Łukasz Szewczyk20.05.2021 (13:35)brak komentarzy

Przegląd Sportowy ze specjalnym dodatkiem na 100. urodziny (wideo)

• Już w piątek (21 maja 2021 roku) ukaże się specjalne wydanie w całości poświęcone 100. urodzinom "Przeglądu Sportowego".
• Do 32-stronicowego dziennika dodatkiem będzie historyczny pierwszy numer gazety z 21 maja 1921 roku.
Pierwsze wydanie Przeglądu Sportowego (z 21 maja 1921 roku)
Pierwsze wydanie Przeglądu Sportowego (z 21 maja 1921 roku)
- Gazetę przygotowują wszyscy, bez wyjątku dziennikarze. Niektórzy związani z tytułem od pół wieku, czy kilkudziesięciu lat, jak Maciej Petruczenko, Lech Ufel, Antoni Bugajski czy Kamil Drąg, ale i tacy, którzy są dopiero na początku swojej drogi dziennikarskiej. Trudno pisać o jubileuszu gazety bez wzruszenia. Czytelnicy znajdą je w każdym artykule, niemal w każdym zdaniu licznych wspomnień, które w piątkowym numerze zamieścimy - mówi Paweł Wołosik, redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego", który z gazetą związany jest od 2007 roku, lecz już w latach 90. minionego wieku był jej korespondentem.
W specjalnym wydaniu nie zabraknie wywiadów ze sportowcami czy artystami, z których wielu uważa "Przegląd Sportowy" po prostu za swój tytuł. - "Przegląd Sportowy" jest moim kochanym pismem. Mam ponad 80 lat, czyli niewiele mniej niż on. Dotyk papierowego "PS" jest niczym uścisk dłoni przyjaciela. Przyjaźnię się z nim dziesiątki lat. Niegdyś "zeswatał" mnie z kobietą-sportsmenką, która urodziła mi syna. Słowo pisane, pisanie słowa o czym się przekonuję od dłuższego czasu sam pisząc jest o niebo trudniejszym zadaniem od aktorstwa. Zapisanie z sensem, pięknie jednej kartki jest trudniejsze od zagrania roli. Piszcie dużo, mądrze, jak najpiękniej. I obyście zawsze mieli dla kogo, bo straszniejszą rzeczą od tej zarazy - pandemii jest nieczytanie. To dramat naszych czasów - powiedział słynny aktor Jan Nowicki, z którym wywiad przeprowadził Łukasz Olkowicz.

Aż pięć razy z rzędu w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" triumfowała Justyna Kowalczyk. Także i ona, dwukrotna mistrzyni olimpijska w pięknych słowach wyraża swoje uwielbienie do gazety. - Pamiętam, że kiedy miałam kilkanaście lat, no może byłam bliżej 20. roku życia i powoli okazywało się, że będę wyczynowym sportowcem, że zajmę się biegami na serio, to jednym z niewielu moich marzeń, było pojawienie się na okładce "PS". Kiedy w którymś momencie się spełniło, byłam dumna. Na pewno mama gdzieś ma tę okładkę. W trakcie kariery zbierała artykuły na mój temat. Kiedy się pojawiłam na okładce, poczułam się nagrodzona. Nigdy nie uprawiałam sportu, by być sławną, ale tamto wyróżnienie było dla mnie prestiżowe - powiedziała w rozmowie, którą przeprowadził Robert Błoński.

"Kronika 100 lat polskiego Sportu" Wydanie specjalne Przeglądu Sportowego
"Kronika 100 lat polskiego Sportu" Wydanie specjalne Przeglądu Sportowego
Również 21 maja pojawi się w kioskach kolejne specjalne wydanie przygotowane przez zespół "Przeglądu Sportowego". Będzie to kronika z ostatnich stu lat oparta o teksty, które ukazywały się w gazecie. Również będzie dużo historii, ale nie tylko "PS", lecz całego sportu polskiego w latach 1921-2021. Album ma 200 stron. - To prawdziwy rarytas. Nad tym wydawnictwem pracowaliśmy przez kilka miesięcy. Oprócz tekstów i rozmów jest dużo elementów statystycznych oraz kalendarium sportu polskiego - mówi Paweł Wołosik.

Redaktorem prowadzącym to wydanie był Piotr Wesołowski, a szatę graficzną przygotował dyrektor artystyczny "PS" Cezary Piotrowski. Cena albumu to 25 zł.

165012,165010,165003,164997,164994