)27 komentarzy

Eleven Sports traci Formułę 1. Od 2023 roku prawa przejmuje nowa platfoma Viaplay

• Wszystkie wyścigi Formuły 1 będą pokazywane na platformie streamingowej Viaplay na żywo oraz z komentarzem w języku polskim
• Obowiązywanie trzyletniej umowy rozpocznie się w 2023 roku
• NENT Group posiada prawa do transmisji wyścigów Formuły 1 w dziewięciu krajach europejskich
Formuła 1
Nordic Entertainment Group (NENT Group), firma streamingowa działająca w regionie państw nordyckich oraz Formuła 1, uzgodniły warunki pierwszej współpracy w zakresie praw do transmisji wyścigów w Polsce. Od 2023 roku, należąca do NENT Group platforma streamingowa Viaplay, będzie wyłącznym domem Formuły 1 w Polsce. Transmisje zawodów najpopularniejszego sportu motorowego na świecie, będą obejmowały obszerne oraz innowacyjne relacje przygotowane w języku polskim. Zawarte porozumienie rozszerza długoterminowe partnerstwo NENT Group z Formułą 1 do dziewięciu rynków europejskich.
Formuła 1 zyskała ogromną popularność w Polsce wraz z debiutem Roberta Kubicy w teamie BMW Sauber w 2006 roku. Polski kierowca już w swoim trzecim wyścigu, który odbywał się na torze Monza, uplasował się na podium. Następnie, w 2008 roku, wygrał pierwszy w historii Polski wyścig Formuły 1, zdobywając Grand Prix Kanady. Po wypadku, który miał miejsce w 2011 roku, Robert Kubica był autorem jednego z najbardziej spektakularnych sportowych powrotów, gdy w sezonie 2019 zasiadł za kierownicą bolidu teamu Williams.

W Polsce, w sezonach 2023, 2024 oraz 2025, platforma Viaplay będzie transmitowała na żywo zarówno wszystkie wyścigi Formuły 1, jak i kwalifikacje oraz sesje treningowe. Transmisje będą prowadzone z wykorzystaniem najwyższej klasy studia oraz przy udziale polskich komentatorów i ekspertów. W każdym sezonie, cztery wydarzenia pokazywane na żywo, a także pełny pakiet skrótów ze wszystkich wydarzeń, będą w Polsce dostępne bezpłatnie.

- Turbodoładowane emocje związane z wyścigami Formuły 1 będą idealnym uzupełnieniem oferty Viaplay w Polsce, obejmującej mecze Bundesligi oraz spotkania organizowane w ramach rozgrywek UEFA, a także nasze wyjątkowe propozycje Viaplay Originals, filmy i seriale. Nasze relacje z zawodów Formuły 1 są przygotowywane na najwyższym poziomie i nie możemy doczekać się, by móc pokazać je polskim fanom. Zawarta umowa po raz kolejny pokazuje, jak długoterminowe partnerstwo Grupy NENT z właścicielami praw do transmisji daje nam pole position i umożliwia osiągnięcie pozycji europejskiego mistrza streamingu oraz lidera rynku w Polsce - mówi Anders Jensen, prezes NENT Group.

NENT Group przedłużyła niedawno prawa do transmisji w Polsce spotkań Bundesligi do 2029 roku, od jesieni pokaże również mecze Ligi Europy UEFA oraz Ligi Konferencji Europy UEFA. Platforma Viaplay zostanie uruchomiona w Polsce w sierpniu tego roku, a cena pojedynczego pakietu będzie wynosiła 34 zł miesięcznie.

NENT Group posiada prawa do transmisji wyścigów Formuły 1 w Szwecji, Norwegii, Danii, Islandii, Estonii, Łotwie oraz Litwie. W 2022 roku Grupa przejmie prawa do pokazywania zawodów Formuły 1 również w Finlandii, gdzie kierowcy tacy jak Kimi Räikkönen i Valtteri Bottas pozostają najbardziej popularnymi sportowcami w kraju.

W Polsce oraz krajach bałtyckich prawa do transmisji wydarzeń sportowych należące do NENT Group obejmują mecze Bundesligi do 2029 roku, rozgrywki ligi hokejowej NHL do 2026 roku (Estonia/Łotwa/Litwa), a także spotkania Ligi Mistrzów i Ligi Europy UEFA do 2024 roku (Estonia/Łotwa/Litwa) oraz wyścigi Formuły 1 do 2024 roku (Estonia/Łotwa/Litwa) i 2025 roku (Polska).

W regionie państw nordyckich, NENT Group posiada prawa do transmisji meczów niemieckiej Bundesligi (Szwecja/Norwegia/Dania/Finlandia/Islandia) do 2029; angielskiej Premier League (Szwecja/Norwegia/Dania/Finlandia), mistrzostw świata w hokeju na lodzie IIHF (Szwecja/Norwegia/Dania/Finlandia/Islandia) oraz spotkań kwalifikacyjnych reprezentacji w piłce nożnej (Szwecja/Islandia) do 2028 roku, a także rywalizacji w sportach zimowych organizowanych przez FIS (Szwecja/Norwegia/Dania/Finlandia) do 2026 roku oraz spotkań Ligi Mistrzów (Dania/Islandia) i Ligi Europy UEFA (Szwecja/Norwegia/Finlandia/Islandia), a także wyścigów Formuły 1 (Szwecja/Norwegia/Dania/Finlandia/Islandia) do 2024 roku.

Komentarze (1 - 10 z 27)

Nowy, kasiasty gracz pojawił się na polskim rynku. Swoją drogą, Eleven dobrze nie wyszedł na przejęciu przez CP. Jak kiedyś nabywał wszystko, tak teraz traci - kiedyś La Liga i Ligue 1 na wyłączność, dziś na spółkę z C+. Bundesliga utracona na rzecz Viaplay. Teraz także F1. Wkrótce okaże się, co z Serie A.
 31  
Tak jest wszystko wtłaczajmy do internetu.....tylko co mają zrobić ci którzy nie mają u siebie światłowodu a i antena satelitarna ledwie łapie sygnał? Poza tym jak miliony ludzi "wejdzie w streaming" to zamiast transmisji będzie się kółko kręciło na ekranie telewizora, abstrahując od tego ile w domach jest obecnie smart TV.
Kup prawa nie bronię, ale wrzuć to potem na satkę tak aby każdy mógł oglądać.
Róbta tak dalej i patrzajta końca, dodam jeszcze że transmisja internetowa jest zawsze opóźniona w stosunku do czasu rzeczywistego, nie raz oglądałem mecz przez coś takiego w internecie, to u sąsiada byli kolesie na meczu i piwku, krzyczeli GOL a u mnie dopiero był zalążek akcji bramkowej.
NIE dla streamingu!!!!
 14  
Dziwne, że eleven mając nadal tyle praw część nie oddaje właścicielowi czyli Polsatowi który nie ma co transmitować na swoich kanałach polsat sport, przez co zyskały by one na atrakcyjności.
 5  
Dziwne, że eleven mając nadal tyle praw część nie oddaje właścicielowi czyli Polsatowi który nie ma co transmitować na swoich kanałach polsat sport, przez co zyskały by one na atrakcyjności.
To nie jest takie proste. Umowy licencyjne mają swoje prawa. To, że Polsat jest w właścicielem Eleven Sports, nie oznacza, że może sobie od tak "wziąć" jeden meczyk do Polsatu Sport :)
 8  
Eleven jest opcją dodatkowo płatną, więc Polsat ma z tego dodatkowy zysk. Polsat Sport i Polsat Sport Extra to kanały z najtańszego pakietu, nie są premium, więc serwują np. ligę czeską, a prestiżowe ligi jak hiszpańska, francuska czy włoska trafiają do Eleven, albo LM do Polsat Sport Premium. To od początku było dziwne, że Polsat nie stworzył swojej paczki premium jak C+, wówczas stać by go było na prestiżowe prawa sportowe. Identycznie sytuacja wygląda z Polsat Film - nie jest częścią paczki premium, tylko trafia do najtańszego pakietu i wałkuje "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" czy telenowele Polsatu.
 15  
Mam nadzieję, że Viaplay zdobędzie dla nas NFL, NHL. Brakuje u nas tych sportów.
 4  
NIE dla sportu w internecie na wyłączność. Jako alternatywa w polsat go, eleven.pl nc+go itd to owszem. Ale SPORT musi być na satce. Raz, że nie ma opóźnienia sygnału, dwa że dekodery posiadają nagrywarki i mecz można sobie nagrać.
 4  
W takim razie Eleven Sports musi się postarać, żeby zatrzymać u siebie Serie A, bo może ją zgarnąć NENT. A w tym roku prawdopodobnie będą informacje o Premier League, bo Canal+ ma umowę do 2022 r.
 11  
Oby ten sztuczny twór upadł tak szybko jak się pojawił! Nie dla sportu w necie
 10  
Wszystko teraz w tym durnym internecie...
 10