Łukasz Szewczyk12.05.2021 (11:25)brak komentarzy

Onet.pl uczci 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego specjalnym projektem multimedialnym

• "Pilecki" to kolejny reportaż multimedialny przygotowany przez dziennikarzy Onetu.
• Projekt ma uczcić pamięć Witolda Pileckiego. Reportaż będzie miał premierę 13 maja, dokładnie w 120. rocznicę urodzin rotmistrza.
• Partnerami projektu są Instytut Pileckiego i Muzeum Auschwitz.
Multimedialny projekt Onetu "Pielecki"
Multimedialny projekt Onetu "Pielecki"
W projekcie swoje siły połączyli dziennikarze, historycy, operatorzy, graficy i informatycy, żeby pokazać niezwykłą historię życia Pileckiego w nowoczesnej multimedialnej formie. Jest ona nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale pozwala opowiedzieć tę historię w zupełnie inny sposób. Materiał powstał w trzech wersjach językowych - polskiej, angielskiej i niemieckiej - żeby dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców również poza Polską.
- Reportaż multimedialny o rotmistrzu Pileckim jest idealnym wypełnieniem misji dziennikarskiej Onetu. Rotmistrz jest postacią bardzo ważną dla historii Polski, ale i świata. Zależało nam, żeby przybliżyć ją w atrakcyjny sposób zarówno młodemu pokoleniu Polaków, jak i czytelnikom poza granicami naszego kraju - mówi Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny i dyrektor programowy Onetu. - Wykorzystaliśmy do tego najnowsze techniki po to, by ta opowieść wciągała, wzruszała i poruszała. Przygotowaliśmy, obok polskiej, także wersje angielsko- i niemieckojęzyczną, które ukażą się równocześnie - dodaje.

Reportaż "Pilecki" przygotowali dziennikarze Onet.pl: Mateusz Baczyński, Katarzyna Barczyk-Sikora, Przemysław Mosur-Darowski, Daniel Olczykowski, Szymon Piegza, Janusz Schwertner, Kamil Turecki i Marcin Wyrwał.

- Od dawna zastanawialiśmy się, w jaki sposób moglibyśmy oddać hołd Witoldowi Pileckiemu. Ostatecznie powstał reportaż multimedialny, który stanowi uniwersalną opowieść o najważniejszych wartościach: człowieczeństwie, miłości i poświęceniu - mówi Janusz Schwertner, dziennikarz Onetu i współautor reportażu "Pilecki".

Przez siedem dni poprzedzających premierę Onet prowadził kampanię promocyjną, która odliczała do 13 maja, czyli 120. rocznicy urodzin Pileckiego. - Codziennie prezentowaliśmy użytkownikom wybrany cytat z życia rotmistrza. Mam nadzieję, że jego słowa wielu ludziom rzeczywiście zostaną w pamięci. Sam osobiście bardzo bym się ucieszył, gdyby wskutek naszego projektu czytelnicy postanowili jeszcze rozwinąć swoją wiedzę o Pileckim, sięgnąć choćby po tak ważną lekturę, jakim były jego raporty z Auschwitz - dodaje Janusz Schwertner.

Partnerami projektu są Instytut Pileckiego i Muzeum Auschwitz. - Pilecki to bohater współczesności, choć osadzony w przeszłości, swoimi wyborami daje świadectwo dla kolejnych pokoleń. Jego odwaga, męstwo, wierność ideałom, umiłowanie wolności, solidarność z prześladowanymi oraz walka o dobro ogółu, rzucają wyzwanie naszym postawom w życiu społecznym - mówi dr Wojciech Kozłowski, Dyrektor Instytutu Pileckiego.

- W Instytucie Pileckiego staramy się opowiadać historię w sposób nowoczesny, wykorzystując wszystkie dostępne formy dotarcia do odbiorcy. Przykładem tego są podejmowane przez nas międzynarodowe inicjatywy książkowe, m.in. książka Jacka Fairweathera, której jesteśmy współwydawcą i wystawiennicze jak wystawa "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" w naszej berlińskiej siedzibie. Teraz przyszedł czas na kolejny, niezwykle ciekawy projekt multimedialnego reportażu, który opowiada historię rotmistrza w sposób przystępny dla młodego pokolenia i pokazuje jego historię jako coś uniwersalnego. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z portalem Onet.pl opowieść o Witoldzie Pileckim stanie się nauką i inspiracją dla kolejnych pokoleń - podkreśla Kozłowski.


Do tej pory Onet zrealizował już trzy reportaże multimedialne: poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej z okazji 10. rocznicy, "Przystanek Polska" pokazujący kraj z perspektywy mieszkańców mniejszych miejscowości i miast oraz #Wysychamy, który poruszył problem suszy i innych zmian klimatycznych w Polsce. #Wysychamy, przygotowany wspólnie przez dziennikarzy Onetu i NOIZZ, był w 2020 roku nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.