Łukasz Szewczyk17.05.2021 (19:08)15 komentarzy

Discovery i WarnerMedia łączą się. TVN, HBO, Eurosport i CNN w jednej grupie

• Powstanie światowy gigant medialny
WarnerMedia + Discovery
Telekomunikacyjny koncern AT&T oraz medialny koncern Discovery ogłosiły sfinalizowanie umowy, na mocy której aktywa WarnerMedia z segmentu rozrywki premium, sportu i informacji zostaną połączone z wiodącymi podmiotami nonfiction, międzynarodowej rozrywki i sportu w samodzielny globalny podmiot rozrywkowy segmentu premium.
- To porozumienie łączy dwóch liderów rynku rozrywki, którzy mają komplementarne zasoby treści,oraz pozycjonuje nową spółkę jako jedną z wiodących globalnych platform streamingowych typu direct-to-consumer. Wspierać będzie wzrost i międzynarodowy debiut HBO Max światowym zasięgiem Discovery i stworzy synergie, które mogą być wykorzystywane do produkowania większej ilości świetnych treści i zapewnienia konsumentom tego, czego oczekują - mówi John Stankey, prezes AT&T.

Nowa spółka będzie konkurować globalnie na szybko rosnącym rynku treści oferowanych bezpośrednio konsumentom, oferując atrakcyjne treści abonentom w całym zakresie portfela, w tym HBO Max i niedawno utworzonego Discovery+. Transakcja ta połączy zarchiwizowaną bibliotekę treści WarnerMedia zawierającą popularne i cenne oryginalne treści ze światowym zasięgiem Discovery, bogatym zasobem treści w rozmaitych językach całego świata oraz głębokim doświadczeniem regionalnym w ponad 200 krajach i terytoriach. Nowa spółka będzie w stanie inwestować w więcej oryginalnych treści, zwiększyć możliwości programowe w całym spektrum swej globalnej płatnej telewizji linearnej i kanałów transmisyjnych, a także oferować bardziej innowacyjne doświadczenia wideo i w zakresie wyborów konsumenckich.

- Niezwykle ekscytujące jest połączenie pod jednym dachem tak historycznych marek, dziennikarstwa na światowym poziomie i ikonicznych franczyz, co prowadzi do odblokowania tak wielu nowych szans i wartości. Dzięki bibliotece lubianych oryginalnych treści, dynamicznym zespołom zarządczym oraz doświadczeniom globalnym na wszystkich rynkach na świecie uważamy, że wszyscy wygrają -konsumenci dzięki większej różnorodności wyborów, grupa talentów i twórców dzięki znajdujących się w ich dyspozycji większym zasobom i łatwiejszym dostępie do większej publiczności, a akcjonariusze dzięki globalnej spółce z potencjałem wzrostowym, która działa na zasadzie mocnego bilansu i ma lepszą pozycję do konkurowania z największymi na świecie platformami streamingowymi. Wspólnie napiszemy nowy rozdział razem z kreatywnym i utalentowanym zespołem WarnerMedia i tymi niewiarygodnymi aktywami, dzięki którym od niemal stulecia opowiada się najwspanialsze na świecie historie. To będzie nasza wielka misja: skupiać się na opowiadaniu najwspanialszych historii i dobrze się przy tym bawić - dodaje David Zaslav, prezes Discovery Inc.

Marki WarnerMedia + Discovery / Fot. materiały prasowe
Marki WarnerMedia + Discovery / Fot. materiały prasowe
Spółka posiadać będzie jedną z najbogatszych na świecie bibliotek zawierającą ponad 200 tys. godzin legendarnych programów i połączy w jednym globalnym portfelu ponad setkę popularnych i cieszących się zaufaniem marek na świecie, w tym: HBO, Warner Bros., Discovery, DC Comics, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, the Turner Networks, TNT, TBS, Eurosport, Magnolia, TLC, Animal Planet, ID i wiele innych. Nowa spółka będzie w stanie zwiększyć inwestycje i moce twórcze w odniesieniu do oryginalnych treści i programów; stworzy większe możliwości dla niezależnych twórców; oferować będzie swoim klientom innowacyjne możliwości angażowania się w treść, a także napędzać więcej inwestycji w wysokiej jakości treści dokumentalne, skierowane do całej rodziny.

Na mocy porozumienia AT&T otrzyma 43 mld dolarów, a akcjonariusze AT&T otrzymają pakiet 71 proc. akcji w nowym podmiocie, podczas gdy akcjonariuszom Discovery przypadnie 29 proc. akcji w nowej spółce. Transakcję zatwierdziły zarządy zarówno AT&T, jak i Discovery. Nowo powstałą spółką będzie kierował David Zaslav, prezes i CEO Discovery.


Przypomnijmy, do spółki WarnerMedia, której właścicielem jest telekomunikacyjny operator AT&T, należą takie medialne marki jak HBO, CNN czy Cartoon Network. Dodatkowo w styczniu spółka WarnerMedia streamiongową ekspansję na rynku europejskie, jeszcze w tym roku usługa HBO Max ma zadebiutować w Polsce.

Fuzja będzie oznaczała także zmianę właściciela Grupy TVN, którą obecnie kieruje Discovery, po przejęciu w 2018 roku Scripps Networks Interactive. Do koncernu Discovery należy także sportowy kanał Eurosport, która posiada także platformę online Eurosport Player. Dodatkowo od kilku miesięcy w ramach TVN-owskiej platformy Player.pl dostępna jest także kolekcja Discovery+.
TVN24

Komentarze (1 - 10 z 15)

Gdy AT&T kupował platformę w Czechach to sprzedał kanały lokalnemu miliarderowi w Czechach.
 13  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Mam nadzieję, że koncesja TVN 24 nie zostanie przedłużona. Jeśli jakiś nadawca z zagranicznym kapitałem chce działać i nadawać na terytorium Polski, musi szanować polskie wartości i polską rację stanu, a nie uprawiać antypolską propagandę. Dlatego jestem za pozbawieniem koncesji tej stacji.
 71  
@Kurnik, Nie przedłużą koncesji krajowej? Spoko. Przejdą na koncesję europejską, (na którą zezwala UE) z nadawaniem, np. z terytorium Czech. Tyle z waszej wolty
 62  
to se teraz kaczorek może walczyć tvn :D wujek w ameryce tupnie i kaczorek wróci pod swoją miotłę
 58  
NO! TVN 24 i CNN cała prawda cała dobę ?. ja pie...
 1  
Super czyli można liczyć na nowe kanały w canal+??to teraz zostało tylko zrobić fuzje canal+ i cp ale to za pare lat
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 18 maja 2021 o 12:02:16 przez daro00181).
CANAL+ I POLSAT BOX 18.05.2021 (12:01:36)
 4  
To może bedzie cnn po Polsku??
CANAL+ I POLSAT BOX 18.05.2021 (12:08:03)
 3  
Póki co dali w UPC w jakości HD CNN :D
 3  
Fajnie jakby na HBO GO wrzucili stare klasyki z Cartoon Network z przełomu lat 90/00. To byłoby coś.
 3  
Co to oznacza dla polskiego widza?
 2