Łukasz Szewczyk01.06.2021 (12:13)

Dziennikarz TVN24 na okładce Repliki robi rodzicielski coming out. "Mam transpłciową córkę"

• Jedyne czasopismo LGBT w Polsce ponownie zaskakuje
• Na okładce nowego numeru dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń dokonuje rodzicielskiego coming outu
Okładka piska "Replika" - numer 91 (05/06 2021)
Okładka piska "Replika" - numer 91 (05/06 2021)
Na rynku debiutuje nowy numer czasopisma społeczności LGBT "Replika" (nr 91), którego okładkowym bohaterem jest Piotr Jacoń. Szerszej publiczności znany z wielu programów informacyjnej telewizji TVN24. Dziennikarz jest także autorem reportażu "Wszystko o moim dziecku", który obecnie można oglądać na platformie TVN24 GO. W reportażu motornicza, nauczycielka, rolnik i górnik opowiedzieli, jak to jest mieć transpłciowe dziecko. "Lepiej mieć żywą córkę niż martwego syna" - mówią rodzice osób transpłciowych i niebinarnych.
Teraz, na łamach magazynu LGBT "Replika" rodzicielskiego coming-outu dokonuje sam dziennikarz. - Latem ubiegłego roku moje dziecko zaczęło przebąkiwać, że robi jakieś badania i "o czymś musi nam powiedzieć". Dopytywaliśmy z żoną, o co chodzi, ale słyszeliśmy, że "jeszcze jest za wcześnie". Mieszkamy w Gdyni, Wiktoria studiuje w Warszawie, więc ta kluczowa rozmowa odbyła się przez telefon, na głośnomówiącym. Nie pamiętam dokładnie jej słów, ale musiała powiedzieć, że od dawna źle czuje się w swoim ciele. Musiała powiedzieć, że jest kobietą i używa imienia "Wiktoria". Wspominała o terapii hormonalnej. Niemal automatycznie oboje z żoną od razu weszliśmy w tryb "pełna akceptacja". Zapewniliśmy nasze dziecko o miłości i wsparciu. To była spokojna rozmowa. Gdy się skończyła, oboje się rozpłakaliśmy - mówi na łamach Repliki Piotr Jacoń.

- Funkcjonuje ta straszna, patriarchalna gradacja. Ojciec myślał, że miał syna. Rozumie pan: s y n a. Ach, jak to brzmi! S y n - duma. Aż tu nagle ten syn mówi, że jest dziewczyną, czyli - jak podpowiada nam patriarchat - kimś jakby gorszym. Transmężczyzna to jest w pewnych kategoriach "awans", transkobieta - "degradacja"! Jeśli syn okazuje się córką, to ojciec we własnych oczach staje się kimś innym. Syna nie ma, więc ojca tego syna też jakby trochę nie ma. To wszystko brzmi dość absurdalnie, ale tak to, niestety, działa - dodaje Jacoń.

Cały wywiad dostępny jest na łamach nowego numeru Repliki. W szczerym wywiadzie dziennikarz opowiada m.in. o tym dlaczego stworzył reportaż o rodzicach transpłciowych dzieci; jakie wrażenie zrobiły na nim spotkania z rodzicami innych transpłciowych dzieci; co myśli o transfobicznej szarży Krystyny Pawłowicz sprzed kilku tygodni; jak czuje się z tym, że zgodnie z polską absurdalną procedurą Wiktoria będzie musiała pozwać jego oraz swoją mamę do sądu oraz dlaczego coming outu jako tata transpłciowej dziewczyny nie zrobił w swoim własnym reportażu, tylko teraz

W nowym numerze także popularny muzyk Tymon Tymański mówi o swojej biseksualności, a także, w bardzo ostrych słowach,o życiu we współczesnej, pełnej homofobii i transfobii, Polsce. Z kolei nominowana w tym roku do "Paszportu Polityki" poetka Patrycja Sikora mówi o tym, jak źle jest przyzwyczaić się do życia w warunkach dyskryminacji a także o swojej dziewczynie i o coming oucie przed rodzicami. W swoim tekście muzykolog Marcin Bogucki przekonuje, że Fryderyk Chopin żył poza heteronormą i warto to badać. W numerze także m.in.: Yevgeniy Glazkov, znany też jako Jake, tańczy voguing; Patryk Janczewski, założyciel i lider Tęczowej Wiosny, czyli frakcji LGBT+ w partii Wiosna; Monika Tichy, szefowa Lambdy Szczecin o tym, jak odkryła, że jest demiseksualna; Marta Kondej, DJ-ka z 15-letnim stażem o tym, jak się jej, lesbijce, pracuje w bardzo zmaskulinizowanym zawodzie; Para: panseksualny transpłciowy chłopak i cispłciowa lesbijka Tim Valther i Marta Markiewicz; XVIII-wieczny książę Sanguszko i jego sekretarz, a zarazem partner i kochanek Kazimierz Chyliński; 15 najgłośniejszych polskich coming outów zrobionych przed Piaskiem.

Magazyn Replika od 1 czerwca dostępny jest w sprzedaży wysyłkowej do zamówienia bezpośrednio u wydawcy (na nowym portalu Repliki oraz na Allegro). Pismo dostępne jest w wersji papierowej oraz cyfrowej. Prenumeratorzy pisma mogą liczyć na prezenty. Z nowym numerem magnes z wizerunkiem Fryderyka Chopina. To trzeci magnes z nowej, tegorocznej kolekcji "Polskie ikony LGBTIA", którą prenumeratorzy będą otrzymywać z kolejnymi numerami "Repliki" w 2021 roku.

Od 7 czerwca 2021 roku pismo będzie dostępne także w salonach sieci Empik.

Przypomnijmy, że "Replika" to jedyny magazyn LGBTIA w Polsce. Ukazuje się od 2005 roku jako dwumiesięcznik. Pismo trzyma puls na bieżącej sytuacji społeczno-politycznej osób LGBTIA (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i queer) w Polsce i na świecie. Redakcja relacjonuje najważniejsze wydarzenia, publikuje historie osób LGBTIA i przybliża sylwetki ikon kultury LGBTIA. Zamieszcza recenzje nowości książkowych, filmowych i teatralnych. Wydawcą Repliki jest Fundacja Replika (wcześniej Kampania Przeciw Homofobii). Pieniądze ze sprzedaży przeznaczane są na rozwój jedynego drukowanego pisma LGBT w Polsce - druk, skład i dystrybucję Repliki.